Cała prawda o wzmacnianiu mięśni brzucha

Zdrowie i sprawność

Faktycznym źródłem powstawania dolegliwości bólowych jest niewłaściwy wzorzec ruchu. Problem bólowy dotyka wiele osób aktywnych fizycznie, przez co potrafi skutecznie odebrać chęci do dalszego działania. Dlatego powinniśmy skupić się na poprawnej postawie przy wykonywaniu ćwiczeń, dzięki której zadbamy o nasz kręgosłup.

Zastanówmy się, jak często słyszymy od swoich podopiecznych skargi na ból kręgosłupa. Jak często klient z podobnymi dolegliwościami traci chęci i siły do treningów oraz dalszej współpracy? Problem bólowy dotyczy równie często trenerów, terapeutów, dietetyków, jak i fizjoterapeutów. Potrafi odebrać chęci do dalszego działania i zmniejszyć efektywność pracy. Tym bardziej, że obejmuje miejsce ciała, które ma stanowić podporę dla pozostałych segmentów układu ruchu. Informacje płynące z kręgosłupa regulują pracę narządów wewnętrznych takich jak jelita, pęcherz moczowy czy żołądek. Dlatego musimy otoczyć go szczególną troską. Dbać o jego stabilność i elastyczność tkanek otaczających.

 

Drogą do zatrzymania błędnego koła jest nauczenie naszego podopiecznego prawidłowych wzorców ruchu, oraz stopniowe tworzenie nawyków ruchowych, w efekcie których uzyskamy prawidłową postawę.

 

Pokazuje to dwuwymiarowość problemu – zaburzona praca narządów wewnętrznych może zmienić prawidłowe funkcjonowanie, mobilność i stabilność kręgosłupa. Z drugiej strony, przyjmowanie nieprawidłowej postawy i złe pozycje wyjściowe podczas ćwiczeń na siłowni mogą spowodować nacisk i niedokrwienie narządów wewnętrznych. Postaram się przedstawić koncepcję holistyczną, z którą pracuję na co dzień. Jej zastosowanie przynosi wyjątkowo szybkie efekty terapeutyczne u pacjentów. Jest to koncepcja, którą spróbuję was zarazić – musicie jednak wiedzieć, że nie otrzymacie tu schematu postępowania czy zestawu ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu i brzucha, lecz narzędzie do dalszej pracy i zachętę do głębszej analizy swoich podopiecznych.

Jaka jest efektywna droga postępowania w kierunku wyeliminowania problemu? 

W ciele występują receptory czuciowe informujące o stanie naszych tkanek, położeniu ciała w przestrzeni, o tym, czy mięsień lub ścięgno są skrócone, czy rozciągnięte, oraz o wszelkich nieprawidłowościach występujących w narządach wewnętrznych. Podczas pobudzenia wspomnianych receptorów powstaje impuls nerwowy docierający do ośrodkowego układu nerwowego. Generuje on reakcję zwrotną w postaci adekwatnego do sytuacji ułożenia ciała w ruchu, jak i bezruchu, aby pozbyć się bodźca wywołującego dyskomfort. 

Niejednokrotnie reakcja ta w dłuższej perspektywie napiętrza tylko problem odczuwania przez nas dyskomfortu. Może generować również napięcia wywołujące jeszcze większe bóle w miejscach odległych. Powodem jest przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała w celu uniknięcia bólu.

Jaka jednak droga jest najczęściej wskazywana przez specjalistów pierwszego kontaktu z pacjentem lub klientem bólowym z przytoczonych poniżej przykładów 1 i 2? Oczywiście słyszymy o „wzmocnieniu gorsetu mięśniowego” oraz wykonaniu badań obrazowych, rozdrabniając naszego klienta na czynniki pierwsze w celu znalezienia dyskopatii lub skrzywienia. Jednym z najczęstszych zaleceń na tego typu dolegliwości bólowe jest stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Czy jest to najlepszy i jedyny kierunek naszego postępowania? Czy gdy wzmocnimy mięśnie brzucha u pacjenta 1 – zmniejszymy stan zapalny żołądka? Czy gdy zastosujemy klasyczne brzuszki lub scyzoryki u pacjentki 2 – zmniejszymy napięcie, które wygenerowało przez lata patologiczne ułożenie narządów wewnętrznych? Odpowiedź oczywiście brzmi NIE. 

Ponieważ pracuję na co dzień w myśl koncepcji holistycznej, to nie wyobrażam sobie zastosowania szablonowego schematu postępowania z bólem pleców u swoich podopiecznych. W kwestii leczenia układu trawiennego współpracujemy z dietetykami klinicznymi, unerwienie narządów możemy stymulować igłami akupunkturowymi przez centralny układ nerwowy, tkanki napięte i skrócone możemy próbować rozmasować, a mięśnie osłabione wzmocnić. Kolejność postępowania różni się czasem u poszczególnych pacjentów. Wszystko zależy od rodzaju bólu, który należy zróżnicować i umieć go rozróżnić od bólu stawowego, mięśniowego, nowotworowego, narządowego. 

Skupmy się na tematyce aktualnie interesującej większość trenerów, zawodników i terapeutów – punkty spustowe i ich eliminacja. Ból, jaki powstaje w ciele podczas ich ucisku, może powodować promieniowanie lub ból rzutowany w miejsca odległe. Punkty spustowe możemy podzielić na ukryte i aktywne – pierwsze bolą wyłącznie przy nacisku, drugie oddają dolegliwości bólowe przy codziennym funkcjonowaniu. Najważniejsza kwestia: usunięcie punktów spustowych nie wyeliminuje przyczyn ich powstawania! Faktycznym źródłem powstawania dolegliwości bólowych jest niewłaściwy wzorzec ruchu.
Zatem usuwanie punktów spustowych w obu przypadkach może zmniejszyć dolegliwości bólowe, jednak należałoby zastosować narzędzie działające leczniczo – czyli nadać nowy wzorzec ruchowy tkankom poprzez odpowiednie ćwiczenia. Wystarczą drobne ruchy i zmiany w życiu codziennym klienta. Należy jednak pokierować naszym podopiecznym w taki sposób, aby ćwiczenia z nami wykonywane były bez oporów i ograniczeń. Możemy w tym celu punkty spustowe uciskać np. palcem, piłeczką tenisową lub wałkiem. Należy poczekać, aż promieniowanie i ból zaczną ustępować. Zabieg ten nie powinien jednak trwać dłużej niż 60 sekund nieprzerwanego nacisku w jednym miejscu.

 

Przykład I

Przykład I
Pacjent przez lata traktował swoje jelita i żołądek produktami spożywczymi działającymi drażniąco na śluzówkę, wywołując w następstwie stany zapalne. Przyczynił się do powstawania wzdęć i bólu brzucha. Automatycznie „uciekając” przed bólem przyjmował pozycję tyłopochylenia miednicy i zamknięcia klatki piersiowej. W efekcie wywołało to silne napięcia i sztywność w odcinku piersiowym kręgosłupa oraz przeciążenie w odcinku lędźwiowym. Zgłosił się z bólem odcinka lędźwiowego, który centralizował się mniej więcej w przejściu piersiowo-lędźwiowym.

Przykład II

Funkcjonując na co dzień w niewłaściwym wzorcu ruchowym i nie podejmując się odpowiedniej aktywności fizycznej pacjentka doprowadziła do powstania przodopochylenia miednicy oraz pogłębienia lordozy lędźwiowej. Narządy wewnętrzne znajdujące się w miednicy mniejszej zostały wypchnięte ku przodowi oraz bardziej uciśnięte (pęcherz moczowy, macica). Pacjentka zgłosiła problem fizjoterapeucie, uskarżając się na ból odcinka lędźwiowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Przy okazji okazało się, że ma także problemy z bolesnymi miesiączkami i wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

 

zdjęcie 1

 

Analiza przypadku 1.

Podsumowując powyższe informacje, wyciągamy następujące wnioski: należy podopiecznego pokierować odpowiednią dietoterapią popartą analizą wyników krwi. Równolegle stosujemy rozluźnianie nadmiernie skróconej powięzi, usuwamy punkty spustowe oraz układamy plan treningowy, uwzględniając...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: