Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

23 października 2017

NR 9 (Kwiecień 2017)

Holistyczna ocena pacjenta

0 149

Punktem wyjściowym do rozpoczęcia jakiejkolwiek formy terapii pacjenta powinna być właściwa i wnikliwa diagnoza. Wiele elementów składa się na jej prawidłowy przebieg. W pierwszej kolejności powinniśmy mieć otwarte umysły i serca, żeby zrozumieć pacjenta na każdym poziomie jego dolegliwości. Nie powinniśmy na wstępie przyklejać „łatek” określających osobę, która zgłosiła się do nas po pomoc oraz diagnozować problemu po pojedynczym symptomie. Jeżeli potraktujemy człowieka, który chciałby z nami nawiązać kontakt i podjąć się współpracy jako „białą kartkę”, możemy wspólnie napisać ciekawy rozdział efektywnej i zaskakującej zmiany w ciele i w życiu pacjenta.

Początkowo artykuł miał zostać zatytułowany „Holistyczna ocena posturalna”, jednak jak sami zauważycie, wstępna analiza sylwetki może nam wskazać również problemy z narządami wewnętrznymi, wadą zgryzu, nieprawidłowymi nawykami ruchowymi, przebytymi urazami, nieprawidłową dietą lub zaburzeniami emocjonalnymi.

 

Każdorazowo, kiedy pacjent zgłasza się do specjalisty, ma wobec niego oczekiwania. Pragnie pomocy w lepszym samopoczuciu, w pozbyciu się bólu lub chce po prostu wyglądać lepiej.

 

Każdorazowo, kiedy pacjent zgłasza się do specjalisty, ma wobec niego oczekiwania. Pragnie pomocy w lepszym samopoczuciu, w pozbyciu się bólu lub chce po prostu wyglądać lepiej. Okazuje się, że wszystkie wskazane elementy są komplementarne i wynikają jeden z drugiego: nie ma bólu –> lepiej się czujemy –> taka forma samopoczucia pozwala podjąć się pracy nad lepszym wyglądem. Niestety, dziś mało kto żyje w absolutnej jedności ze swoim ciałem. Gdyby tak było, nie odczuwalibyśmy przez cały dzień w żaden sposób ani bólu, ani dyskomfortu. Ponadto, przez cały dzień tryskalibyśmy energią i nie czulibyśmy zmęczenia.

Od czegoś jednak musimy zacząć. W pierwszej kolejności warto przygotować odpowiednią kartę diagnostyczną, na której będziemy mogli nanieść wszystkie nasze uwagi i która nie pozwoli nam zapomnieć o ważnych pytaniach do pacjenta. Na takim formularzu możemy wskazać punkty kluczowe i „kamienie milowe” w terapii czy treningu. Warto uprzedzić pacjenta, że planujemy  zobaczyć całe ciało i żeby przygotował się na pokazanie się nam w samej bieliźnie. Znajdźcie do tego ustronne miejsce, niekoniecznie salę w klubie fitness, do której w każdym momencie może ktoś wejść. Można poprosić znajomego fizjoterapeutę o możliwość podnajmu gabinetu do takich celów.

Gdy już pacjent jest gotowy, warto wstrzymać się z negatywnymi komentarzami na temat jego ciała – nie jest ważne czy są to bliscy, znajomi, czy też osoby, które pierwszy raz widzicie. Jest to dopiero początek współpracy i warto zachować profesjonalizm. Ponadto, wskazanie w niegrzeczny sposób słabszego punktu, który może być źródłem kompleksów u danego człowieka, może spowodować napięcie ciała i pacjent nie pokaże nam wszystkiego. W najgorszym przypadku może zniechęcić do dalszej współpracy i spowodować, że opinia wśród potencjalnych klientów nie będzie najlepsza. Zatem, zamiast użyć określenia: „Stary, ale masz garba”, możemy wskazać zwiększenie kifozy piersiowej i ustawienie obręczy barkowej w protrakcji. Zamiast „krzywych nóg” niech będą kolana zrotowane do wewnątrz lub kolana dążące do koślawości. 

Możemy stworzyć tabelkę lub schemat człowieka, w którym będziemy mogli nanieść nasz komentarz.

Zjęcie po lewej stronie prezentuje niekontrolowaną pozycję ciała. Po prawej po terapii i korekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanim przejdziecie do opisu poszczególnych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas oceny, przyjrzyjcie się zdjęciom naszego modela (zawodnik MMA, Tomasz Kondraciuk) i starajcie się znaleźć jak najwięcej nieprawidłowości w jego postawie i opisać, z czego one mogą wynikać.

 

GŁOWA

Obserwujemy symetrię jej ustawienia względem reszty ciała. Czy jest wysunięta do przodu, skręcona? Czy w obrębie twarzy występują asymetrie oczu, kącików ust? Może to wskazywać na wadę zgryzu lub patologiczne napięcia tkanek miękkich przy podstawie czaszki.

UCHO PRAWE, UCHO LEWE
Sprawdzamy kontekst ustawienia linii barków względem płatków uszu. Będzie to dla nas wstępny sygnał kilku możliwości:

  • asymetria ustawienia głowy i jej skłon do boku (skrócenie w obrębie mięśni szyi – podpotyliczne, mostkowo-obojczykowo-sutkowe, prostowniki po jednej stronie),
  • wada zgryzu powodująca patologiczne napięcia w obrębie prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy