Igły w praktyce

Zdrowie i sprawność

Coraz popularniejsze staje się na rynku polskim używanie igieł akupunkturowych w praktyce fizjoterapeuty lub trenera. Ważne jest, aby wiedzieć, co dokładnie dzieje się w tkankach po ich zastosowaniu oraz czym się różni akupunktura od suchego igłowania. Mam nadzieję, że poniższy tekst rozwieje wątpliwości i mity, które krążą wokół tego tematu.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadać pytanie, kto ma uprawnienia, aby nam wbić taką igłę w ciało. Wydaje się, że przerywać ciągłość skóry mogą wyłącznie lekarze i pielęgniarki. Gdyby tak rzeczywiście było, nie widzielibyśmy wokół siebie tylu tatuażystów, kosmetyczek przekłuwających uszy oraz akupunkturzystów. Zatem jak to wygląda w praktyce?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82, poz. 537). Zarejestrowano zawód akupunkturzysty. Umiejscowienie zawodu akupunkturzysty w dziale 323 „Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” pod numerem 323 001 jest jednoznacznym wskazaniem, że profesja ta nie jest zawodem medycznym, a więc zastrzeżonym tylko dla lekarzy medycyny, lecz takim, który mogą również wykonywać inne osoby niebędące lekarzami.

 

Jest to rozporządzenie regulujące działalność akupunkturzystów, czyli osób praktykujących medycynę chińską oraz wszelkie jej odłamy. Mimo ustawy działalność fizjoterapeutów nie jest jeszcze uregulowana prawnie, ponieważ została zaklasyfikowana do tej samej grupy (PKD 86.90.D) wraz z wszelkimi odmianami działalności paramedycznej, m.in. bioenergoterapeutami, 
naturoterapeutami, osobami świadczącymi pomoc społeczną niewymagającą zaangażowania specjalistów w zakresie opieki medycznej. Zatem fizjoterapeuta i akupunkturzysta jest traktowany jako osoba niewyspecjalizowana w zakresie opieki medycznej.

Z uwagi na fakt, że fizjoterapeuci nie mają jeszcze swojej ustawy, wykonując działalność paramedyczną, mogą być traktowani jako naturoterapeuci, którym wolno używać igieł akupunkturowych. Osoba, która stosuje igły akupunkturowe do nakłuwania, np. punktów spustowych, nie jest akupunkturzystą i nie może się takim mianem określać. W USA w wielu stanach jest niedopuszczalne, aby igły akupunkturowe były używane przez osoby nieznające podstaw medycyny chińskiej. W Polsce – niestety – wciąż jest to nagminne. Warto podkreślić, że wiedza z zakresu medycyny chińskiej jest niezbędna do wbicia igły akupunkturowej w jakikolwiek punkt w ciele pacjenta. Akupunkturzysta bowiem wie, że nakłucie określonej okolicy (np. mięśnia naramiennego) może spowodować spadek ciśnienia tętniczego i doprowadzić do omdlenia.

Usystematyzujmy wiedzę na temat techniki

Punkty akupunkturowe posiadają mniejszą oporność elektryczną (500–5000 Ohm, skóra obok 50–200 kOhm). Charakteryzują się również podwyższoną temperaturą. Mają większą przepuszczalność dla koherentnego światła lasera. Zauważalny jest stały przepływ przez nie słabego prądu elektrycznego. W ich obrębie zauważalnych jest znacznie więcej wolnych zakończeń nerwowych oraz większe zagęszczenie receptorów czuciowych.

 

AKUPUNKTURA

 wywodzi się z tradycji Wschodu. W wielu krajach metodę tę stosuje się komplementarnie z medycyną konwencjonalną. Technika polega na przywracaniu „energetyki” ciała, nazywanej Qi. Wykorzystuje się do tego punkty na ciele o specyficznym umiejscowieniu względem przestrzeni wypełnionych tkanką łączną oraz o szczególnych właściwościach.

 

Co dzieje się po nakłuciu punktu akupunkturowego? Do krwi wydzielane są m.in.:

 • endogenne opioidy,
 • serotonina,
 • oksytocyna, wazopresyna,
 • ACTH,
 • cholecystokinina.

Wbicie igły wywołuje reakcję miejscową – naczyniową oraz termiczną skóry. Ze względu na wspólne segmentowe unerwienie narządów i metamerów powstaje również reakcja segmentowa – odruchowa reakcja nerwowa w tym samym lub sąsiadującym segmencie. Umiejętna i świadoma praca terapeuty wywoła reakcję z ośrodkowego układu nerwowego.

Istotnym aspektem pracy na punktach akupunkturowych jest odpowiednia stymulacja powięzi. Jak już wcześniej wspomniałam, punkty akupunkturowe zlokalizowane są w specyficznym zagęszczeniu tkanki łącznej. Kręcąc igłą, można uzyskać efekt zawijania się włókien kolagenowych wokół igły. Im bardziej porowata igła w obrazie mikroskopowym – tym lepiej. Dzięki temu można uzyskać efekt napięcia powięzi w danym segmencie, aby rozluźnić segment wyżej lub niżej. Można również wykorzystać to w zabiegach medycyny estetycznej – lifting twarzy lub usuwanie zmarszczek.

 

 

Jest to bardzo prosty opis złożonych procesów, jakie omawia medycyna Wschodu. Pracując na co dzień tą...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Ramka: