Makroskładniki żywieniowe – białka

Odżywianie i suplementacja

Białko – najlepszy przyjaciel kulturysty. Dla tej grupy sportowców dbałość o bilans azotowy jest niemal równie ważna, co poranne mycie zębów. Nic w tym dziwnego, w końcu charakterystyczną cechą tej dyscypliny jest przekraczanie bariery hipertrofii masy mięśniowej. Chcąc utrzymać naprawdę dużą muskulaturę, trzeba zjadać zdecydowanie więcej białka niż przeciętny człowiek o niskim stopniu usportowienia. Nie oznacza to jednak, że inne dyscypliny sportu mogą pominąć  podaż tego makroskładnika żywieniowego w swojej diecie – wręcz przeciwnie. Oprócz oczywistego aspektu występowania DOMS-ów (ang. delayed onset muscle soreness – opóźniona bolesność mięśniowa) po treningach, które charakteryzowały się mikrourazami masy mięśniowej występującymi w wielu dyscyplinach szybkościowo-siłowych, a także szybkościowo-wytrzymałościowych, należy dodać, że białko jest niezbędne do budowania wielu hormonów, enzymów i przeciwciał. Poszczególne składy aminokwasów mogą również przesuwać próg mleczanowy i wpływać na wzrost kondycji. Nie należy więc bagatelizować roli białka w diecie, nawet jeśli nie jesteśmy nastawieni na trening o charakterze kulturystycznym.

Chodzi o azot

Gdybyśmy byli „Ósmym pasażerem Nostromo”, z pewnością moglibyśmy pozyskać azot atmosferyczny z powietrza na cele regeneracji naszych tkanek. Tak się jednak składa, że musimy go pozyskiwać przez przyswajanie grup peptydowych (CONH), które występują jedynie w aminokwasach budujących białka. Około 17% masy cząsteczkowej aminokwasów to właśnie azot. Składnik ten jest niezbędny do zaistnienia procesów regeneracji naszej masy mięśniowej, która może ucierpieć w ramach intensywnych treningów każdego rodzaju. Dowodem jest rabdomioliza występująca często po wysiłkach maratońskich, jednak najczęściej jest identyfikowana z wysiłkami o charakterze szybkościowo-siłowym. Zaliczymy więc do tego formy treningowe typu: kalistenika, plyometryka, crossfit, kulturystyka, trójbój, dwubój, trening strongmen oraz sporty walki i inne. Omawiając rolę azotu w organizmie, nie można nie wspomnieć o takim elemencie jak bilans azotowy, który wyraża gospodarkę tym składnikiem. Dodatni bilans azotowy występuje w momencie, gdy z produktami przemiany materii tracimy mniej azotu, niż dostarczamy go wraz z dietą zasobną w aminokwasy. 

W przypadku odwrotnej sytuacji mówimy o ujemnym bilansie azotowym i jest to stan nie tylko zagrażający ubytkom naszej masy mięśniowej (katabolizm mięśniowy), ale także może wpływać negatywnie na funkcjonowanie ogólnoustrojowe, czego dowodem są chociażby niedożywienie białkowo-węglowodanowe typu kwashiorkor, obserwowane w krajach Trzeciego Świata – rachityczne kończyny i wodobrzusze. Hospitalizowani pacjenci w stanie ciężkim również mają ubytki białka, co ujmuje się jako spadek całkowitych albumin. Nic więc dziwnego, że niedożywieni białkowo pacjenci mają kłopoty z aktywacją poszczególnych enzymów, przeciwciał oraz hormonów. Ciekawym przypadkiem mogącym być poruszonym w tym kontekście jest wiele chorób autoimmunologicznych, w ramach których występują bardzo duże niedobory aminokwasu względnie egzogennego – argininy, co może wymagać jej dodatkowej suplementacji. 

Białko białku nierówne

Aminokwasy dzielimy na trzy podklasy: egzogenne, względnie egzogenne i endogenne. Te pierwsze zawierają w swojej grupie osiem najważniejszych aminokwasów, które muszą być dostarczone z pożywienia, gdyż nasza wątroba nie potrafi ich samoistnie wytworzyć z ogólnej puli aminokwasów przy udziale transferaz wątrobowych. Endogenne to grupa 12 aminokwasów o mniejszej roli – wystarczy większa ogólna dobowa podaż białka, aby wątroba pozyskała dla naszego organizmu te aminokwasy, które właśnie są wymagane. Wspomniana grupa aminokwasów względnie egzogennych zawiera w swoim składzie argininę oraz histydynę. Poruszając kwestię zasobności poszczególnych aminokwasów w źródłach pokarmowych, omawiamy tak zwany aminogram, a więc aminokwasy wchodzące w skład danego produktu spożywczego. Do źródeł pokarmowych zawierających najbardziej atrakcyjny dla naszego ciała aminogram zaliczamy większość produktów odzwierzęcych, takich jak: mięso i podroby, jajka, ryby i owoce morza, część nabiałów, takich jak sery kwasowo-podpuszczkowe. Białka w jogurcie, mleku czy maślance występują w tak niskim stężeniu, że musielibyśmy wypić ich około 500 ml, żeby w jakikolwiek sposób wpływało to istotnie na podwyższenie bilansu azotowego. Do źródeł pełnowartościowych białka ze świata roślinnego możemy zaliczyć pseudozboża, takie jak komosa ryżowa i amarantus, a także grykę, jagody goji oraz grzyby shiitake i boczniaki. Popularnym dodatkiem w dietach roślinnych są również białka konopne w proszku. Częstym problemem diety wegańskiej jest nadmierne stosowanie nasion roślin strączkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca, bób, groch, fasola, czy soja – ta, oprócz wysokiej zawartości lektyn charakterystycznych dla strączków, nosi również wysoki udział fitoestrogenów i jest również produktem chyba najbardziej modyfikowanym genetycznie. Z tego względu nieprzychylnie patrzę na produkty typu tofu, kotleciki sojowe, parówki sojowe i inne wynalazki mające dostarczyć nam niskowęglowodanowe źródło białka w diecie roślinnej. 

Zapotrzebowanie organizmu na białko

W zależności od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy, nasze zapotrzebowanie na białko może się bardzo różnić. Według typowego ujęcia stosowanego przez naukowców w zależności od dyscypliny sportu zakres ten wynosi 1,2–3,5 g/kg LBM. Dla osób trenujących wytrzymałościowo całkowita zawartość białka w diecie wynosi często 1,2–1,4 g/kg beztłuszczowej masy ciała. W końcu mikrouszkodzenia masy mięśniowej w tym charakterze wysiłkowym są znacznie mniejsze niż w przypadku jednostek szybkościowo-siłowych oraz szybkościowo-wytrzymałościowych. Im bardziej z kolei bazujemy na wzmacnianiu naszych mięśni (plyometryka, kalistenika, podnoszenie ciężarów), tym zakres ten rośnie do 1,4–1,8 g/kg LBM dla osób o adaptacji mieszanej – zawodnicy crossfit, sportowcy sztuk walki oraz do 1,6–2,5 g/kg LBM dla sportowców sylwetkowych, kulturystów. Wyższe wartości białka zjadają jedynie zawodnicy o olbrzymiej masie mięśniowej i długim stażu treningowym. Jednym z warunków spożytkowania tak dużej ilości białka z diety jest również zastosowanie sterydów anaboliczno-androgennych, zwiększających zużycie azotu na cele anaboliczne. Większość zawodników niestosujących wspomagania zadowoli się w zupełności białkiem na poziomie 2,5 g/kg beztłuszczowej masy ciała. 

Istotnym elementem wpływającym na roz...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: