Dołącz do nas

Body Challenge

Autor Undra Michał

Medytacja w sporcie

Czym jest medytacja?

Tak naprawdę bardzo trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie „medytacja”. Istnieje wiele różnych definicji, w zależności od kultury, ale także od samego nauczyciela medytacji – każdy może odbierać ją nieco inaczej. Poniżej wybrane przykłady definicji:

Medytacja to ćwiczenie mentalne ćwiczące uwagę. Można ją praktykować, skupiając się na konkretnym obiekcie – zewnętrznym lub wewnętrznym albo zwracając uwagę na dominujące doświadczenia w tym momencie.

Starożytna metoda łączenia umysłu z ciałem, by stać się bardziej samoświadomym i obecnym.

Bezumysłowa świadomość.

Medytacja oczywiście nie jest nowym odkryciem – stosowana od co najmniej 5 tys. lat, kojarzona jednak typowo z kulturą Wschodu. Tak naprawdę promocja medytacji na Zachodzie rozpoczęła się dopiero pod koniec XIX wieku, a szczególnie w XX wieku. W Europie stała się popularna do...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

Pozostało jeszcze 93% treści

Podstawowy

Dieta dla aktywnej mamy, czyli jak wrócić do formy po ciąży

Zawsze smukła, wysportowana sylwetka, trzymanie diety całą ciążę, ćwiczenia i spacery. Świadoma praca nad własnym ciałem, by po ciąży móc chwalić się dobrą formą oraz smukłą sylwetką. Pojawia się dziecko, obowiązki, wstawanie w ...
Podstawowy

Przygotowanie motoryczne w treningu personalnym

Jesteśmy jak dotychczas pokoleniem z najlepszym dostępem do informacji, a zarazem najbardziej przestymulowanym, które bardzo mocno pracuje nad sprawnością fizyczną. Jest to modne i w trendach – a pośrednio wpływa także na to – jak dana osoba jest także postrzegana w społeczeństwie.