Koncepcje utraty mobilności

Większość szanujących się trenerów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia stabilność czy mobilność, oraz rozumie współzależność tych cech. Zastanawialiście się, dlaczego tracimy te funkcje? Co może być przyczyną naszych powstających patologii stawowych?

Z mojego doświadczenia stwierdzam, że większość problemów w tej sferze spowodowanych jest brakiem odpowiedniej równowagi strukturalnej w naszym ciele. Parę lat temu w czasie obrony magisterskiej zwróciłam uwagę na istotę samego centrum ciała dla stawów obwodowych, co spotkało się z oburzeniem lekarskiej części komisji. Usłyszałam wtedy, że w procesie rehabilitacji stawu kolanowego kompleks lędźwiowo-miedniczny nie ma żadnego znaczenia. Obroniłam się na pięć, ale do dziś zastanawiam się, czy moje podane wtedy argumenty skłoniły lekarzy do otwarcia książki. Lokalne spojrzenie na problemy układu ruchu to nic innego jak zaściankowość.

Osłabiony core oraz nieprawidłowa współpraca mięśni stabilizujących prowadzi przeważnie do piętrzących się następstw i kompensacji stawowych.

Jedną z koncepcji stawowych wyjaśniających zależności, o których wspominam, jest joint by joint Graya Cooka i Michaela Boyla. Prosty schemat...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 90% treści

Darmowy

Przepisy na Bulletproof coffee

Poniżej zamieszczamy inspiracje naszych czytelników, dzięki którym urozmaicicie swoją codzienną Bulletproof coffee.
Darmowy

Zostań mistrzem rollingu

Rolling to rodzaj automasażu polegającego na rozluźnianiu napiętych mięśn...
Podstawowy

Czy dobrze rozumiesz mobility?

Kiedy parę lat temu na jednym z pierwszych w Polsce kursów podnoszenia ciężarów zapytaliśmy o rozciąganie obręczy barkowej dla osób niemając...
Darmowy

BOLERO to bezcukrowe napoje instant ze stewią.

...