Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening

14 maja 2018

NR 15 (Kwiecień 2018)

Flossing

Obwiązywanie stawów elastyczną taśmą zostało w Polsce wypromowane wraz ze wzrostem świadomości ruchu i prewencji urazów. Początkowo pojawiało się na filmikach Kelly’ego Staretta, a w późniejszym okresie zaczęli z niego korzystać fizjoterapeuci i trenerzy. Flossing wykorzystywany jest głównie w ramach poprawy mobilności stawowej oraz pracy powięzi. Jego działanie wciąż nie jest podparte konkretnymi dowodami, ale z drugiej strony jest wiele osób zadowolonych z efektów działania flossingu. Jak możemy wytłumaczyć te efekty?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • czym jest flossing,
 • jaka jest zasada działania flossingu,
 • jak poprawnie stosować flossing.

WStanach Zjednoczonych elastyczne taśmy zostały wypromowane pod enigmatyczną nazwą „VooDoo floss”. Sam Starett w swoich pierwszych filmikach z wykorzystaniem taśm mówił: „Nie wiem, jak to działa, ale działa”. Geniusz tkwi w prostocie i dobrym marketingu. 

Nazwa miała sugerować coś magicznego – osobiście nie przepadam za takim podejściem. Dużo bardziej przekonuje mnie próba wyjaśnienia działania pewnych mechanizmów i połączeń niż tzw. „use it or loose it”. Dlatego w niniejszym artykule spróbujemy rozłożyć na czynniki pierwsze sposób działania elastycznych taśm oraz pokazać schemat pracy z flossingiem, który wcale nie jest taki trudny, jak się wydaje. 

Sposób działania

Główne działanie flossingu to redukcja poziomu bólu i zwiększenie zakresu ruchomości (Ahlhorn et Krämer 2016, K. Starrett 2015). Przyjmuje się, że chwilowe ograniczenie dopływu krwi, a następnie jej dynamiczne doprowadzenie prowadzi do lepszego odżywienia struktur i tkanek okołostawowych. Niestety, konkretny efekt terapeutyczny jest ciągle nieudokumentowany, natomiast istnieją pewne założenia opisane przez Staretta i Ahlhorna. 

 

Działanie flossingu można wytłumaczyć poprzez następujące mechanizmy:

 • efekt neuropsychologiczny,
 • zwiększony przepływ krwi,
 • „efekt gąbki” reakcja na kompresje,
 • masaż powięziowy,
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego,
 • udrożnienie żył i drenaż limfatyczny.

 

Efekt neuropsychologiczny to tak naprawdę efekt placebo. Korzystne skutki, jakie odczuwamy po zastosowaniu flossingu, bazują jedynie na odczuciach subiektywnych. Jeśli uwierzymy w działanie jakiegoś mechanizmu, to poszukujemy efektów jego działania. 

Zwiększenie przepływu krwi po jego chwilowym odcięciu wpływa bezpośrednio na efekt przeciwbólowy i docelową poprawę ukrwienia, a także trofikę danego segmentu ciała. Dotychczas przeprowadzone badania (Loenneke) oceniały trening okluzyjny, czyli wpływ zmniejszonego dopływu krwi wraz z zastosowaniem ćwiczeń wielostawowych o intensywności 30%. Zauważono wzrost siły mięśniowej i hipertrofię. Choć nie było to typowe zastosowanie flossingu w takim rozumieniu, jaki przedstawiamy w artykule, badanie to może wskazywać na pozytywne działanie tego typu zabiegów na nasze ciało.

Kolejny aspekt efektu terapeutycznego flossingu wynika z kompresji, jaką wywołuje on na dane struktury. W przypadku stawu rzepkowo-udowego dochodzi do ucisku ciałka Hoffa oraz poprawy ślizgu przednio-tylnego piszczeli względem kości udowej. W terapii manualnej przyjmuje się, że dzięki kompresji przy ruchu pasywnym nasze powierzchnie stawowe są niejako zmus...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy