Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

21 grudnia 2018

NR 19 (Grudzień 2018)

Choroby zapalne jelit u sportowców

0 28

Choroby zapalne jesli to zespół schorzeń charakteryzujący się stanem zapalnym w obrębie jelit z towarzyszącym temu osłabieniem oraz przewlekłymi biegunkami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Doraźnym zaleceniem przy zapaleniu jelita jest ścisła dieta, leczenie do uzyskania okresowej remisji lub przez całe życie oraz nawadnianie organizmu.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • jakie są choroby zapalne jelit – ich podłoże i objawy, 
  • jakie interwencje podjąć w celu wyprowadzenia problemu,
  • czy choroba musi wykluczać sportowca z kariery zawodowej – opis przypadku.

 

Choroby z grupy nieswoistych zapalnych jelit (NCHZJ) obejmują wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), chorobę Leśniowskiego–Crohna (Crohn’s disease) i nieokreślone zapalenie okrężnicy (indeterminate colitis). 

Zapalenie jelit może dotyczyć każdego jego odcinka, może być mniej lub bardziej specyficzne i zlokalizowane zarówno w obrębie jelita cienkiego, jak i grubego, a często obejmuje także cały odcinek przewodu. Najbardziej charakterystycznym i uciążliwym objawem są biegunki, którym towarzyszą gorączka, osłabienie, bóle brzucha, nudności, wymioty, dreszcze oraz gorączka lub stan podgorączkowy. W obrazie klinicznym widzimy niedożywienie, anemię, permanentnie podwyższone markery stanu zapalnego. Oprócz tego zapalenie jelit może powodować u chorego zaburzenia wchłaniania witamin lub soli mineralnych zawartych w pokarmie. Jest to związane ze słabym wchłanianiem na poziomie kosmków jelitowych. 

Czynniki wywołujące choroby zapalne jelit to środowisko, styl życia, przebyte infekcje, podłoże genetyczne.

Cechą wspólną tych chorób jest ich nieznana pierwotna przyczyna i złożona wieloczynnikowa patogeneza. Podczas tegorocznej ogólnopolskiej konferencji gastroenterologicznej w Warszawie jako czynniki wywołujące choroby zapalne jelit wymieniano środowisko, styl życia, przebyte infekcje, podłoże genetyczne. Z naciskiem na zachodni styl życia, industrializację i funkcjonowanie w długotrwałym stresie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC), które poruszane będzie dziś w kontekście sportowców, zostało po raz pierwszy opisane w 1859 roku przez Samuela Wilksa, lekarza z Guy’s Hospital w Londynie, który zróżnicował ją z owrzodzeniami jelita grubego wywołanymi czynnikami zakaźnymi i zatruciem rtęcią oraz nazwał idiopatycznym zapaleniem jelita grubego. 

Na początku XX wieku UC i LC zostały sklasyfikowane jako jednostki chorobowe o podłożu psychosomatycznym. Opierając się na tej teorii, podjęto próby terapii mającej na celu kontrolę stresu i psychoanalizy. Teoria ta została odrzucona, gdyż nie została zidentyfikowana predyspozycja czy też cechy charakteru, typ osobowości odpowiadające konkretnemu stanowi. Stwierdzono natomiast, że zaburzenia emocjonalne czy zmiany profilu psychologicznego są raczej konsekwencją, a nie przyczyną choroby. To bardzo ważny wniosek w kontekście zawodników trenujących zawodowo, a zarazem zmagających się z chorobą zapalną jelit.
Zawodowi sportowcy reprezentują uosobienie zdrowia i kondycji. Patrzymy z zachwytem na ich warunki atletyczno-wizualne, na kształty sylwetki, ale także na współzawodnictwo, na osiągane za sprawą treningu sukcesy. Często podziwiamy końcowy efekt ich ciężkiej pracy. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co ta „ludzka maszyna” przeżywa, jak się czuje i z czym zmaga się w sportowej codzienności.

Przeglądając badania i wpisy do niniejszego artykułu, odkryłam opisy historii sportowców światowej rangi zmagających się z chorobą zapalną jelit (IBD), które przedstawię w dalszej części opracowania. Badania medyczne na szerszą skalę nie są jeszcze na tyle miarodajne, by jednoznacznie określić, czy sport ma wpływ na rozwój IBD, czy może działa wyciszająco na choroby zapalne jelit lub oba te zagadnienia nie maja na siebie wływu. 

Jedno z badań, którego celem było określenie poziomu aktywności fizycznej u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit (IBD) oraz zbadanie ich intencji, postawy i preferencji w stosunku do ćwiczeń, nie wnioskuje źle w kontekście uprawiania sportu i choroby zapalanej jelit. 

Dane dotyczyły 158 pacjentów z IBD, którzy uczestniczyli w badaniu przeprowadzonym samodzielnie przez Severance Hospital w okresie od marca 2013 r. do listopada 2013 r., zostały włączone do tej analizy przekrojowej i opisowej. Kwestionariusze obejmowały trzy sekcje, aby określić sportowy udział pacjenta IBD, podejście do ćwiczeń i preferencje ćwiczeń. W badaniu tym badano pacjentów z IBD zarówno łącznie, jak i zgodnie z ich specyficzną chorobą: choroba Leśniowskiego–Crohna (CD) (n = 62), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) (n = 73) i choroba Behçeta (BD) jelit (n = 23). Pacjenci z IBD uczestniczyli w ćwiczeniach trwających 1...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy