Ból wynikający z przeciążenia mięśni jest główną przyczyną bólu przewlekłego, długotrwałego o zmiennym nasileniu oraz o charakterze nawrotowym. Przeciążenie mięśni wynika najczęściej z permanentnego przebywania w jednej pozycji lub pojawia się po nadmiernym wysiłku (zbyt intensywny trening, zbyt długi czy zbyt częsty). Mięśnie stają się spięte, twarde i bolesne przy dotyku, zostaje ograniczona ich mobilność.
Najczęściej odczuwalnym miejscem bólowym u pacjentów jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa, potocznie nazywany „krzyżem”. Pacjenci wskazują na przestrzeń pomiędzy miednicą a kręgosłupem lub wskazują na przestrzeń pomiędzy pośladkami. Rozróżnić tu należy bóle stawów krzyżowo-biodrowych i bóle mięśni w odcinku lędźwiowym. Te pierwsze łączą się najczęściej z dysfunkcją mięśni pośladkowych – przeciążeniem mięśni pośladkowych średnich i osłabieniem mięśni pośladkowych wielkich. Dodatkowo nadmiernemu przeciążeniu ulega pasmo biodrowo-piszczelowe. Wszystkie powyższe dysfunkcje zaburzają mobilność w obrębie całej miednicy. Przez to pojawia się problem w podstawowych wzorcach ruchowych – przysiadzie, skłonie czy nawet chodzie. Pacjent nie jest w stanie właściwie funkcjonować. Aby temu zapobiec, warto codziennie wykonywać chociaż kilka ćwiczeń mających na celu ustabilizowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz zaktywizowanie mięśni pośladkowych.
POLECAMY


Kolejnym miejscem częstych przeciążeń jest staw kolanowy
Niejednokrotnie schemat wygląda następująco – niewłaściwie ustawiona miednica powoduje koślawienie kolan i osłabienie aparatu więzadłowego. Jak wcześniej wspominałam, ustawienie miednicy determinuje właściwe wzorce ruchowe kręgosłupa lędźwiowego. To samo dotyczy całej kończyny dolnej. Przykurcze i utrata siły mięśniowej w obrębie pośladka wywołuje wzmożone napięcie w paśmie biodrowo-piszczelowym. Przyczep dalszy powięzi wspólnej mięśnia naprężacza powięzi szerokiej przy nadmiernym napięciu wywołuje destabilizację stawu kolanowego oraz koślawość rzepki. Na co dzień zatem warto budować stabilizację w obrębie stawów kolanowych przy użyciu małych obciążeń lub tylko poprzez wykorzystanie ciężaru własnego ciała.
Większa stabilizacja stawów kolanowych oraz właściwa mobilność i siła w stawach biodrowych i miednicy spowoduje, że nasz kręgosłup będzie w stanie przyjąć większe obciążenia osiowe, a my b...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Body Challenge"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ...i wiele więcej!