Nowa era podłóg dla klubów fitness

Gym manager

Po epoce płytek ceramicznych, fascynacji naturalnym drewnem, betonem i minerałami inwestorzy coraz częściej sięgają po elastyczne pokrycia podłogowe ze względu na ich walory użytkowe.

STREFA ĆWICZEŃ

Strefa zajęć grupowych wymaga podłóg zapewniających komfort i bezpieczeństwo ćwiczących. Wykładziny sportowe Taraflex – zbudowane z pianki sprężystej i winylowej warstwy użytkowej, opracowane we współpracy ze specjalistami z zakresu biomechaniki – będą przeciwdziałać przeciążeniom stawów i minimalizować ryzyko urazów. Są ciepłe dla stóp i łatwe w konserwacji. Dostępne w formie wykładzin z rolki, w kilku kolorach i wzorach drewna. Warto zwrócić uwagę na parametry wybranej podłogi: IPI (Impact Protection Index) oraz SA% (Shock Absorption [EN 14904]). Dla podłóg sportowych w najniższej klasie P1 wynoszą one odpowiednio: IPI > 50%, SA > 25%.

Strefa cardio podlega dużym, dynamicznym obciążeniom: urządzenia i osoby w ruchu. Możemy tu zastosować wspomniane już wykładziny, panele i płytki klejone o dużej wytrzymałości. Jednak optymalnym rozwiązaniem będą produkty w wersji „click” bądź podłogi modułowe w formie puzzli, grubości 5–6 mm. Jest to jedyne rozwiązanie pozwalające na bezproblemową wymianę pojedynczych, uszkodzonych elementów.

Strefa wolnych ciężarów jest narażona na ekstremalne obciążenia: ciężkie maszyny, hantle, sztangi. Podłoga powinna być bardzo wytrzymała na uderzenia, tłumiąca hałas, drgania. Jej zadanie to zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa ćwiczącym, ale także ochrona posadzki pod wykładziną. Stosujemy tu podłogi gumowe w formie płytek, puzzli lub mat o grubości min. 1 cm. Warto zwrócić uwagę na jakość. Im wykładzina mniej porowata, tym łatwiejsze utrzymanie czystości. Nie bez znaczenia jest też zapach gumy.

 


Produkowane są na bazie tworzyw sztucznych, ale doskonale imitują materiały naturalne, a zdecydowanie przewyższają je wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i odpornością na wilgoć. Są łatwe w utrzymaniu, a liczba wzorów pozwala na realizację najbardziej wyrafinowanych projektów.

Dostępne są w trzech wariantach: wykładzin, płytek i panel...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: