Ból

Zdrowie i sprawność

Badania prowadzone w ostatnich kilku latach wskazują, że główna przyczyna odczuwanych przez nas dolegliwości bólowych znajduje się w tkankach miękkich. Dotyczy to głównie mięśni znajdujących się w obrębie urazów, przeciążeń, zrostów, napięć i punktów spustowych.

Z częścią dolegliwości jesteśmy sobie w stanie poradzić sami lub z pomocą dobrego fizjoterapeuty. Co jednak zrobić, gdy w trakcie treningu, biegu doznaliśmy kontuzji? Występuje obrzęk… W sytuacji doraźnej najlepiej sprawdza się metoda PRICE. Pozwoli ona z mniejszym bólem udać się na testy diagnostyczne lub do specjalisty. Sprawdza się przede wszystkim w stanie ostrym i nagłym.

Metoda PRICE

Jest to metoda opisująca działania, jakie powinno się podjąć w bezpośrednim następstwie kontuzji. Poniższe kroki muszą być zastosowane w jak najkrótszym czasie od wystąpienia urazu. Jest to pomocne w łagodzeniu bólu, zapobiega pogłębianiu się urazu, zmniejsza narastający obrzęk oraz przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Są to działania, które wykonujemy, zanim trafimy do specjalisty. Co jednak zrobić, gdy mamy do czynienia z bólem trwającym już kilka dni/tygodni i pojawił się na skutek przeciążenia mięśni? Jak możemy sobie sami pomóc?

Tu lepiej sprawdza się metoda POLICE

Różni się ona tym od poprzedniej metody, że zamiast stosowania ograniczenia ruchu dobiera się optymalne obciążenie w miejscu uszkodzonej tkanki lub stawu. Tu należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiednią, adekwatną aktywność fizyczną.

Warto w tym czasie pomagać sobie również środkami wspomagającymi regenerację tkanek oraz działającymi przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe wykazują NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).Niektóre z nich dostępne są bez recepty, np. zawierające ibuprofen, diklofenek czy deksketoprofen. Ten ostatni dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego, który działa jeszcze szybciej.

Preparaty działające miejscowo mogą działać rozgrzewająco – te stosuj wyłącznie przed treningiem lub w przypadku przeciążenia i spięcia mięśni. Użycie ich przed treningiem dokrwi skórę. Rozgrzewanie można bezpiecznie stosować w przypadku zmian zwyrodnieniowych. Nie powinno się stosować tego typu środków w przypadku stanów ostrych lub stanów zapalnych mięśni i ścięgien. Maści rozgrzewającej nie powinno się stosować jako zamiennik rozgrzewki właściwej przed treningiem! Jednym ze składników części maści rozgrzewających jest kapsaicyna. Natomiast maści chłodzące znajdują zastosowanie w stanach ostrych,...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI