Mitochondria

– nasze piece energetyczne

Zdrowie i sprawność

Mitochondria to nasze piece energetyczne działające 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Ich praca jest elementarnym składnikiem niezbędnym do odniesienia sukcesu w każdej dziedzinie zdrowia oraz regeneracji. Wyobraźcie sobie miasto zależne od jednej fabryki, która pracuje w takim systemie, jak nasze mitochondria. Enzymy oraz białka wpływające na ich pracę to pracownicy  fabryki, którzy pracują na wiele zmian. Co się stanie, kiedy jedyna fabryka zasilająca miasto przestanie działać albo zacznie pracować gorzej, ponieważ część pracowników odmówi współpracy ze względów zdrowotnych? Nie kreśli to nam wesołej przyszłości. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy zaczynamy zaniedbywać nasze fabryki energetyczne – tak jak mówiliśmy o cyklu dobowym jako podstawie sukcesu, tak możemy powiedzieć, że mitochondria są drugim bez ligatu filarem pomagającym nam osiągnąć wyższy poziom w procesie ulepszania naszego ciała.

Mitochondria – piece energetyczne

W naszym organizmie znajduje się około 100 tryliardów mitochondriów, w których zachodzi ponad 20 tys. różnych procesów mających na celu otrzymanie ATP.

Mitochondria, zużywając tlen dostępny w obrębie komórki, konwertują energię dostarczoną z żywności w energię, która stanie się paliwem komórkowym. Proces ten nazywa się fosforylacją oksydacyjną i zachodzi w macierzy mitochondrialnej. W trakcie trwania cyklu Krebsa dochodzi do produkcji wysokoenergetycznego związku NADH. NADH oddaje swoje kationy H+ do przenosiciela elektronów zwanego Q10 i pozostaje nam magiczny związek nazywany NAD+, o którym powiemy szerzej nieco później. W wyniku przemian w trakcie trwania cyklu Krebsa otrzymujemy wysokoenergetyczne związki ATP, które stanowią źródło w pierwszych sekundach wysiłku fizycznego. 

ATP możemy porównać do baterii, więc jeżeli wszystko gra, to zachowujemy się jak króliki z reklamy pewnych baterii, natomiast mitochondria to ładowarki wysokiej klasy, doprowadzające do długiej żywotności i szybkiej regeneracji kresek naszego ATP. 

Więc ATP jest istotne dla nas z perspektywy sportowej, a dobrze funkcjonujące mitochondria zapewniają nam odpowiednią ilość wysokoenergetycznych związków ATP, niezbędnych do wykonania jakościowego wysiłku fizycznego.
Wracając do NAD+ i jego istotnego wpływu na pracę naszego organizmu, a idąc dalej do pracy poszczególnych elementów enzymatycznych – NAD+ jest swoistego rodzaju kluczykiem, który decyduje o tym, czy dzisiaj pojedziemy mercedesem z warkotem w silniku, czy starą syrenką. 

NAD+ jest aktywatorem sirtuin – szczególnie interesuje nas aktywacja SIRT 1 oraz SIRT 3

 

SIRT 1:

 • stymuluje PGC-1 alfa, które nasila formowanie nowych mitochondriów oraz nasila lipolizę, 
 • nasila pracę FOXO1 – genu wpływającego na insulinowrażliwość oraz hamującego adipogenezę, czyli powstawanie nowych adipocytów, co jest szczególnie istotne u osób na przewlekłych dietach redukcyjnych lub u zawodników sztuk walki, zmuszonych do wielokrotnego robienia wagi, ponieważ każdy powrót do większej ilości noszonego BF będzie powodował wzrost nowych adipocytów,
 • PPAR-gamma – stymulującego wrażliwość insulinową oraz sekrecję insuliny przez trzustkę,
 • wpływa na działanie BMAL 1 oraz CLOCK, o który...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Ramka: