Podstawowe badania krwi dla sportowca

cz. II

Zdrowie i sprawność

W poprzednim numerze możecie znaleźć pierwszą część artykułu na temat podstawowych badań osób aktywnych fizycznie, a także informacje na temat higieny badań oraz omówienie celowości wykonywania badań morfologii krwi, lipidogramu i gospodarki cukrowej. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na badaniu moczu, diagnostyce wątroby, nerek oraz omówimy testy przetrenowania organizmu sportowca. Warto również przyjrzeć się pracy hormonów płciowych oraz nadnerczy. Te tematy zostały już omówione w poprzednich numerach „Body Challange”.

BADANIE OGÓLNE MOCZU

Według definicji jest analizą próbki moczu pod względem jego właściwości fizycznych, chemicznych i obrazu mikroskopowego. Pozwala ocenić pracę układu moczowego, ale również zaburzenia związane z innymi narządami z uwagi na fakt, że nerki filtrują i oczyszczają krew pochodzącą z całego organizmu. Istotny jest sposób zbierania materiału do badania. Próbka powinna pochodzić z pierwszego porannego moczu, a ostatnie płyny powinny być przyjmowane przez pacjenta na ok. 8 godzin wcześniej. Należy również pamiętać o dobrym wypoczynku przed badaniem, intensywny wysiłek fizyczny dzień wcześniej może prowadzić do otrzymania białkomoczu lub krwiomoczu w badaniu! 

Odchylenia od wyżej wymienionych norm mogą świadczyć o szeregu różnych zaburzeń i nieprawidłowej eliminacji odpadów z naszego organizmu. Jeżeli Twój mocz zmienił kolor, a nie jadłeś wcześniej sporych ilości buraków, jagód czy porzeczek, to warto zainteresować się, 

jakie mogą być tego przyczyny. Różowawa barwa może świadczyć o obecności krwi w moczu związanej z infekcjami dróg moczowych, kamieniami w nerkach lub rzadziej nowotworem. Przezroczysty mocz jest skutkiem dużej ilości wypijanej wody, nie jest to powód do niepokoju, pod warunkiem że nie utrzymuje się przewlekle. Jeśli Twój mocz jest biały, mleczny i równocześnie w badaniu stwierdzona zostanie obecność leukocytów czy bakterii, świadczy to o infekcji układu moczowego. O odwodnieniu natomiast świadczyć będzie mocz pomarańczowy lub silnie pomarańczowy. Może być również konsekwencją intensywnego treningu lub przegrzania organizmu. Jeżeli jednak po odpowiednim nawodnieniu problem nie znika, wówczas należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o problemach z przysadką lub krwiomoczem. Zielonkawy mocz może być skutkiem zjedzenia szparagów. Jeśli natomiast towarzyszą mu równocześnie ból, pieczenie lub częstomocz, wiąże się to najprawdopodobniej z zakażeniem bakteryjnym układu moczowego. Przyjmowanie witamin z grupy B skutkuje często fluorescencyjnie żółtą barwą moczu, za co odpowiedzialna jest witamina B2 i nie jest to powód do niepokoju. Pieniący się lub mętny mocz i równoczesna obecność w nim białka może być konsekwencją cukrzycy, nadciśnienia tętniczego lub zakażeń układu moczowego, chorób nerek i problemów metabolicznych, co należy skonsultować z lekarzem. 

Jeżeli Twój mocz nie pachnie fiołkami, to bardzo dobrze. Zawiera on wiele ubocznych produktów przemiany materii, które nadają mu charakterystyczny zapach. Jeżeli jednak jest bardziej intensywny niż zwykle, a nie jadłeś szparagów lub czosnku, może być to wynik odwodnienia i intensywnego treningu. Zapach przypominający zgniłe jajo może wiązać się z nadmiernym rozwojem bakterii w układzie moczowym. W przypadku niewyrównanej cukrzycy zapach moczu może być lekko słodki/owocowy. Jednocześnie obserwujemy obecność ketonów w moczu. Ketony w moczu występować mogą u sportowców stosujących dietę ketogeniczną. Należy podkreślić, że obecność ketonów w moczu nie jest dobrym markerem stanu ketozy. Ważniejszym wskaźnikiem jest pomiar ketonów we krwi. Ketony w moczu mogą pojawiać się przy nieodpowiednio zbilansowanej diecie białkowo-tłuszczowej, źle kontrolowanej cukrzycy, w przypadku głodzenia (anoreksja, bulimia) oraz u alkoholików. 

U sportowców ważnym parametrem oznaczanym w moczu jest również mioglobina. Jest to białko charakterystyczne dla mięśni szkieletowych i może pojawiać się w moczu w przypadku zapalenia mięśni, urazów lub po intensywnych treningach. Badanie ogólne moczu jest stosunkowo tanie i ,,bezinwazyjne”, a na jego podstawie można się sporo dowiedzieć na temat funkcjonowania organizmu sportowca. 

 

Tab. 1. Cechy prawidłowego badania moczu u sportowców
CECHY FIZYCZNE
Barwa

jasnosłomkowa do żółtej

Przejrzystość

przejrzysty

Zapach

charakterystyczny

Odczyn pH

4,5–8 (najczęściej 6,5)

Ciężar właściwy

1,015–1,030 kg/l

CECHY BIOCHEMICZNE

Białko

nieobecne/ujemne

Glukoza

nieobecna

Związki kreatynowe

nieobecne

Bilirubina

nieobecna

Azotyny

nieobecne

Hemoglobina/mioglobina

nieobecna

BADANIE MIKROSKOPOWE

Erytrocyty 0-3 w polu widzenia
Leukocyty 0-5
Nabłonki nieobecne lub nieliczne
Wałeczki nieobecne lub pojedyncze
Kryształy nieobecne lub niewielkie ilości kryształów

 

BADANIE NEREK

W rutynowych badaniach każdy sportowiec powinien również uwzględnić badania poziomu elektrolitów, kreatyniny, cystatyny C oraz mocznika. Zbadanie tych parametrów jest proste i również stosunkowo tanie, a pozwala określić pracę nerek. Przewlekłe niewydolności tych narządów nie dają dolegliwości bólowych, a mogą prowadzić do szeregu niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia zaburzeń. Jest wiele schorzeń powiązanych z układem wydalniczym, m.in. kamienie nerkowe, niewydolność nerek, zapalenie nerek czy nowotwór. Kamienie w nerkach lub w pęcherzu moczowym są powodem odkładania się kryształków kwasu moczowego w tych narządach. Ważnym parametrem w ocenie ryzyka tych chorób jest poziom kwasu moczowego. Przyjmuje się, że u mężczyzn poziom ten nie powinien przekraczać 7,0 mg/dl, a u kobiet 6 mg/dl. Podniesienie tego wskaźnika może świadczyć o dnie moczanowej, a objawem może być ból stawów. Sportowcy mogą taki ból wiązać z przeciążeniem stawów, a przyczyna może być zupełnie inna, dlatego warto oznaczać ten parametr w badaniach. 

Kreatynina jest badaniem często zlecanym przez lekarzy w rutynowych badaniach, jednak nie jest to najlepszy marker do wczesnego wykrywania zaburzeń czynności nerek z uwagi na fakt, że wzrasta dopiero przy zakłóceniu ich funkcji o ponad 50%. Jej podniesienie we krwi może świadczyć o dużej niewydolności nerek, a u sportowców poziom kreatyniny jest często wyższy, ponieważ zależy od masy mięśni. Lepszym parametrem do wczesnego wykrywania zaburzeń w funkcjonowaniu nerek służy nam proteina cystatyna C, której stężenie zależy od filtracji kłębuszkowej. W badaniach laboratoryjnych na jej podstawie obliczany jest marker GFR. 

 

Tab. 2. Wskaźnik GFR (wielkość przesączania kłębuszkowego) w wynikach badań laboratoryjnych

Wartości referencyjne

Interpretacja wyniku

> 90

Prawidłowa wartość przesączania kłębuszkowego

60–89

Niski stopień upośledzenia czynności nerek

30–59

Średni stopień upośledzenia czynności nerek

15–29

Wysoki stopień upośledzenia czynności nerek

< 15

Niewydolność nerek

 

WĄTROBA

Wątrobę możemy śmiało uznać za centrum dowodzenia naszym organizmem. Odpowiedzialna jest...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: