Jakie suplementy diety powinny wchodzić w repertuar zawodnika MMA?

Odżywianie i suplementacja

Suplementacja celowana, wspierająca poszczególne cechy motoryczne zawodnika to silna broń, zwłaszcza gdy zostanie połączona z produktami optymalizującymi metabolizm, zaliczanymi do dietoterapii. Ten ostatni aspekt został omówiony w poprzednim numerze „Body Challenge”, zaś teraz nadeszła pora na omówienie suplementacji wspomagającej wysiłki ciężko trenujących fighterów.

Podczas gdy celem dietoterapii jest przede wszystkim usprawnienie regeneracji fightera oraz ochrona jego organizmu przed nadmierną eksploatacją w ramach zbijania wagi oraz prowadzenia katorżniczych treningów, o tyle suplementacja celowana może wpłynąć na cechy takie jak: szybkość, siła dynamiczna czy koordynacja. To cenny arsenał dla perspektywicznego zawodnika.

W MMA występują wszystkie rodzaje przemian energetycznych – od fosfagenu, przez glikolizę, a na metabolizmie kwasów tłuszczowych kończąc. W zależności od charakteru treningu cykl tych przemian może być zmienny, nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowaną większość stanowić będzie adaptacja beztlenowa.

Wielu zawodników mieszanych sztuk walki popełnia poważny błąd, kopiując schemat metodyki żywienia oraz suplementacji kulturystycznej, mimo że obie dyscypliny znacząco się od siebie różnią, jeśli chodzi o charakter pracy wysiłkowej oraz procesy metaboliczne. W moich wcześniejszych artykułach opisane zostały podstawowe błędy, które skutkowały tym, że stosowane schematy żywieniowe były dalekie od schematu optymalnego.

Charakterystyka cech motorycznych i wsparcie suplementacyjne

Sila i sila dynamiczna

Siłę wektorowo ujmuje się jako iloczyn masy oraz przyspieszenia i w zasadzie – w zależności od kategorii wagowej – stosuje się pierwszy lub drugi element. Zauważmy, że w kategoriach o niższej wadze zawodników ciosy są zadawane ze znaczną prędkością i nieczęsto widujemy knockouty w kategorii poniżej 70 kg. Natomiast kategoria średnia oraz wyższe to już inna historia… Wobec tak dużej masy ciała zawodników oraz większego potencjału do generowania siły ciosy nie są szybkie, ale celny cios potrafi zwalić z nóg przeciwnika. Gdybym miał wybrać główne komponenty suplementacji, które wpływają na wzrost tej cechy, to przede wszystkim wziąłbym pod uwagę testosteron i możliwości anabolizmu, jakie on uwalnia. Dla receptora androgenowego liczy się pula wolnego testosteronu, stąd nasze działania powinny sprzyjać minimalizacji stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe – SHBG. Pod kątem suplementacji można tu wyłonić głównie połączenie witamin D3, K2 oraz A w formie retinolu, zaś z ekstraktów roślinnych doskonale nadaje się ekdyson pozyskany ze szparagów. Warto również poruszyć działanie komórek Leydiga w jądrach i wdrożyć liście Damiana, ekstrakt z niepokalanka czy acetylowaną L-karnitynę ze swoim plejotropowym działaniem. Z perspektywy siły skurczu mięśni oraz potencjału do utrzymywania optymalnego pH pracujących mięśni warto uwzględnić stacking kreatyny w formie chlorowodorku oraz beta-alaninę, co wpłynie pozytywnie na szlak fosfagenowy, generując eksplozywne skurcze o dużej sile, jak również wspomoże zachowanie odpowiedniego pH podczas intensywnej wymiany lub kombinacji kończącej.

Gibkosc

Być może nie dla każdego to oczywiste, ale nie tylko autoterapia powięziowa i odpowiednie rozciąganie jest kluczem do tej cechy motorycznej. Musimy za wszelką cenę ograniczać stany zapalne – zarówno te pochodzące z jelit, które przekładają się z czasem na kondycję całego organizmu, jak i te wynikające ze zbyt intensywnego treningu. Musimy więc zastosować ponownie warsztat pochodzący z dietoterapii – odpowiednie wsparcie mikroflory jelitowej, jak również wykonać testy nietolerancji pokarmowych. Jeżeli podstawowe działania zostaną już przeprowadzone, można pomyśleć o środkach przeciwzapalnych bezpiecznych dla naszych jelit. Zaliczamy do nich przede wszystkim vilcacorę, czyli koci pazur, herpagophytum procumbens – czarci pazur, kurkuminę, kwercetynę, cissus quadrangularis oraz kwasy tłuszczowe EPA i DHA. W celu odpowiedniego hamowania katabolizmu masy mięśniowej i tym samym redukcji stanów zapalnych pomocnym środkiem okaże się żeń-szeń indyjski – ashwagandha. Warto również zadbać o włókna kolagenowe i kontrolę kortyzolu – witaminy z grupy B, witamina C, lizyna oraz siarka organiczna – MSM.

Kondycja

W ramach tego parametru mówimy o wypadkowej dostarczania żelaza i witamin grupy B, aktywnych folianów oraz pozostałych elementów, takich jak TMG, mających wpływ na poprawę procesów metylacyjnych. Istotnym elementem jest również wzrost przepuszczalności błon erytrocytów w ramach wymiany gazowej przy zastosowaniu kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Pomocne okaże się również podciągnięcie buforowania środowiska pracy mięśni szkieletowych, a więc beta-alanina i kreatyna będą mile widziane. Optymalizację wykorzystania tlenu oraz pomoc dla resyntezy ATP oprócz kreatyny można upatrywać także w ekstrakcie z grzyba cordyceps, witaminie E w formie tokotrienoli oraz w kationach magnezu.

Koordynacja

W tym aspekcie – o...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: