Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przepona

Artykuły z czasopisma | 18 października 2017 | NR 6
183

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym ciele odgrywa przepona. Jej niewłaściwe napięcie i brak elastyczności niejednokrotnie wywołują szereg dolegliwości bólowych, które nie zawsze są wiązane z problemem w jej obrębie. Niewydolna przepona odgrywa znaczną rolę w szeroko pojętym złym samopoczuciu. Decyduje o tym jej ułożenie względem narządów wewnętrznych, nerwów, a także kontekst układu mięśniowo-szkieletowego.

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym naszego ciała. Oddziela narządy znajdujące się wewnątrz klatki piersiowej od tych znajdujących się wewnątrz miednicy. Tworzy spoiwo łączące przód z tyłem oraz boki naszego tułowia. Przyczepia się do kręgów lędźwiowych, żeber oraz mostka, dzięki czemu nadaje również kształt dolnej części naszych żeber oraz decyduje o ustawieniu naszego kręgosłupa lędźwiowego.

Mimo że jest to mięsień poprzecznie prążkowany, nie jesteśmy w stanie jego ruchów kontrolować. Możemy jednak poprzez inne mięśnie modyfikować jego pracę.

 

 

Przepona połączona jest również z m. czworobocznym lędźwi oraz m. lędźwiowym większym. Napięcie w obrębie jednej z tych struktur wywołuje przeniesienie niewłaściwych wzorców na pozostałe. W poprzednich numerach „Body Challenge” poznaliście podstawowe ćwiczenia oraz sposoby na rozluźnienie m. biodrowo-lędźwiowych oraz m. czworobocznych lędźwi. Techniki, które wykonacie w ich obrębie, mogą automatycznie wpłynąć na proces oddychania oraz na pracę wielu narządów wewnętrznych.

Przepona łukowato uwypukla się do wnętrza klatki piersiowej, bezpośrednio przyczepiają się do niej: wątroba, żołądek, trzustka, śledziona, nerki/nadnercza, okrężnica, płuca oraz serce. Niewłaściwe napięcie w jej obrębie może zaburzać pracę wyżej wymienionych narządów. Powodować może zaparcia, wzdęcia, kłucie pod żebrami mylone często z „bólem wątroby”, problemy z trawieniem treści pokarmowych. Jak widzicie, wymienione zostały również nadnercza, które od dłuższego czasu są „na świeczniku”. Z nadnerczami coraz więcej jesteśmy w stanie podziałać za pomocą diety oraz suplementacji. Zatem – mam nadzieję – szerzej spojrzycie na konieczność spokojnego i głębokiego oddechu oraz relaksacji oddechowej i odpoczynku, aby obciążone nadnercza zregenerować lub przynajmniej nie obciążać ich...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy