Problemy gastryczne u sportowców

Zdrowie i sprawność Otwarty dostęp

Problemy żołądkowo-jelitowe są powszechnym problemem występującym u sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak maraton, triathlon, kolarstwo. Większość objawów jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia sportowca, jednak ma bardzo duży wpływ na komfort psychiczny i wyniki sportowca. Do najczęstszych problemów możemy zaliczyć zgagę, biegunki, wymioty, bóle brzucha, krwawe stolce. Bez wątpienia tego typu objawy mają znaczący wpływ na gorszy wynik zawodnika.

Wśród sportowców wytrzymałościowych stwierdzono, iż objawy żołądkowo-jelitowe dotyczyły aż 70% badanych [1]. W innym badaniu 43% triathlonistów cierpiało z powodu poważnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a 7% musiało zrezygnować z kontynuowania zawodów z tego powodu [2]. Jaka jest przyczyna i co możemy zrobić, aby ich uniknąć? Na to pytanie odpowiedzi poszukają zarówno trenerzy, dietetycy, jak i sami zainteresowani, czyli sportowcy.

Mimo iż problem dotyczy znacznej grupy sportowców, to główniej przyczyny takiego stanu nie znamy do dziś.

Można domniemywać, że najczęstszą przyczyną takiego stanu jest niedokrwienie przewodu pokarmowego. Podczas silnego wysiłku fizycznego dochodzi do wydzielania noradrenaliny, która, wiążąc się z α-adrenoreceptorami, aktywuje układ współczulny. Czego konsekwencją jest skurcz naczyń krwionośnych ograniczających dopływ krwi do przewodu pokarmowego. Zmniejsza się jednak opór naczyń w pracujących mięśniach, sercu czy skórze. Dochodzi do lepszego ukrwienia pracujących mięśni, aby wydajniej dostarczać składniki energetyczne i tlen, ale także, aby sprawniej usuwać [powstałe w wyniku przemian energetycznych] końcowe produkty przemiany materii [3]. Przepływ krwi przez przewód pokarmowy może ulec zmniejszeniu aż o 80% [4].

Inną hipotezą postawioną przez naukowców jest zmiana motoryki przewodu pokarmowego. U sportowców zaobserwowano spowolnienie perystaltyki przełyku i zmniejszone napięcie dolnego zwieracza przełyku, co może przyczyniać się do refluksu [5]. Takiej zależności, niestety, nie potwierdzają badania na sportowcach wykonujących umiarkowaną aktywność fizyczną. Objawów zaburzenia motoryki nie zaobserwowano na poziomie jelit, mimo iż u badanych wystąpiła biegunka, to motoryka jelit nie wykazywała żadnych anomalii [6].

Również rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie w przypadku tego typu zaburzeń. Badania donoszą, iż problemy z układem pokarmowym częściej dotyczą osób uprawiających takie sporty jak bieganie niż jazda na rowerze. U rowerzystów natomiast częściej występują objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, co ma prawdopodobnie związek ze zwiększonym naciskiem na brzuch podczas jazdy [1].

To tylko kilka najistotniejszych obserwacji, jest ich oczywiście dużo więcej, ale nie sposób wymienić wszystkich. Niestety głównej przyczyny nie poznamy zapewne nigdy, gdyż jest to problem złożony, niemający jednej głównej przyczyny. Wszystko zależy od wytrenowania, stanu odżywienia, nawodnienia, rodzaju aktywności czy diety. 

Postępowanie

Co z punktu widzenia dietetyka możemy zrobić, aby prowadzony przez nas sportowiec nie odczuwał takich objawów albo przynajmniej można było zmniejszyć je do tego stopnia, by zawodnik osiągał bardzo dobre wyniki. Zburzenia przewodu pokarmowego nasilają się, gdy sportowiec spożywa zbyt mało kalorii przed i w tracie przygotowania do startu. Do produktów mogących nasilać problemy jelitowe możemy zaliczyć białko, fruktozę, błonnik i oczywiście nieodpowiednie nawodnienie [7]. Duże znaczenie ma również osmolarność płynów przyjmowanych przez sportowca w trakcie wysiłku [8]. 
 

Aby zapobiec dysfunkcji przewodu pokarmowego, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią dietę zarówno na etapie przygotowań, jak i startu.


Należy unikać produktów o wysokiej objętości na kilka godzin przed treningiem, spowolnienie trawienia w tracie startu i zaleganie pokarmu będzie przyczyną dyskomfortu, odbijania, ulewania czy zgagi. Pamiętać należy również o odpowiednim nawodnieniu, sportowiec powinien popijać wodę w ciągu całego dnia oraz w czasie wysiłku. Natomiast należy unikać nadmiernej ilości płynów przed startem. Wspomniana już osmolarność jest również bardzo ważna, wykazano związek pomiędzy spożywaniem węglowodanów z wyższą osmolarnością [>500 mOsm/L] a częstszym występowaniem zaburzeń przewodu pokarmowego. Spowodowane jest to najprawdopodobniej tym, iż pokarmy, które spowalniają opróżnianie żołądka, mogą powodować przesunięcie większej ilości płynów do światła jelita, co wywołuje dyskomfort [9].

Wśród sportowców bardzo często mamy do czynienia ze stosowaniem różnych leków przeciwbólowych, leki te mogą nasilać objawy ze strony przewodu pokarmowego, przyczyniając się tym samym do powstawania nadżerek, krwawień, zgagi, bólu brzucha [10].

Kolejnym ważnym elementem diety sportowca jest unikanie nadmiaru błonnika – w szczególności frakcji nierozpuszczalnej. Należy pamiętać, iż nadmierne zaleganie pokarmu i transport wody do światła jelita w przypadku sportowca, a w szczególności w fazie startu, nie jest pożądanym aspektem. Ważnym elementem przyczyniającym się do zaburzeń przewodu pokarmowego jest również stres, którego należy unikać. Nasz zawodnik przed startem powinien się zrelaksować i maksymalnie zredukować poziom stresu, co korzystnie wpłynie na redukcję niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego. 

W diecie sportowca ważne jest również zadbanie o prawidłową mikrobiotę jelit, ponieważ zaburzenia w tym aspekcie również mogą przyczyniać się do problemów jelitowych. Badania przeprowadzone na sportowcach pokazują zwiększone stężenia endotoksyny LPS, co może przyczyniać się do potęgowania objawów ze strony przewodu pokarmowego. Bariera jelitowa pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. bierze udział w regulowaniu odporności, produkcji niektórych witamin, ale może być również źródłem ogólnoustrojowego stanu zapalnego. Rozszczelnienie ścisłych połączeń w jelitach przyczynia się do przedostawania się endotoksyny LPS do krwiobiegu. 

Związek ten wychwytywany jest przez CD14 i receptor toll-podobny 4 [TLR4], co powoduje uwalnianie cytokin prozapalnych, takich jak czynnik martwicy nowotworów alfa [TNF-α], interferon alfa [IFN-α], interferon gamma [INF-γ] i interleukiny [IL1-β lub IL-6]. Aby wesprzeć jelita naszego sportowca, często musimy sięgnąć po probiotykoterapię celowaną. Pamiętajmy, aby rozpocząć terapię od preparatów jednoszczepowych, a w następnym etapie stosować preparaty wieloszczepowe [11].

Czy słyszałeś kiedyś o tzw. treningu układu pokarmowego? W piśmiennictwie mamy mało informacji na temat stosowania tej metody w celu zapobiegania i redukcji problemów gastrycznych, jednak jest dość popularna, dlatego zostanie opisana w tym artykule. W trakcie treningu – szczególnie w sportach wytrzymałościowych – niezbędne jest uzupełnianie płynów, ale także węglowodanów. Sportowcy bardzo często skarżą się na uczucie dyskomfortu związanego z zaleganiem płynu, przelewaniem czy bulgotaniem, takim objawom ma zapobiegać trening układu pokarmowego. Przygotowania do zawodów w ramach treningu układu pokarmowego obejmują spożycie dużej ilości płynów w krótkim czasie – powtarzanie tego przez pewien okres może przyczynić się do zmniejszenia objawów ze strony układu pokarmowego. Badania w tym kierunku są dość obiecujące, jednak nie mamy jeszcze wiarygodnych źródeł. 
 

W przypadku problemów z układem pokarmowym u sportowców pomocna może okazać się dieta z wykluczeniem produktów łatwo fermentujących, czyli tzw. dieta FODMAPS . 


FODMAPS oznacza „fermentowane oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole”. Związki te to grupa węglowodanów o krótkim łańcuchu, których wchłonięcie do naszego organizmu jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Nasz organizm wchłania tylko monocukry, dwu- i wielocukry muszą w naszym organizmie ulec rozłożeniu do cukrów prostych. Cukry, które nie są rozłożone i wchłonięte, wykazują działanie osmotyczne, czyli prowadzą do transportu wody do światła jelita, doprowadzając tym samym do biegunek. Związki te łatwo fermentują, co powoduje nadmiar gazów i wzdęcia czy bóle brzucha. Dieta ta obejmuje nie tylko szczególną grupę produktów, ale również odpowiednie techniki przygotowania, takie jak choćby miksowanie/blendowanie. To podstawa tego sytemu żywieniowego. Dieta powinna być zawsze spersonalizowana i eliminować produkty nietolerowane przez danego klienta. Ponieważ może być niedoborowa, dlatego w przypadku jej stosowania warto sięgnąć po porady dietetyka.

Pamiętajmy, że mimo iż problemy żołądkowe bardzo często występują u sportowców, zawsze należy przeprowadzić pełną diagnostykę. Utrzymujące się zaburzenia nie powinny być bagatelizowane i wymagają porady lekarza. Wykluczenie takich chorób jak nieswoiste choroby zapalne jelit, celiakia czy SIBO są niezbędnym elementem dalszej współpracy, gdyż przy każdej z tych chorób aktywność fizyczna nie jest zakazana, jednak niezbędna jest odpowiednio dopasowana dieta.

Wysiłek fizyczny może być czynnikiem predysponującym do wystąpienia zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, których nasilenie w trakcie wysiłku przyczynia się do gorszych wyników sportowych. Mimo iż nie znamy przyczyny tych zaburzeń, indywidualny system żywieniowy może zredukować objawy do minimum.

Należy jednak pamiętać o odpowiedniej diagnostyce i nie bagatelizować problemu. 

Podsumowanie

 • Unikaj produktów bogatych w błonnik zarówno przed startem, jak i podczas zawodów.
 • Unikaj ciężkostrawnych posiłków w dniu startowym.
 • Unikaj leków popularnych NLPZ.
 • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. 
 • Dostosuj żywienie do siebie.

PIŚMIENNICTWO

 1. de Oliveira Roberto E.P., Burini C.,  Jeukendrup A., Gastrointestinal Complaints During Exercise: Prevalence, Etiology, and Nutritional Recommendations, Sports Med. 2014; 44 (Suppl 1): 79–85.
 2. Jeukendrup A.E., Vet-Joop K., Sturk A., et al. Relationship between gastro-intestinal complaints and endotoxaemia, cytokine release and the acute-phase reaction during and after a long-distance triathlon in highly trained men. Clin Sci (Lond).2000 Jan; 98 (1): 47–55.
 3. Wright H., Collin M., Villiers R.D., Schwellnus M.P. Are splanchnic hemodynamics related to the development of gastrointestinal symptoms in Ironman triathletes? A prospective cohort study. Clin J Sport Med. 2011 Jul;21(4):337-43. doi: 10.1097/JSM.0b013e31822148b8.
 4. Qamar M.I., Read A.E., Effects of exercise on mesenteric blood flow in man, Gut. 1987 May;28(5): 583–7.
 5. Peters H.P., Wiersma J.W., Koerselman J.,  Akkermans L.M., Bol E., Mosterd W.L., de Vries W.R. The effect of a sports drink on gastroesophageal reflux during a run-bike-run, test. Int J Sports Med. 2000 Jan;21(1):65–70.
 6. Rao K.A.,  Yazaki E.,  Evans D.F., Carbon R. Objective evaluation of small bowel and colonic transit time using pH telemetry in athletes with gastrointestinal symptoms, Br J Sports Med. 2004 Aug;38(4):482–7.
 7. Rehrer N.J., van Kemenade M.,  Meester W., Brouns F., Saris W.H. Gastrointestinal complaints in relation to dietary intake in triathletes. Int J Sport Nutr.1992 Mar;2(1):48–59.
 8. Wallis G.A., Yeo S.E., Blannin A.K., Jeukendrup A.E. Dose-response effects of ingested carbohydrate on exercise metabolism in women. Med Sci Sports Exerc. 2007 Jan;39(1):131–8
 9. Wallis G.A., Yeo S.E., Blannin A.K., et al. Dose-response effects of ingested carbohydrate on exercise metabolism in women. Med Sci Sports Exerc. 2007;39:131–138. doi: 10.1249/01.mss.0000241645.28467.d3.
 10. Lipsky P.E., Abramson S.B., Breedveld F.C., Brook P., Burmester G.R., Buttgereit F., Cannon G.W., Catella–Lawson F., Crofford L.J., Doherty M., Dougados M., DuBois R.N., Froelich J., Garcia Rodriguez L.A., Gibofsky A., Hernandez-Diaz S., Hochberg M.C., Krause A., Liang M.H., Machold K., Peloso P.M., Raisz L.G., Schayes B., Scheiman J.M., Simon L.S., Smolen J., Stichtenoth D.O.A., Stoekle J.D., van de Putte L.B.A., A. Analysis of the effect of COX-2 specific inhibitors and recommendations for their use in clinical practice, Whelton The Journal of Rheumatology, 2000; 27: 1338–1340. 
 11. Clark A., Mach N. Exercise-induced stress behavior, gut-microbiota-brain axis and diet: a systematic review for athletes’’ J Int Soc Sports Nutr. 2016; 13: 43.
 12. Jeukendrup A.E., Training the Gut for Athletes, Sports Med 2017; 47(Suppl 1): 101–110.

Przypisy

  Ramka: