Mitochondria – piece energetyczne
W naszym organizmie znajduje się około 100 tryliardów mitochondriów, w których zachodzi ponad 20 tys. różnych procesów mających na celu otrzymanie ATP.
Mitochondria, zużywając tlen dostępny w obrębie komórki, konwertują energię dostarczoną z żywności w energię, która stanie się paliwem komórkowym. Proces ten nazywa się fosforylacją oksydacyjną i zachodzi w macierzy mitochondrialnej. W trakcie trwania cyklu Krebsa dochodzi do produkcji wysokoenergetycznego związku NADH. NADH oddaje swoje kationy H+ do przenosiciela elektronów zwanego Q10 i pozostaje nam magiczny związek nazywany NAD+, o którym powiemy szerzej nieco później. W wyniku przemian w trakcie trwania cyklu Krebsa otrzymujemy wysokoenergetyczne związki ATP, które stanowią źródło w pierwszych sekundach wysiłku fizycznego.
ATP możemy porównać do baterii, więc jeżeli wszystko gra, to zachowujemy się jak króliki z reklamy pewnych baterii, natomiast mitochondria to ładowarki wysokiej klasy, doprowadzające do długiej żywotności i szybkiej regeneracji kresek naszego ATP.
Więc ATP jest istotne dla nas z perspektywy sportowej, a dobrze funkcjonujące mitochondria zapewniają nam odpowiednią ilość wysokoenergetycznych związków ATP, niezbędnych do wykonania jakościowego wysiłku fizycznego.
Wracając do NAD+ i jego istotnego wpływu na pracę naszego organizmu, a idąc dalej do pracy poszczególnych elementów enzymatycznych – NAD+ jest swoistego rodzaju kluczykiem, który decyduje o tym, czy dzisiaj pojedziemy mercedesem z warkotem w silniku, czy starą syrenką.
NAD+ jest aktywatorem sirtuin – szczególnie interesuje nas aktywacja SIRT 1 oraz SIRT 3
SIRT 1:
- stymuluje PGC-1 alfa, które nasila formowanie nowych mitochondriów oraz nasila lipolizę,
- nasila pracę FOXO1 – genu wpływającego na insulinowrażliwość oraz hamującego adipogenezę, czyli powstawanie nowych adipocytów, co jest szczególnie istotne u osób na przewlekłych dietach redukcyjnych lub u zawodników sztuk walki, zmuszonych do wielokrotnego robienia wagi, ponieważ każdy powrót do większej ilości noszonego BF będzie powodował wzrost nowych adipocytów,
- PPAR-gamma – stymulującego wrażliwość insulinową oraz sekrecję insuliny przez trzustkę,
- wpływa na działanie BMAL 1 oraz CLOCK, o który...
To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Body Challenge"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ...i wiele więcej!