Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

13 października 2017

NR 4 (Czerwiec 2016)

Igły w praktyce

Coraz popularniejsze staje się na rynku polskim używanie igieł akupunkturowych w praktyce fizjoterapeuty lub trenera. Ważne jest, aby wiedzieć, co dokładnie dzieje się w tkankach po ich zastosowaniu oraz czym się różni akupunktura od suchego igłowania. Mam nadzieję, że poniższy tekst rozwieje wątpliwości i mity, które krążą wokół tego tematu.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadać pytanie, kto ma uprawnienia, aby nam wbić taką igłę w ciało. Wydaje się, że przerywać ciągłość skóry mogą wyłącznie lekarze i pielęgniarki. Gdyby tak rzeczywiście było, nie widzielibyśmy wokół siebie tylu tatuażystów, kosmetyczek przekłuwających uszy oraz akupunkturzystów. Zatem jak to wygląda w praktyce?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82, poz. 537). Zarejestrowano zawód akupunkturzysty. Umiejscowienie zawodu akupunkturzysty w dziale 323 „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” pod numerem 323 001 jest jednoznacznym wskazaniem, że profesja ta nie jest zawodem medycznym, a więc zastrzeżonym tylko dla lekarzy medycyny, lecz takim, który mogą również wykonywać inne osoby niebędące lekarzami.

 

Jest to rozporządzenie regulujące działalność akupunkturzystów, czyli osób praktykujących medycynę chińską oraz wszelkie jej odłamy. Mimo ustawy działalność fizjoterapeutów nie jest jeszcze uregulowana prawnie, ponieważ została zaklasyfikowana do tej samej grupy (PKD 86.90.D) wraz z wszelkimi odmianami działalności paramedycznej, m.in. bioenergoterapeutami, 
naturoterapeutami, osobami świadczącymi pomoc społeczną niewymagającą zaangażowania specjalistów w zakresie opieki medycznej. Zatem fizjoterapeuta i akupunkturzysta jest traktowany jako osoba niewyspecjalizowana w zakresie opieki medycznej.

Z uwagi na fakt, że fizjoterapeuci nie mają jeszcze swojej ustawy, wykonując działalność paramedyczną, mogą być traktowani jako naturoterapeuci, którym wolno używać igieł akupunkturowych. Osoba, która stosuje igły akupunkturowe do nakłuwania, np. punktów spustowych, nie jest akupunkturzystą i nie może się takim mianem określać. W USA w wielu stanach jest niedopuszczalne, aby igły akupunkturowe były używane przez osoby nieznające podstaw medycyny chińskiej. W Polsce – niestety – wciąż jest to nagminne. Warto podkreślić, że wiedza z zakresu medycyny chińskiej jest niezbędna do wbicia igły akupunkturowej w jakikolwiek punkt w ciele pacjenta. Akupunkturzysta bowiem wie, że nakłucie określonej okolicy (np. mięśnia naramiennego) może spowodować spadek ciśnienia tętniczego i doprowadzić do omdlenia.

Usystematyzujmy wiedzę na temat techniki

Punkty akupunkturowe posiadają mniejszą oporność elektryczną (500–5000 Ohm, skóra obok 50–200 kOhm). Charakteryzują się również podwyższoną temperaturą. Mają większą przepuszczalność dla koherentnego światła lasera. Zauważalny jest s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy