Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

20 października 2017

NR 8 (Luty 2017)

Hormony przyczyną niepowodzeń w dążeniu do idealnej sylwetki

0 138

Wiele kobiet, rozpoczynając starania o lepszą sylwetkę, przechodzi na dietę, zaczyna trenować więcej lub bardziej intensywnie, wyczekując jak najszybszych efektów. Po wielu tygodniach czy nawet miesiącach starań, po pierwszych spektakularnych zmianach następuje stagnacja. Nie dość, że tkanka tłuszczowa nie spada, to zaczyna jej być coraz więcej. Najczęściej wtedy zawzięte panie zmniejszają ilość spożywanych kalorii, zwiększają liczbę i intensywność treningów. Zamiast chudnąć, doprowadzają do gorszego samopoczucia, spadku nastroju, energii, a docelowo rezygnują ze starań w przekonaniu, że ich wysiłek nie przynosi efektów. Najczęściej problemy te wynikają z zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety. Istnieje szereg powodów, które wpływają na wydzielanie hormonów: dieta, środowisko, styl życia, aktywność fizyczna, stres, antykoncepcja hormonalna itd. Codzienność dostarczająca nam wielu stresów, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, doprowadza do znacznego rozregulowania naszego organizmu.

Najczęstsze problemy hormonalne u kobiet związane są głównie z takimi hormonami jak: estrogen, progesteron, androgeny, insulina oraz hormony tarczycy. 

Kobiety są zdecydowanie bardziej podatne na rozregulowanie systemu hormonalnego niż mężczyźni. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których próbujemy pogodzić życie zawodowe, prywatne, obowiązki domowe, dodatkowo stres związany z aktywnością fizyczną, mała ilość snu i relaksu oraz dodatkowo nieodpowiednia dieta – prosta droga do rozregulowania układu hormonalnego. 

Jakie sa objawy rozregulowania gospodarki hormonalnej u kobiety? 

Organizm jest machiną nakręcaną przez hormony, więc jeżeli coś nam przewlekle dolega, możemy mieć pewność, że hormony biorą w tym udział. Organizm działa jak sieć powiązana ze sobą za pomocą hormonów. Jeśli jeden element zaczyna szwankować, wówczas ma to przełożenie na wszystkie ogniwa. Najczęściej początek wszystkich problemów leży w nadnerczach, a w dalszej kolejności ma to przełożenie na gospodarkę węglowodanową, pracę tarczycy oraz hormonów płciowych. Zazwyczaj problemy dotyczą rozregulowania wydzielania takich hormonów jak: kortyzol, insulina, hormony tarczycy, leptyna, estrogen, progesteron, testosteron. 

Co zaburza gospodarke hormonalna u kobiet? 

 1. Nieodpowiednia dieta

Dieta jest częstą przyczyną zmian w gospodarce hormonalnej. Zarówno niedobór, jak i nadmiar kalorii będzie powodować rozregulowanie naszego organizmu. Niskokaloryczne diety są silnym stresorem dla organizmu, który zamiast zająć się produkcją hormonów, będzie oszczędzał potrzebną mu energię i zmniejszy tym samym metabolizm. Oczywiście proces ten nie jest natychmiastowy, ale po kilku miesiącach ujemnego bilansu kalorycznego pojawią się pierwsze objawy, np. chroniczne zmęczenie, przewlekłe infekcje, wypadanie włosów czy słaba tolerancja zimna. Niska podaż kalorii będzie wiązała się również z niskim poziomem niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, bez którego nie powstaną hormony steroidowe. Innym powszechnym błędem jest zbyt duże ograniczenie spożywanych węglowodanów przez osoby aktywne (nie mówię o dietach ketogenicznych). Wówczas często dochodzi do problemów z pracą tarczycy czy do rozregulowania gospodarki węglowodanowej, czego skutkiem może być hipoglikemia reaktywna. Do tego rodzaju problemów dochodzić może również w przypadku diety bogatej w cukier i przetworzone węglowodany. Do zachwiania równowagi hormonalnej może również dojść w momencie spożywania dużej ilości rzekomo zdrowych kwasów omega-6. Okazuje się, że przy zaburzeniach hormonalnych często występują niedobory witamin z grupy B oraz witaminy D. 

 1. Brak/niedobór snu

Dla zachowania prawidłowej pracy gospodarki hormonalnej u kobiety jest konieczna odpowiednia ilość snu! Najczęściej u podłoża rozregulowania hormonów płciowych dochodzi pod wpływem rozregulowania pracy nadnerczy. Właśnie zbyt mała ilość snu lub słaba jakość powoduje zmiany w wydzielaniu kortyzolu, co może być powodem insulinooporności, a co za tym idzie – problem ze spalaniem tkanki tłuszczowej. 

 1. Problem z pracą wątroby

Wątroba odpowiedzialna jest za detoks hormonów w naszym organizmie. Jeżeli mamy problemy z jej funkcjonowaniem, nie będziemy prawidłowo wydalać hormonów, a proces ten powinien zachodzić po każdym cyklu menstruacyjnym. Ponadto problemy z wypróżnianiem – zaparcia lub biegunki – również będą wpływały na obniżenie poziomu hormonów w naszym organizmie (częste biegunki) lub zwiększenie poziomu hormonów (zaparcia). 

 1. Aktywność fizyczna

Wiele kobiet, trenując bardzo intensywnie, doprowadza się do niepłodności w związku z utratą miesiączki. Dochodzi do tego najczęściej na skutek zbyt intensywnych treningów i towarzyszącej im ubogokalorycznej diety. Dochodzi wówczas także do wielu problemów metabolicznych, takich jak: zmniejs...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Emilia Ptak

  Dietetyk ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Współzałożycielka Poradni MedFood. Jest szkoleniowcem dla wielu firm zewnętrznych. W MedFood prowadzi nie tylko pacjentów, ale również szereg autorskich szkoleń i webinariów. Pisze artykuły dla cenionych czasopism branżowych. Występuje na licznych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych. Wielokrotnie brała udział w akcjach profilaktycznych promujących zdrowie, np. „Polko, bądź zdrowsza”. Na bieżąco bierze udział w szkoleniach, nieustannie poszerzając swoją wiedzę.

  Paulina Ihnatowicz

  Dietetyk ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku Dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Dodatkowo uzyskała tytuł licencjata na kierunku Administracja Zdrowiem Publicznym. Współzałożycielka Poradni MedFood. Obecnie studiuje online na uczelni amerykańskiej Functional Medicine University. Od drugiej połowy 2017 roku rozpoczyna doktorat z dietetyki. Jest szkoleniowcem dla wielu firm zewnętrznych. W MedFood prowadzi nie tylko pacjentów, ale również szereg autorskich szkoleń i webinariów. Pisze artykuły dla czasopism branżowych. Występuje na najważniejszych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych. Podejmowała współpracę przy wielu projektach promujących zdrowy styl życia. Była prezesem Stowarzyszenia Propagatorów Zdrowia “Medella”, nabierając doświadczenia dietetycznego np. w warsztatach żywieniowych dla dzieci przedszkolnych. Na bieżąco bierze udział w szkoleniach, stale rozszerzając swoją wiedzę.