Dołącz do nas

Body Challenge

ROK 2018 – POLSKIE ZAPASY WRACAJĄ DO GRY!

Rok 2017 - jaki był dla polskich zapasów? Wróćmy do wydarzeń z zapaśniczych mat w minionym roku, by pokusić się o krótką ocenę.

Rok poolimpijski rozpoczął się bardzo obiecująco. W kadrach narodowych szkolenie prowadzili: Andrzej Maksymiuk – styl klasyczny, Krzysztof Ołenczyn – zapasy kobiet, Yusup Abdusalamov – styl wolny.

Zapaśnicy wkroczyli w rok 2017 udanymi startami międzynarodowymi. Starty w turniejach UWW – „Paris Tournament 2017” i „Thor Master 2017” pokazały, że klasycy i nasze panie prezentowali dobrą formę na wejście w sezon. Warto podkreślić znakomitą atmosferę pracy i ducha ekipy właśnie w kadrze stylu klasycznego. Z pewnością to efekt przemyślanej pracy trenera Andrzeja Maksymiuka.

Początek sezonu to też udane starty kadry zapaśników stylu wolnego. Yusup Abdusalamov wraz ze swoimi kadrowiczami zawsze wybiera rywalizację z najlepszymi na świecie. Turnieje UWW – „Yasar Dogu 2017” i „Dan Kolov – Nikola Petrov 2017” potwierdziły, że reprezentanci stylu wolnego systematycznie pną się do góry w rywalizacji z czołówką światową.

Na przełomie marca i kwietnia 2017 roku, podczas mistrzostw Europy, polskie zapasy cieszyły się ze zdobycia złotego medalu. W stylu klasycznym, Roman Pacurkowski zdobył tytuł Mistrza Europy U-23 w kategorii wagowej do 66 kg. W stylu wolnym Kamil Kościółek zdobył medal brązowy.

Początek roku to również sukces sztabu działaczy Polskiego Związku Zapaśniczego. United World Wrestling przyznała Polsce organizację pierwszych mistrzostw świata zawodników do 23 roku życia. To wielkie wyzwanie, ale polskie zapasy wielokrotnie podejmowały się organizacji najważniejszych imprez rangi mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy – wydarzenia te były zawsze najwyżej oceniane pod względem organizacyjnym.

Pierwszym sprawdzianem stanu polskich zapasów w sezonie poolimpijskim były mistrzostwa Europy. W dniu swoich 37. urodzin Monika Michalik zdobyła czwarty tytuł Mistrzyni Europy. Murad Gadzijew w stylu wolnym zdobył dla Polski srebrny medal. Bez medalu zakończyli swój start klasycy – jego brak nieco zabolał, bowiem potencjał i nastawienie w ekipie klasyków wskazywało na walkę o podium. To niepowodzenie nie wpłynęło jednak na stan przygotowań do najważniejszej imprezy sezonu – mistrzostw Świata.

Medale mistrzostw Europy i pozyskanie historycznego, pierwszego w 95-letniej historii PZZ sponsora strategicznego to niewątpliwie najważniejsze wydarzenia maja. W dniu 26 maja 2017 roku Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zostaje sponsorem tytularnym Polskiego Związku Zapaśniczego. W maju polskie zapasy zdobywają sponsora tytularnego, a już w czerwcu poznajemy nowego Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego, zostaje nim ikona polskiego sportu zapaśniczego – Andrzej Supron, który zastępuje na stanowisku Grzegorza Brudzińskiego.

Tradycyjnie dobrze prezentuje się nasza młodzież. Kadeci i juniorzy uczestniczą w mistrzostwach Europy i mistrzostwach Świata, co zaowocowało medalami zdobytymi przez:

 • Aleksandrę Wólczyńską – medal brązowy – mistrzostwa świata juniorów oraz srebrny medal w mistrzostwach Europy juniorów,
 • Agatę Walerzak – medal brązowy – mistrzostwa Europy juniorów,
 • Beatę Kośla – medal brązowy – mistrzostwa Europy juniorów,
 • Jakuba Brylewskiego – medal brązowy – mistrzostwa Europy juniorów,
 • Natalię Walczak – medal srebrny – mistrzostwa Europy kadetek,
 • Wiktorię Chołuj – medal brązowy – mistrzostwa świata kadetek.

Medale zdobyte przez zapaśniczą młodzież cieszą i napawają optymizmem na przyszłość.

Wszyscy sympatycy sportu zapaśniczego oczekiwali niecierpliwie na główną imprezę sezonu – Mistrzostwa Świata 2017 w Paryżu. Stolica Francji po raz kolejny okazała się być szczęśliwa dla naszych zapaśników. Reprezentacja Polski przywiozła z Paryża trzy medale, po jednym w każdym stylu, wywalczone w wyśmienitym stylu po przepięknych walkach.

Medale Mistrzostw Świata 2017 w Paryżu dla Polski zdobyli:

 • Roksana Zasina – medal brązowy – 53 kg,
 • Murad Gadzijew – medal srebrny – 65 kg, styl wolny,
 • Mateusz Bernatek – medal srebrny – 66 kg, styl klasyczny.

Należy dodać, że pozostali kadrowicze zaprezentowali się we Francji bardzo dobrze. Wyjazd mógłby być jeszcze bardziej owocny w medale, zabrakło niewiele, ale styl walk polskich zawodników mógł się podobać. Mistrzostwa Świata 2017 we Francji pokazały, że mamy sportowy potencjał. Polskie zapasy obrały dobrą drogę ku realizacji już olimpijskich planów. Po mistrzostwach świata doszło do zmiany na stanowiskach trenerów stylu klasycznego i zapasach kobiet. Aktualnie trenerami kadr narodowych są: Piotr Krajewski – zapasy kobiet, Hazbulak Bazorkin – styl klasyczny, Yusup Abdusalamov – styl wolny.

Druga część sezonu 2017 to już powrót do szkolenia, udział w startach kontrolnych, codzienna ciężka zapaśnicza praca – nie tylko szkoleniowa, ale i organizatorska, bowiem Polska była w listopadzie ubiegłego roku gospodarzem pierwszych Mistrzostw Świata U-23. Komitet organizacyjny MŚ-U 23 pracował na pełnych obrotach. Działacze stanęli na wysokości zadania. Po raz kolejny polskie środowisko zapaśnicze pokazało się z jak najlepszej strony organizatorskiej. Promocja mistrzostw w Bydgoszczy, rozmach działań przygotowawczych i sam przebieg imprezy potwierdza, że zasługujemy, by imprezy rangi mistrzowskiej odbywały się w Polsce jeszcze wielokrotnie. Do pełni szczęścia zabrakło medali podczas tej imprezy zdobytych przez naszych reprezentantów. Najbliżej byli Roman Pacurkowski (66 kg) i Przemysław Piątek (59 kg) – obaj styl klasyczny i piąte miejsca w swoich kategoriach wagowych.

Rok 2017 był dobrym czasem dla polskich zapasów. Miniony rok oceniać możemy pod wieloma aspektami. Wierzymy, że ciężka zapaśnicza praca zostanie doceniona przez kibiców sportu, bo to właśnie dla nich walczą polscy zapaśnicy. Znając charakter zawodników, możemy być pewni, że będą walczyć jeszcze skuteczniej.

Krajowa Liga Zapaśnicza – PWPW KLZ 2017

Swoim rytmem, bogatym w nowe rozwiązania i działania, mającym na celu popularyzację sportów zapaśniczych rozwijała się zawodowa liga. Rok 2017 to przede wszystkim zakończenie pierwszego historycznego sezonu Krajowej Ligi Zapaśniczej i kolejne wyzwania przy realizacji tego nowatorskiego systemu rozgrywek zapaśniczych.

Na początku roku 2017 poznaliśmy pierwszych medalistów zawodowej ligi zapaśniczej. Tytuł mistrza Polski zdobyła drużyna AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski, wicemistrzem Polski została ekipa MKZ Unia Racibórz, a brąz wywalczyli poznańscy wojowie z WZS WKS Grunwald Poznań. Najlepsi zawodnicy, drużyny i ligowcy spotkały się w Warszawie na I Gali KLZ. Podczas uroczystej gali przyznano symboliczne statuetki PYTLAS 2017. W siedmiu kategoriach nagrodzono wyróżniających się zawodników, działaczy i wydarzenia ligi.

Po podsumowaniu pierwszego sezonu ligi nadszedł czas wytężonej pracy organizacyjnej, by druga odsłona była wizytówką polskiego sportu zapaśniczego, nie tylko w kraju, ale i w całym światowym środowisku zapaśniczym. Pierwszym krokiem było już wcześniejsze spotkanie na meczu ligi w Piotrkowie Trybunalskim z Prezydentem Europejskiej Federacji Zapaśniczej Tzeno Tzenovem. Liga wzbudza ogromne zainteresowanie w całej Europie i trwają negocjacje na temat organizacji pod patronatem Krajowej Ligi Zapaśniczej rozgrywek europejskich.

W maju 2017 roku Krajowa Liga Zapaśnicza pozyskała sponsora tytularnego, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i od tego momentu działa pod nazwą PWPW KLZ.

Pozyskanie sponsora tytularnego to wielki sukces wciąż rozwijającej się ligi. Oprócz PWPW zapaśnicze rozgrywki ligowe mają stałych Partnerów, takich jak Supra Brokers i Odlewnia Pioma.

Do kolejnego sezonu przystąpiło już osiem drużyn (I sezon – 6 ekip). Rozgrywki II sezonu PWPW rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy. Poznaliśmy już cztery ekipy, które będą rywalizować w fazie play-off w sezonie 2017/2018. W rozgrywkach o finał PWPW KLZ zobaczymy:

 • AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski vs. KS Budowlani Łódź ,
 • AZ Supra Brokers Wrocław vs. Boruta – Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz & Radom.

Mecze rundy zasadniczej PWPW KLZ transmitowane były w TVP Sport. Specjalnie dla kibiców powstała KLZ TV, która prowadzi transmisje internetowe.

PWPW KLZ wprowadziła wysokie standardy organizacyjne poszczególnych spotkań meczowych. Wysoki poziom organizacji meczów, perfekcyjne przygotowanie organizatorów, rodzinna atmosfera na trybunach to znaki firmowe PWPW KLZ. Organizatorzy budują atmosferę sportowej uczty dla tych, którzy przychodzą na mecze współczesnych gladiatorów zapaśniczej maty i dbają, by rywalizacja w lidze toczyła się na najwyższym, światowym poziomie sportowym. W tegorocznych rozgrywkach PWPW KLZ kibice i sympatycy sportu zapaśniczego mogli już oglądać walki z udziałem m.in. mistrza olimpijskiego. W barwach AZ Supra Brokers zadebiutował Aleksjej Mishin – mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy.

Ozdobą ligowych zmagań są walki tegorocznych polskich medalistów mistrzostw świata. Roksana Zasina, Mateusz Bernatek i Murad Gadzijew potwierdzają swoją sportową klasę w każdej ligowej walce. Poziom sportowy PWPW KLZ wciąż rośnie, a nasi zawodnicy mają okazję do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami świata, co pozwala kadrowiczom i zapaśniczej młodzieży na zdobywanie nowych doświadczeń i podnoszenie poziomu rywalizacji. Doskonałym przykładem jest walka mistrza olimpijskiego Aleksjeja Mishina z naszym mistrzem świata kadetów – 20-letnim Krzysztofem Niklasem. Doskonały pojedynek młodego wilka PWPW KLZ na długo pozostanie w jego pamięci, a konfrontacja z carem zapaśniczej maty pozytywnie zmotywowała go do dalszej pracy treningowej.

Sukcesem PWPW KLZ w roku 2017 jest z pewnością współpraca z mediami. Zapasy są widoczne w internecie, prasie i telewizji. Pamiętamy wielkie sukcesy polskiego sportu zapaśniczego i niewielkie zainteresowanie mediów. PWPW KLZ walczy, by pokazywać piękno sportu zapaśniczego, by pisać o trudnym procesie szkolenia i o wspaniałych postaciach tej dyscypliny.

PWPW KLZ to liga zapaśniczych mistrzów, której celem jest promocja zapasów. Wielkim sukcesem organizatorów ligi w roku 2017 jest fakt, że ma już ona swoich stałych kibiców, którzy żyją rozgrywkami, a grono sympatyków PWPW KLZ sukcesywnie się powiększa. Podsumowując ubiegły rok w PWPW KLZ, już teraz możemy przekazać informację, że 2018 rok zapowiada się jeszcze ciekawiej! Prezes Damian Fedorowicz to człowiek z wielką pasją i pełen nowatorskich pomysłów. Jego celem jest uatrakcyjnienie rozgrywek, podniesienie ich poziomu sportowego i przywrócenie złotego blasku polskim zapasom. PWPW KLZ w ubiegłym roku udowodniła, że jest bardzo ważnym elementem w procesie rozwoju polskiego sportu zapaśniczego.