Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

20 października 2017

NR 8 (Luty 2017)

Implanty w świecie sportu

0 215

Czy na pewno regularne treningi sportowe są w stanie doprowadzić ludzkie ciało i kondycję do perfekcji? W czasie gdy mięśnie stają się silniejsze, a sylwetka zyskuje nowy kształt, piersi tracą objętość i zmieniają proporcje. W przypadku kobiet proces ten nie zawsze jest korzystny. Balans między potrzebą rozwoju fizycznego a zachowaniem kobiecej postury pomagają utrzymać implanty. Odpowiednie protezy mogą też modelować ciało i udoskonalać kształt mięśni.

Pierwsze skojarzenie z implantami przywodzi na myśl piersi, uważane za największy atrybut kobiecości, nadają ciału niepowtarzalny kształt i stanowią domenę seksualności. Należy jednak mieć świadomość, iż dla kobiet uprawiających sport, w szczególności kulturystykę tak samo ważne są mięśnie. Ćwicząc, redukują tkankę tłuszczową prawie do zera. Niektóre decydują się też na stosowanie męskich hormonów. W ten sposób zmieniają kształt swojego ciała, pozostawiając na nim mięśnie i skórę.

Prawidłowo zbudowane piersi są zbudowane z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej oraz przewodów mlecznych, naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych. Anatomicznie umieszczone są za pomocą więzadeł Coopera na mięśniu piersiowym większym, między III a VII żebrem. Na szczycie wypukłości znajduje się brodawka sutkowa obwiedziona otoczką sutkową, pokrytą delikatną, silnie pigmentowaną skórą. Pierś stanowi jeden z najbardziej wrażliwych na bodźce zewnętrzne organów w kobiecym ciele, mogą osiągać różne wielkości i kształty, w pierwszeństwie decydują o tym hormony, geny.

U dojrzałej kobiety tłuszcz i skóra nadają piersi miękkość i formę. Z wiekiem obserwuje się przeistoczenie tkanki gruczołowej w tłuszczową, co przyczynia się do utraty ich jędrności. U kulturystek proces ten wygląda inaczej. Tkanka gruczołowa zatrzymuje się w rozwoju, przy czym tkanka tłuszczowa jest na bieżąco redukowana. Mięsień piersiowy staje się coraz twardszy, a sama pierś przybiera męską formę. Decyzja o wszczepieniu implantów to szybki i pewny sposób na odzyskanie kobiecych kształtów. Protezy piersi gwarantują naturalny wygląd ciała i odpowiednio dobrane nie mają negatywnego wpływu na kontynuowanie treningów.

Wybór rozmiaru i kształtu

Rozmiar w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Podczas rozgrzewki biegowej przeciętny biust przemieszcza się w górę z częstotliwością 3 Hz i prędkością 0,8 m/s, a opada z prędkością 1 m/s. W przypadku dużych piersi wzmożony ruch wiąże się z bólem i możliwością naderwania więzadeł Coopera, które odpowiadają za właściwe umiejscowienie piersi. Biust niewłaściwie dopasowany do sylwetki sportsmenki może pogarszać osiągane wyniki, dlatego szczegóły operacji są ustalane na indywidualnej konsultacji, a za zgodą pacjentki, również w porozumieniu z trenerem. Po uzyskaniu dokładnych wymiarów kobiety komputerowy program proponuje najlepszą dla jej sylwetki wielkość implantów. Biust średnio można powiększyć o dwa rozmiary. Decyzję należy dobrze przemyśleć. Wystarczy przywołać tu przykład Jany Pitt-man-Rawlinson, australijskiej mistrzyni świata z 2010 r. w biegu przez płotki, która najpierw poddała się operacji wszczepienia protez piersi, a po kilkunastu miesiącach zdecydowała się na ich usunięcie. Decyzję umotywowała negatywnym wpływem dużych piersi na osiągane przez nią wyniki.

Przed zabiegiem pacjentka ma możliwość przymierzenia sizerów zewnętrznych, dzięki którym można zrobić symulację przedstawiającą wygląd biustu po zabiegu. Wybór kształtu zawsze leży po stronie pacjentki, lekarz może tylko doradzić. Jedne z najnowocześniejszych protez piersiowych obecnie proponuje firma Motiva. Można wybierać spośród trzech rodzajów żelu, które zapewniają trzy różne rodzaje kształtów implantów. Skupiony żel sprawi, że pierś nabierze okrągłego kształtu. Zbilansowany żel uwypukli dolną część piersi i nada jej naturalny wygląd. Elastyczny i miękki odwzorowuje naturalny kształt piersi. Każdy implant składa się ze specjalistycznej powłoki zewnętrznej, wykonanej w nanotechnologii oraz żelu. Protezy w dotyku są bardzo miękkie i przypominają naturalną pierś. Ponadto stworzono je w oparciu o nowoczesną technologię zabezpieczeń, która pozwala lekarzowi na odczytanie unikalnej numeracji w dowolnym miejscu i czasie przy zastosowaniu dedykowanego czytnika. Posiadają również system BluSeal stanowiący wskaźnik kolorystyczny, który pozwala się upewnić, że istnieje bariera zapobiegająca rozprzestrzenianiu się żelu, w razie gdyby z implantem coś się wydarzyło.

Najważniejsze jest, aby kobieta przed podjęciem decyzji dokładnie się zastanowiła nad tym, co chce osiągnąć. Operacja powiększenia biustu musi wynikać z prawdziwej chęci lub potrzeby. To nie może być impuls wywołany emocjami lub cudza zachcianka. Po podjęciu decyzji należy wykonać USG lub mammografię w przypadku kobiet po 40. roku życia. Do tego podstawowe badania krwi. Koniecznie należy wykluczyć wszelkie zmiany nowotworowe.

Wszczepienie implantów piersi

Istnieją cztery punkty, przez które wprowadza się implanty piersi: pępek, pachy, przestrzeń pod piersią i wokół sutka. Ostatnia z wymienionych metod minimalizuje ryzyko krwawienia i zapewnia najlepszy efekt kosmetyczny, blizna chowa się w linii brodawki. Jeszcze przed znieczuleniem zabieg rozpoczyna oznaczenie na ciele kobiety widocznej linii cięcia. Po tym pacjentka jest uśpiona płytko i oddycha samodzielnie.

U przeciętnej kobiety implant umieszcza się pod mięśniem piersiowym większym. Chirurg musi odseparować mięsień od ściany klatki piersiowej, a następnie stworzyć kieszeń przeznaczoną do włożenia protezy....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy