Dołącz do czytelników
Brak wyników

Odżywianie i suplementacja

30 października 2018

NR 18 (Październik 2018)

Suplementacja kurkuminą i kwercetyną

0 194

Nie bez przyczyny mówi się, że w XXI wieku to żywność jest najczęściej przyczyną choroby. Żyjemy w erze „ludzi instant”, w której wszystko ma być dostarczone szybko. Jednak wiemy, że pośpiech jest złym doradcą. Takie ekspresowe działania kształtujące nawyki żywieniowe niekoniecznie idą w parze z jakością dostarczanych źródeł pokarmowych. Królują przekąski w formie pieczywa, pierogów, fast foodów, słodyczy i napojów energetycznych. 

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • jak w organizmie powstają stany zapalne,
 • jakie funkcje w organizmie pełni suplementacja kwercetyną i kurkuminą,
 • jakie są mechanizmy stojące za hamowaniem nowotworu przy zastosowaniu kwercetyny i kurkuminy,
 • dlaczego Cursoltm to najlepiej przyswajalna forma kurkuminy na świecie. 

Nie ma co się dziwić, że wynikiem wielomiesięcznych – a niekiedy wieloletnich – rytuałów jest pogorszone zdrowie. Dzieje się to przez rozszczelnienie bariery jelitowej, w efekcie wiele substancji z  żywności oraz dodatków w niej zostaje rozpoznanych jako wroga dla organizmu cząsteczka, czyli antygen. W takiej sytuacji nieskoordynowany układ odpornościowy rozpoczyna walkę z intruzem, niejednokrotnie doprowadzając tym samym do wzrostu cytokin prozapalnych, takich jak IL-2, IL-6, czy IFN-gamma. 
Stan zapalny towarzyszący wykonaniu ciężkiego treningu to jak najbardziej zjawisko pożądane. Doprowadza do przebudowy tkanek i umożliwia zbudowanie silniejszych, wydolniejszych i większych mięśni. Należy jednak grubą kreską oddzielić stan zapalny towarzyszący mikrouszkodzeniom masy mięśniowej, który powstał po intensywnej jednostce treningowej, od przewlekłego stanu zapalnego, który można porównać z olbrzymim pożarem, niemożliwym do ugaszenia. Stany zapalne mogą mieć różną genezę, najczęściej powstają w wyniku: 

 • kontuzji, gdy przerwanie ciągłości tkanek wywołane jest nagłym, niekorzystnym wektorem działającym sił,
 • złej higieny jamy ustnej, gdy próchnica, suche zębodoły, infekcje towarzyszące leczeniu kanałowemu zębów wywołują stan zapalny,
 • infekcji pasożytniczych, niekiedy trudnych do zdiagnozowania z powodu relatywnie niskiej czułości badań, zwiększenia przepuszczalności bariery jelitowej, gdy podwyższony poziom markerów takich jak zonulina czy alfa-1-antytrypsyna mogą pokazać skalę problemu. 

Biorąc pod uwagę styl życia współczesnego człowieka, za najczęstszą przyczynę przewlekłych stanów zapalnych należy uznać dietę bogatą w używki (kawa, alkohol, napoje energetyczne), a także składniki antyodżywcze, do których zaliczymy cukier, pszenicę, kwasy tłuszczowe trans oraz zbyt duży udział lektyn pokarmowych i nabiału. Farmakoterapia, w skład której wchodzą NLPZ, antybiotyki o szerokim zakresie oraz IPP, także niekorzystnie oddziałuje na mikrobiom. Powstałe uszkodzenia jelita należy jak najszybciej „załatać” przez odpowiednio dobraną dietoterapię, na którą składa się dieta eliminacyjno-rotacyjna oraz terapia odbudowy bariery jelitowej, opierająca się na wykorzystaniu antyoksydantów, preparatów probiotycznych, colostrum i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Niekiedy trzeba uruchomić naturalny środek przeciwzapalny, bezpieczny dla naszego ekosystemu jelitowego. I w tym momencie pojawia się kwestia flawonoidów, takich jak kwercetyna i kurkumina. Związki te znane są z dobroczynnego działania na wielu płaszczyznach. 

Kwercetyna

Kwercetyna, zaliczana do flawonów, jest jednocześnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w farmacji związków flawonoidowych. Ze względu na swoją strukturę uznawana jest za prawie doskonały przykład, pokazujący, jak budowa przestrzenna wpływa na właściwości biologiczne związków chemicznych. Obecność wiązania podwójnego w pierścieniu C wzmaga właściwości przeciwutleniające kwercetyny. Co interesujące, obecność grupy wodorotlenowej w położeniach 3, 5, 7, 3’, 4’ wpływa nie tylko na właściwości przeciwutleniające, lecz również na wzrost zdolności do chelatowania dwuwartościowych metali. Jest to istotne, gdyż chelatowanie kationów dwuwartościowych, katalizujących procesy utlenienia, wyraźnie wpływa na hamowanie procesów oksydacyjnych, które najczęściej działają niekorzystnie dla komórek. 
Kwercetyna, działając wielowymiarowo, zapewnia wzrost działań protekcyjnych zachodzących w organizmie, a do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim regulację epigenetycznych zmian w organizmie. Zjawisko to odnosi się do procesów, które zachodzą w wyniku zmian ekspresji genów, a nie w samym kodzie genetycznym. Oznacza to, że zmiany epigenetyczne wynikające z czynników środowiskowych powiązano z rozwojem chorób nowotworowych. Idąc tym tropem, okazuje się, że substancje mogące zarządzać zmianami epigenetycznymi korzystnie wpływ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy