Przepona jest głównym mięśniem oddechowym naszego ciała. Oddziela narządy znajdujące się wewnątrz klatki piersiowej od tych znajdujących się wewnątrz miednicy. Tworzy spoiwo łączące przód z tyłem oraz boki naszego tułowia. Przyczepia się do kręgów lędźwiowych, żeber oraz mostka, dzięki czemu nadaje również kształt dolnej części naszych żeber oraz decyduje o ustawieniu naszego kręgosłupa lędźwiowego.
Mimo że jest to mięsień poprzecznie prążkowany, nie jesteśmy w stanie jego ruchów kontrolować. Możemy jednak poprzez inne mięśnie modyfikować jego pracę.
Przepona połączona jest również z m. czworobocznym lędźwi oraz m. lędźwiowym większym. Napięcie w obrębie jednej z tych struktur wywołuje przeniesienie niewłaściwych wzorców na pozostałe. W poprzednich numerach „Body Challenge” poznaliście podstawowe ćwiczenia oraz sposoby na rozluźnienie m. biodrowo-lędźwiowych oraz m. czworobocznych lędźwi. Techniki, które wykonacie w ich obrębie, mogą automatycznie wpłynąć na proces oddychania oraz na pracę wielu narządów wewnętrznych.
Przepona łukowato uwypukla się do wnętrza klatki piersiowej, bezpośrednio przyczepiają się do niej: wątroba, żołądek, trzustka, śledziona, nerki/nadnercza, okrężnica, płuca oraz serce. Niewłaściwe napięcie w jej obrębie może zaburzać pracę wyżej wymienionych narządów. Powodować może zaparcia, wzdęcia, kłucie pod żebrami mylone często z „bólem wątroby”, problemy z trawieniem treści pokarmowych. Jak widzicie, wymienione zostały również nadnercza, które od dłuższego czasu są „na świeczniku”. Z nadnerczami coraz więcej jesteśmy w stanie podziałać za pomocą diety oraz suplementacji. Zatem – mam nadzieję – szerzej spojrzycie na konieczność spokojnego i głębokiego oddechu oraz relaksacji oddechowej i odpoczynku, aby obciążone nadnercza zregenerować lub przynajmniej nie obciążać ich dodatkowo.
Ponadto zapewne zwróciliście uwagę, zapoznając się ze zdjęciami anatomicznymi, że w obrębie przepony znajdują się również otwory. Największy z nich stanowi przestrzeń dla przełyku. W sytuacji gdy pacjent zgłasza się do lekarza lub dietetyka z odczuciem „utykania pożywienia” w przełyku, winowajcą może okazać się zaburzona praca w obrębie struktur przepony.
Ciekawym zjawiskiem jest odkrycie powiązania między występowaniem żylaków a uciskiem na żyłę główną dolną oraz aortę brzuszną i piersiową. Naczynia te zaopatrują kończyny dolne w krew. Praca manualna na przeponie może więc zmniejszyć objawy oraz bolesność w obrębie żył w nogach. To wyjaśnia również, dlaczego osoby bardzo aktywne fizycznie mają problem z żylakami.
Niemożliwość głębszego nabrania powietrza oraz kłucia zamostkowe wydają się dość oczywistym następstwem skrócenia tej tkanki. Nie zawsze jednak łączonej z treningiem, np. siłowym, gdzie przepona jest maksymalnie mobilizowana do aktywnej pracy, wspomaga przy tym stabilizację centralną. Pracując przy regeneracji zawodników Strong Man oraz z trójboistami, zauważaliśmy niejednokrotnie, że po wykonywaniu dłuższy czas ćwiczeń z pasem lędźwiowym przepona jest również podrażniona. Następ...
To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Body Challenge"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- ...i wiele więcej!