Jak zdrowy styl życia stał się pomysłem na biznes

wywiad z panią Joanną Bodzioch

Zdrowie i sprawność

Słodycze wydają się produktem zakazanym w menu sportowca i każdej aktywnej, dbającej o zdrowie osoby. Jednak co zrobić, jeśli to właśnie do nich mamy słabość? Jak połączyć zdrowy styl życia z upodobaniem do deserów i słodkich przekąsek? Okazuje się, że to możliwe. Joanna Bodzioch, trenerka osobista, a od 17 miesięcy również mama, znalazła sposób na alternatywę w dziedzinie słodkości. Owocem swojej pracy dzieli się na blogu zdrowacukiernia.pl. Dziś opowiada nam, jak pasja i miłość do zdrowego stylu życia stała się jej pomysłem na biznes.

– Pani Joanno, słodycze bezsprzecznie kojarzą się z cukrem, pustymi kaloriami i zbędnym elementem jadłospisu. Można by przypuszczać, że osoby aktywne, dbające o zdrowie i uprawiające sporty powinny na zawsze wykluczyć takie produkty z diety?
Smak słodki to nie tylko cukier. Oczywiście ten klasyczny, biały, rafinowany cukier otrzymywany z buraka cukrowego to właśnie puste kalorie. Nie wnosi do naszej diety nic dobrego, stanowi za to zagrożenie dla naszej odporności, zwiększa ryzyko zachorowania na raka i choroby metaboliczne. Słodki smak możemy jednak uzyskać, stosując inne, zdecydowanie zdrowsze zamienniki, jak choćby ksylitol, stewię czy melasę. W obecnych czasach – plagi chorób cywilizacyjnych – powinniśmy bezsprzecznie zwracać zdecydowanie większą uwagę na to, co wkładamy do ust, czytać etykiety, zwracać uwagę na to, czym karmimy nasze dzieci. Bo przecież od tego, co jemy, zależy nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Biały cukier to tylko jeden z produktów, który nie występuje w mojej kuchni. Unikam też glutenu, który potrafi siać spustoszenie w naszym organizmie: sprzyja chorobom układu naczyniowego, depresji, a nawet nowotworom, o objawach od strony układu pokarmowego nie wspominając. Wielu naukowców ostrzega też przed laktozą, na którą nietolerancja wśród osób dorosłych jest powszechna. Popularne hasła promujące spożycie mleka mogą wyrządzić ogromne szkody następnym pokoleniom. Badania naukowe wykazały połączenie pomiędzy spożyciem mleka a wzrostem zachorowalności na osteoporozę, choroby serca, nowotwory, otyłość czy anemię. Jesteśmy chyba jedynym zwierzęciem, ssakiem, który pije mleko innego zwierzęcia. Już ten fakt powinien nas zastanowić. 

– Widać, że jest Pani mocno zaangażowana w problem zdrowego żywienia. Czy ma to związek z Pani zawodem trenerki osobistej? Czy zawsze wiązała Pani swoje życie ze sportem?
Już od najmłodszych lat towarzyszyły mi sport i regularna aktywność fizyczna. Jako dziecko uczyłam się równolegle w dwóch szkołach: Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie oraz w szkole muzycznej. Ukończyłam studia na Akademii Wychowania Fizycznego i właśnie w tym czasie pokochałam fitness i trening siłowy. Moje zaangażowanie zaowocowało ukończeniem licznych kursów i szkoleń (m.in. kurs instruktora kulturystyki pod okiem Piotra Głuchowskiego). Pracowałam w krakowskich klubach fitness oraz na Uniwersytecie Pedagogicznym. Każda osoba zajmująca się sportem wie, jak ważna jest jego dieta. 
Od tego zależą przecież osiągnięcia, wygląd, budowanie masy mięśniowej, wydolność. Jednak moją słabością od zawsze były słodycze. Szukałam sposobów na połączenie zdrowej diety ze słodkim smakiem. Początkowo – przyznaję – niewiele wiedziałam choćby o szkodliwości glutenu. Przełomowym momentem w moim życiu były narodziny synka. Wraz z jego narodzinami zaczęłam zmagać się z chorą tarczycą, a to stało się kolejnym przyczynkiem do zgłębienia tematu zdrowej diety, alergenów i substancji szkodliwych – winowajców chorób cywilizacyjnych. Tak powstał pomysł na założenie blogu www.zdrowacukiernia.pl, na którym zaczęłam publikować przepisy na szybkie, zdrowe przekąski dla dzieci i dorosłych. Jednak tym, czym mój blog odróżnia się od wielu innych blogów kulinarnych, są produkty: nie korzystam z nabiału, białego cukru, mąk glutenowych i oczywiście dodatkowych substancji chemicznych, które są obecne w...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: