Dołącz do czytelników
Brak wyników

Odżywianie i suplementacja , Otwarty dostęp

19 sierpnia 2019

NR 23 (Sierpień 2019)

Algi morskie

Algi morskie, takie jak spirulina i chlorella, to bardzo popularne i ciekawe glony, szczególnie w kontekście suplementacji prozdrowotnej. Bardzo wyraźnie mówi się o ich zastosowaniu oraz szerokim wpływie na zdrowie, jednak co na to badania naukowe? Czy te twierdzenia są uzasadnione?

Algi (nazywane też glonami) to ogromna grupa organizmów beztkankowych o bardzo szerokim zastosowaniu. Liczba gatunków glonów szacowana jest na dziesiątki, na nawet setki tysięcy. Mają różne kolory, jednak wszystkie są bogate w chlorofile. 

Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, oceanach oraz w innych zbiornikach, dodatkowo porastają także rośliny, kamienie oraz występują poza zbiornikami wodnymi w miejscach wilgotnych.

Zastosowanie glonów

Zastosowanie alg jest bardzo szerokie – same algi lub produkty z nich otrzymywane używane są w fotografii, kosmetyce, kosmetologii, a także jako paliwo, nawóz, pigmenty, mogą być nawet wykorzystywane do oczyszczania ścieków. Niektóre substancje stosuje się także jako dodatki do żywności, np. np. karagen oraz agar-agar (E-406). 

Algi morskie są także stosowane jako żywność – przykładem może być nori czy różnego rodzaju oleje z alg. Najbardziej popularne są spirulina, chlorella oraz kelp i to ich wpływ na zdrowie został  najszerszej przebadany. Skupię się szczególnie na pierwszych dwóch algach. 

Spirulina

Spirulina należy do gromady sinic o zielono-niebieskim kolorze i jest zdecydowanie najlepiej przebadana ze wszystkich alg, a jej wpływ na zdrowie jest najszerszy. Znana jest przede wszystkim jako wegańskie źródło białka – zawiera go aż do 70% w suchej masie. Dodatkowo uznawana jest za źródło witaminy B12, jednak tak naprawdę zawiera więcej pseudowitaminy B12, która zaburza wchłanianie prawdziwej witaminy B12. Głównym składnikiem aktywnym spiruliny jest fikocyjanobilina (Phycocyanobilin).
 

Wpływ spiruliny na zdrowie:

  • Zmniejsza peroksydację lipidów – przez co może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo może zmniejszać poziom trójglicerydów – u osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby (znacznie zmniejszając otłuszczenie wątroby i poprawiając jej działanie), u młodych sportowców (po posiłku) oraz chorych na cukrzycę typu II. Dodatkowo podnosi poziom HDL (tzw. „dobry cholesterol”) oraz obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom LDL (tzw. „zły cholesterol”) oraz całkowity poziom cholesterolu.
  • Może zmniejszać poziom hemoglobiny glikowanej (HbAIc), która jest wyznacznikiem długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi, dodatkowo zmniejszając poziom glukozy na czczo.
  • Może poprawiać wytrzymałość oraz siłę mięśni.
  • Może znacznie zmniejszać objawy kataru siennego (wywoływanego alergią wziewną).
  • Działa antyoksydacyjnie.
  • Może wspierać gojenie ran w przypadku nowotworów szczęki.
  • Może wspierać usuwanie arsenu z ciała w przypadku zatrucia.
  • Może wspierać odporność u osób starszych...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy