Masaż manualny i pneumatyczny

Trening

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • czym jest masaż pneumatyczny,
  • jakie są przeciwwskazania w stosowaniu masażu,
  • o zastosowaniu poszczególnych zabiegów w zależności od potrzeb pacjenta. 

 

Masaż manualny pneumatyczny

Masaż jest metodą fizjoterapeutyczną, która polega na sprężystym odkształcaniu tkanek. Zabieg masażu klasycznego powinien być wykonany manualnie i składać się z określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Taka terapia ma cele lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe, ale może także stanowić przygotowanie do wysiłku fizycznego. Rozwój tej dziedziny fizjoterapii ułatwił pracę rehabilitantów wykonujących kilka takich zabiegów dziennie, powstały bowiem przyrządy, których zadaniem jest poprawa krążenia żylnego i limfatycznego. Jednym z nich jest technika masażu pneumatycznego, polegająca na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do mankietów założonych na poszczególne partie ciała, a następnie spuszczaniu go w odpowiednich sekwencjach czasowych. Jakie są wady i zalety obu tych technik? 

Zanim zaczniemy omawiać poszczególne aspekty masażu manualnego i pneumatycznego, przenieśmy się na chwilę do starożytnego Rzymu, czyli kolebki tego zabiegu. Początkowo rytmiczne ugniatanie ciała było uzupełnieniem obrzędów religijnych i standardową częścią oddziaływań medycyny ludowej. Podobny rytuał znano w Indiach i Chinach. Natomiast pierwsze wzmianki o wykorzystaniu masażu w leczeniu pojawiają się w dziełach Hipokratesa, Celsusa, a później Galena. W czasach starożytnych masaż był świadomie wprowadzany przed zawodami dla atletów w celu poprawy ich wyników na arenie sportowej. W średniowieczu rozwój nauk medycznych uległ pewnemu zastojowi, w wyniku czego masaż przestał się rozwijać. Ponownie został wskrzeszony we Francji przez znakomitego chirurga i lekarza Ambroise’a Paré (1517–1590 r.).

To właśnie on wykazał, że ugniatanie mięśni i skóry może stanowić ulgę w bólu i ma wpływ na tkanki. W późniejszym czasie Ambroise Paré prowadził badania nad fizjologią.

Ostatecznie XIX wiek to okres najbardziej dynamicznego rozwoju masażu. Szwedzcy lekarze stworzyli tzw. szwedzką gimnastykę, której składową był właśnie ten zabieg. 

Największe zasługi położył Per Henrik Ling oraz Johan Mezger. Co ciekawe, duży wpływ na rozpowszechnianie masażu miała również polska myśl naukowa. Lekarz Izydor Zabłudowski traktował masaż na równi z innymi dziedzinami wiedzy medycznej. To właś-
nie wtedy, wraz z rozwojem fizjologii i neurofizjologii, powstawały nowe metody masażu: segmentarny, limfatyczny, łącznotkankowy i okostnowy.

Masaż klasyczny jest typowym bodźcem mechanicznym, co oznacza, że źródłem zadawanego pacjentowi bodźca jest odpowiednia praca rąk masażysty na jego tkankach. Odpowiednio dobrana siła i techniki masażu wywołują reakcję ze strony organizmu – nazywaną „odczynem”. Ponadto odpowiednio dobrana siła może zadziałać tonizująco i uspokajająco lub pobudzająco. Masaż manualny składa się z technik: głaskania, rozciągania, wyciskania, ugniatania, uderzania, oklepywania.

W zależności od zastosowanej techniki zabieg pobudza produkcję endorfin, może działać przeciwbólowo, antystresowo lub przeciwobrzękowo. Przyspiesza przepływ krwi i chłonki oraz poprawia przemianę materii. Ponadto masaż obniża ciśnienie krwi i pozwala zwolnić pracę serca, ukoić nerwy, zmniejszyć napięcie i odprężyć. Dobry terapeuta przeprowadza wywiad, na podstawie którego dostosowuje rodzaj masażu i wybiera odpowiednie techniki. Zabieg powinien być wykonany na specjalnie przystosowanym do tego terapeutycznym łóżku. Ruchy terape...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: