Jak wybrać właściwy system do zarządzania klubem fitness?

Gym manager

Nowoczesne rozwiązania IT szybko wkradają się w każdą dziedzinę naszego życia. 
Od jakiegoś czasu są obecne także w sporcie – w wymiarze zarówno indywidualnym (np. inteligentne urządzenia monitorujące każdą sekundę ćwiczeń), jak i bardziej globalnym – w postaci nowoczesnych systemów do zarządzania siłowniami i klubami fitness. Mnogość i różnorodność tego typu produktów może wywołać niemały zawrót głowy, szczególnie jeśli stykamy się z tym tematem po raz pierwszy. Co oferuje nam branża IT oraz na jakie czynniki zwracać uwagę, wybierając system IT do klubu fitness?

CO ZNAJDZIEMY NA RYNKU?

Z roku na rok powiększa się oferta systemów do zarządzania siłowniami i klubami fitness, a równolegle wzrasta zapotrzebowanie na nie. To sprawia, że producenci ścigają się w tworzeniu rozwiązań skrojonych na miarę, których podstawową wersję można odpowiednio rozbudowywać w zależności od potrzeb danego obiektu.

Na rynku dostępne są klasyczne programy komputerowe, w przypadku których cała baza danych oraz wszystkie komponenty systemu są przechowywane na dysku klubowego komputera. Jeżeli zależy nam na bardziej zaawansowanych rozwiązaniach (takich jak synchroniczna aktualizacja grafiku zajęć grupowych na klubowej stronie WWW czy możliwość rezerwacji online), konieczne jest zapewnienie kubowi stałego dostępu do internetu. By skorzystać z tradycyjnego programu, należy wnieść opłatę oraz zaakceptować warunki umowy licencyjnej (terminowej lub bezterminowej).

Na rynku IT, obok klasycznych rozwiązań, dostępna jest stosunkowo młoda technologia – systemy do zarządzania udostępniane w modelu SaaS (ang. Software as a Service – oprogramowanie jako usługa). W tym przypadku nie trzeba instalować programu na komputerze, ponieważ cała baza danych oraz sam program są przechowywane na wspólnym serwerze dostawcy usługi. Wystarczy dostęp do internetu oraz przeglądarka internetowa, by po wpisaniu właściwego adresu oraz zalogowaniu się uzyskać dostęp do spersonalizowanego narzędzia. Rozwiązanie to wymaga zaakceptowania regulaminu świadczenia usługi oraz wnoszenia regularnych opłat abonamentowych.

 

ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ…

Wybór pomiędzy opisanymi wcześniej rozwiązaniami to jednak nie koniec dylematów – w ramach każdego z nich dostępne są bowiem mocno zróżnicowane narzędzia w odpowiednio zróżnicowanych cenach. Ponieważ bardzo często celem wprowadzenia rozwiązań IT w klubie fitness jest optymalizacja kosztów, warto poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie się do tej decyzji (by zakup nie okazał się niepotrzebnym wydatkiem pociągającym za sobą kolejne). Podstawowy zestaw pytań, jakie należy sobie zadać przed zakupem oprogramowania, wygląda następująco:

 • Jakie problemy chcemy rozwiązać za pomocą nowego systemu? Znając odpowiedź na to pytanie, będziemy w stanie wypisać maksymalnie 3–5 funkcji, które musi mieć wybrany program. To z kolei pomoże w podjęciu decyzji, czy powinniśmy inwestować w bardziej lub mniej rozbudowane rozwiązanie (co oczywiście przełoży się na jego cenę).
 • Dla ilu stanowisk (lub lokalizacji klubowych) potrzebny jest program? Bardzo często każdy dodatkowy dostęp do systemu wiąże się z koniecznością wniesienia kolejnej opłaty. Warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na wybrane oprogramowanie.
 • Czy potrzebny jest system kontroli dostępu do klubu? Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, należy szukać oprogramowania, które będzie gotowe na pełną integrację z zaplanowanym systemem kontroli.
 • Ile czasu mamy na wdrożenie nowego systemu? Warto sprawdzić, jak długo będzie trwało wprowadzenie wybranego rozwiązania. Warto przy tym pamiętać, że często konieczne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu, przeorganizowanie lub nawet przebudowa klubu.

 

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ZAKUPEM?

Wymagania sprzętowe i systemowe

Zanim kupimy wybrane oprogramowanie, sprawdźmy, jakie ma minimalne wymagania sprzętowe i systemowe. Ze względu na szybki postęp techniczny lepszą opcją jest dostosowanie posiadanego sprzętu do wybranego systemu (nie odwrotnie). Może się bowiem...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Ramka: