Cztery aspekty rozwoju ruchowego dziecka mające wpływ na kształtowanie sprawności fizycznej w dorosłym życiu

Trening

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co takiego przyczyniło się do rozwoju twojej motoryki i sprawności fizycznej? Kiedy tak właściwie zaczyna się faza budowania czynności ruchowej?

Większość osób nie ma pojęcia o tym, jak istotną rolę w kształtowaniu sprawności fizycznej odgrywają pierwotne wzorce ruchowe, które rozwijamy już w pierwszych miesiącach życia. To właśnie ich zadaniem jest wzrost efektywności w poruszaniu się. Pierwotne wzorce ruchowe mają swoje odzwierciedlenie we właściwym planie treningowym. Trzeba jednak przyznać, że tylko profesjonaliści, którzy poważnie podchodzą do pełnionej przez siebie funkcji trenera, są w stanie prawidłowo przeprowadzić zajęcia z wykorzystaniem tych wzorców. W codziennym życiu przy podejmowaniu aktywności fizycznej doświadczamy pierwotnych wzorców ruchowych w postaci np. leżenia przodem i tyłem, podporze na przedramionach czy chociażby mostowaniu. 

Czy zgadzasz się z tym, że wykonujesz tego typu ćwiczenia na swoich treningach?

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zauważalne są różnice w jakości wykonywanych ćwiczeń. W praktyce związane jest to niezwykle często z występującą w ciele człowieka asymetrią oraz pewnymi ograniczeniami w zakresie ruchu. Właśnie dlatego łatwiej jest ci wykonać ćwiczenie na jednej ze stron. Trener powinien bacznie obserwować występujące różnice pomiędzy lewą a prawą stroną w wykonywaniu wzorca ruchowego u swojego klienta. 

Pierwotne wzorce ruchowe wykorzystywane są również w działaniach fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych.

Fizjoterapia i rehabilitacja także skupia swoją uwagę na wzorcach ruchowych. Tyczy się to osób posiadających dysfunkcje motoryczne. Często jest tak, że rehabilitanci pracują z osobami posiadającymi problemy bólowe. Takie sytuacje przyczyniają się do zjawiska kompensacji. Wielce mało prawdopodobne jest wykorzystanie dużych grup mięśniowych oraz mięśni antagonistycznych w celu wykonania pierwotnego wzorca ruchowego. Należy zwracać uwagę, aby w życiu codziennym skupiać się na mięśniach stabilizujących. Bardzo często popełniany jest błąd, kiedy to podczas treningu stabilizującego używamy takich metod, które są charakterystyczne dla treningu siłowego. Trening stabilności musi zawierać elementy instynktowne, niewynikające ze świadomości. Plank, przetoczenie czy most to ćwiczenia, które powinniśmy wykonywać odruchowo bez zastanowienia. Cała stabilizacja ciała jest automatyczna oraz naturalna. Aby jednak taka sytuacja mogła zaistnieć w rzeczywistości, potrzebny jest do tego właściwy poziom mobilności. W momencie osiągnięcia tego poziomu pierwotne wzorce ruchowe zaczynają poprawiać symetrię oraz korygować ograniczenia, które wpływają w dużym stopniu na stabilność reaktywną.

Jak pierwotne wzorce ruchowe kształtują się u dzieci

Do pierwszych doświadczeń ruchowych dziecka zalicza się unoszenie głowy, nóg oraz rąk. Potocznie można to określić jako formę zapoznawania się i odkrywania możliwości grawitacyjnych. Kolejną fazą jest dotykanie rąk i nóg, kurczenie się i prostowanie. Daje to dziecku pełen obraz tego, gdzie zaczyna się i kończy jego ciało oraz w jaki sposób może się poruszać. Pozycja na plecach jest dla malucha szczególna. Dzięki niej ma możliwość odbierania bodźców z zewnątrz, a także przygotowuje się do przejścia na kolejny etap ruchowy, czyli leżenia na brzuchu. Dalszy rozwój obejmuje pełzanie, czworakowanie i, oczywiście na samym końcu, chodzenie.

 

cztery aspekty rozwoju ruchowego

Według Beverly Stokesa wyróżniamy cztery aspekty rozwoju ruchowego mającego ogromny wpływ na sprawność fizyczną w dorosłym życiu:

Pierwszym z nich są ruchy w obrębie kręgosłupa obejmujące:

  • unoszenie głowy,
  • obracanie oraz kurczenie do boku,
  • unoszenie kończyn.

Wszystkie te odruchy ograniczone są do osi ciała dziecka. W ty...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: