Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przepona

Artykuły z czasopisma | 18 października 2017 | NR 6
580

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym ciele odgrywa przepona. Jej niewłaściwe napięcie i brak elastyczności niejednokrotnie wywołują szereg dolegliwości bólowych, które nie zawsze są wiązane z problemem w jej obrębie. Niewydolna przepona odgrywa znaczną rolę w szeroko pojętym złym samopoczuciu. Decyduje o tym jej ułożenie względem narządów wewnętrznych, nerwów, a także kontekst układu mięśniowo-szkieletowego.

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym naszego ciała. Oddziela narządy znajdujące się wewnątrz klatki piersiowej od tych znajdujących się wewnątrz miednicy. Tworzy spoiwo łączące przód z tyłem oraz boki naszego tułowia. Przyczepia się do kręgów lędźwiowych, żeber oraz mostka, dzięki czemu nadaje również kształt dolnej części naszych żeber oraz decyduje o ustawieniu naszego kręgosłupa lędźwiowego.

POLECAMY

Mimo że jest to mięsień poprzecznie prążkowany, nie jesteśmy w stanie jego ruchów kontrolować. Możemy jednak poprzez inne mięśnie modyfikować jego pracę.

 

 

Przepona połączona jest również z m. czworobocznym lędźwi oraz m. lędźwiowym większym. Napięcie w obrębie jednej z tych struktur wywołuje przeniesienie niewłaściwych wzorców na pozostałe. W poprzednich numerach „Body Challenge” poznaliście podstawowe ćwiczenia oraz sposoby na rozluźnienie m. biodrowo-lędźwiowych oraz m. czworobocznych lędźwi. Techniki, które wykonacie w ich obrębie, mogą automatycznie wpłynąć na proces oddychania oraz na pracę wielu narządów wewnętrznych.

Przepona łukowato uwypukla się do wnętrza klatki piersiowej, bezpośrednio przyczepiają się do niej: wątroba, żołądek, trzustka, śledziona, nerki/nadnercza, okrężnica, płuca oraz serce. Niewłaściwe napięcie w jej obrębie może zaburzać pracę wyżej wymienionych narządów. Powodować może zaparcia, wzdęcia, kłucie pod żebrami mylone często z „bólem wątroby”, problemy z trawieniem treści pokarmowych. Jak widzicie, wymienione zostały również nadnercza, które od dłuższego czasu są „na świeczniku”. Z nadnerczami coraz więcej jesteśmy w stanie podziałać za pomocą diety oraz suplementacji. Zatem – mam nadzieję – szerzej spojrzycie na konieczność spokojnego i głębokiego oddechu oraz relaksacji oddechowej i odpoczynku, aby obciążone nadnercza zregenerować lub przynajmniej nie obciążać ich dodatkowo.

Ponadto zapewne zwróciliście uwagę, zapoznając się ze zdjęciami anatomicznymi, że w obrębie przepony znajdują się również otwory. Największy z nich stanowi przestrzeń dla przełyku. W sytuacji gdy pacjent zgłasza się do lekarza lub dietetyka z odczuciem „utykania pożywienia” w przełyku, winowajcą może okazać się zaburzona praca w obrębie struktur przepony.

Ciekawym zjawiskiem jest odkrycie powiązania między występowaniem żylaków a uciskiem na żyłę główną dolną oraz aortę brzuszną i piersiową. Naczynia te zaopatrują kończyny dolne w krew. Praca manualna na przeponie może więc zmniejszyć objawy oraz bolesność w obrębie żył w nogach. To wyjaśnia również, dlaczego osoby bardzo aktywne fizycznie mają problem z żylakami.

Niemożliwość głębszego nabrania powietrza oraz kłucia zamostkowe wydają się dość oczywistym następstwem skrócenia tej tkanki. Nie zawsze jednak łączonej z treningiem, np. siłowym, gdzie przepona jest maksymalnie mobilizowana do aktywnej pracy, wspomaga przy tym stabilizację centralną. Pracując przy regeneracji zawodników Strong Man oraz z trójboistami, zauważaliśmy niejednokrotnie, że po wykonywaniu dłuższy czas ćwiczeń z pasem lędźwiowym przepona jest również podrażniona. Następstwem są pojawiające się „kłucia” w kręgosłupie, a dokładniej w przejściu piersiowo-lędźwiowym. Jak się okazuje, przyczyną nie jest słaby kręgosłup czy „wypadnięcie dysku”, lecz niewłaściwe napięcie w przeponie spowodowane często ćwiczeniami wykonywanymi w pasie. Nie negujemy tutaj konieczności jego noszenia, lecz chciałabym podkreślić fakt, jak istotne jest późniejsze zmobilizowanie przez terapeutę tytułowego mięśnia lub wykonanie podstawowych ćwiczeń oddechowych mających na celu relaksację przepony.

 

Jakie są przyczyny niewłaściwych napięć w obrębie przepony?

  • wady postawy,
  • niewłaściwe wzorce oddechu,
  • ucisk nerwu przeponowego (szt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy