Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening

29 sierpnia 2018

NR 17 (Sierpień 2018)

Masaż manualny i pneumatyczny

0 186

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • czym jest masaż pneumatyczny,
  • jakie są przeciwwskazania w stosowaniu masażu,
  • o zastosowaniu poszczególnych zabiegów w zależności od potrzeb pacjenta. 

 

Masaż manualny pneumatyczny

Masaż jest metodą fizjoterapeutyczną, która polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. Zabieg masażu klasycznego powinien być wykonany manualnie i składać się z określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Taka terapia ma cele lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe, ale może także stanowić przygotowanie do wysiłku fizycznego. Rozwój tej dziedziny fizjoterapii ułatwił pracę rehabilitantów wykonujących kilka takich zabiegów dziennie, powstały bowiem przyrządy, których zadaniem jest poprawa krążenia żylnego i limfatycznego. Jednym z nich jest technika masażu pneumatycznego, polegająca na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do mankietów założonych na poszczególne partie ciała, a następnie spuszczaniu go w odpowiednich sekwencjach czasowych. Jakie są wady i zalety obu tych technik? 

Zanim zaczniemy omawiać poszczególne aspekty masażu manualnego i pneumatycznego, przenieśmy się na chwilę do starożytnego Rzymu, czyli kolebki tego zabiegu. Początkowo rytmiczne ugniatanie ciała było uzupełnieniem obrzędów religijnych i standardową częścią oddziaływań medycyny ludowej. Podobny rytuał znano w Indiach i Chinach. Natomiast pierwsze wzmianki o wykorzystaniu masażu w leczeniu pojawiają się w dziełach Hipokratesa, Celsusa, a później Galena. W czasach starożytnych masaż był świadomie wprowadzany przed zawodami dla atletów w celu poprawy ich wyników na arenie sportowej. W średniowieczu rozwój nauk medycznych uległ pewnemu zastojowi, w wyniku czego masaż przestał się rozwijać. Ponownie został wskrzeszony we Francji przez znakomitego chirurga i lekarza Ambroise’a Paré (1517–1590 r.).

To właśnie on wykazał, że ugniatanie mięśni i skóry może stanowić ulgę w bólu i ma wpływ na tkanki. W późniejszym czasie Ambroise Paré prowadził badania nad fizjologią.

Ostatecznie XIX wiek to okres najbardziej dynamicznego rozwoju masażu. Szwedzcy lekar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy