Suplementacja kurkuminą i kwercetyną

Odżywianie i suplementacja

Nie bez przyczyny mówi się, że w XXI wieku to żywność jest najczęściej przyczyną choroby. Żyjemy w erze „ludzi instant”, w której wszystko ma być dostarczone szybko. Jednak wiemy, że pośpiech jest złym doradcą. Takie ekspresowe działania kształtujące nawyki żywieniowe niekoniecznie idą w parze z jakością dostarczanych źródeł pokarmowych. Królują przekąski w formie pieczywa, pierogów, fast foodów, słodyczy i napojów energetycznych. 

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • jak w organizmie powstają stany zapalne,
 • jakie funkcje w organizmie pełni suplementacja kwercetyną i kurkuminą,
 • jakie są mechanizmy stojące za hamowaniem nowotworu przy zastosowaniu kwercetyny i kurkuminy,
 • dlaczego Cursoltm to najlepiej przyswajalna forma kurkuminy na świecie. 

Nie ma co się dziwić, że wynikiem wielomiesięcznych – a niekiedy wieloletnich – rytuałów jest pogorszone zdrowie. Dzieje się to przez rozszczelnienie bariery jelitowej, w efekcie wiele substancji z  żywności oraz dodatków w niej zostaje rozpoznanych jako wroga dla organizmu cząsteczka, czyli antygen. W takiej sytuacji nieskoordynowany układ odpornościowy rozpoczyna walkę z intruzem, niejednokrotnie doprowadzając tym samym do wzrostu cytokin prozapalnych, takich jak IL-2, IL-6, czy IFN-gamma. 
Stan zapalny towarzyszący wykonaniu ciężkiego treningu to jak najbardziej zjawisko pożądane. Doprowadza do przebudowy tkanek i umożliwia zbudowanie silniejszych, wydolniejszych i większych mięśni. Należy jednak grubą kreską oddzielić stan zapalny towarzyszący mikrouszkodzeniom masy mięśniowej, który powstał po intensywnej jednostce treningowej, od przewlekłego stanu zapalnego, który można porównać z olbrzymim pożarem, niemożliwym do ugaszenia. Stany zapalne mogą mieć różną genezę, najczęściej powstają w wyniku: 

 • kontuzji, gdy przerwanie ciągłości tkanek wywołane jest nagłym, niekorzystnym wektorem działającym sił,
 • złej higieny jamy ustnej, gdy próchnica, suche zębodoły, infekcje towarzyszące leczeniu kanałowemu zębów wywołują stan zapalny,
 • infekcji pasożytniczych, niekiedy trudnych do zdiagnozowania z powodu relatywnie niskiej czułości badań, zwiększenia przepuszczalności bariery jelitowej, gdy podwyższony poziom markerów takich jak zonulina czy alfa-1-antytrypsyna mogą pokazać skalę problemu. 

Biorąc pod uwagę styl życia współczesnego człowieka, za najczęstszą przyczynę przewlekłych stanów zapalnych należy uznać dietę bogatą w używki (kawa, alkohol, napoje energetyczne), a także składniki antyodżywcze, do których zaliczymy cukier, pszenicę, kwasy tłuszczowe trans oraz zbyt duży udział lektyn pokarmowych i nabiału. Farmakoterapia, w skład której wchodzą NLPZ, antybiotyki o szerokim zakresie oraz IPP, także niekorzystnie oddziałuje na mikrobiom. Powstałe uszkodzenia jelita należy jak najszybciej „załatać” przez odpowiednio dobraną dietoterapię, na którą składa się dieta eliminacyjno-rotacyjna oraz terapia odbudowy bariery jelitowej, opierająca się na wykorzystaniu antyoksydantów, preparatów probiotycznych, colostrum i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Niekiedy trzeba uruchomić naturalny środek przeciwzapalny, bezpieczny dla naszego ekosystemu jelitowego. I w tym momencie pojawia się kwestia flawonoidów, takich jak kwercetyna i kurkumina. Związki te znane są z dobroczynnego działania na wielu płaszczyznach. 

Kwercetyna

Kwercetyna, zaliczana do flawonów, jest jednocześnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w farmacji związków flawonoidowych. Ze względu na swoją strukturę uznawana jest za prawie doskonały przykład, pokazujący, jak budowa przestrzenna wpływa na właściwości biologiczne związków chemicznych. Obecność wiązania podwójnego w pierścieniu C wzmaga właściwości przeciwutleniające kwercetyny. Co interesujące, obecność grupy wodorotlenowej w położeniach 3, 5, 7, 3’, 4’ wpływa nie tylko na właściwości przeciwutleniające, lecz również na wzrost zdolności do chelatowania dwuwartościowych metali. Jest to istotne, gdyż chelatowanie kationów dwuwartościowych, katalizujących procesy utlenienia, wyraźnie wpływa na hamowanie procesów oksydacyjnych, które najczęściej działają niekorzystnie dla komórek. 
Kwercetyna, działając wielowymiarowo, zapewnia wzrost działań protekcyjnych zachodzących w organizmie, a do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim regulację epigenetycznych zmian w organizmie. Zjawisko to odnosi się do procesów, które zachodzą w wyniku zmian ekspresji genów, a nie w samym kodzie genetycznym. Oznacza to, że zmiany epigenetyczne wynikające z czynników środowiskowych powiązano z rozwojem chorób nowotworowych. Idąc tym tropem, okazuje się, że substancje mogące zarządzać zmianami epigenetycznymi korzystnie wpływają na zmniejszenie możliwości wystąpienia raka, jak również wspomagają proces jego leczenia. Ostatnie wyniki badań wskazują, że metylacja kilku typów genów supresorowych nowotworów ma duży wpływ na stan choroby nowotworowej. Kwercetyna wykazała zdolność do hamowania metylacji określonych genów supresorowych. Zdolność kwercetyny do hamowania i demetylacji tych genów może pomóc zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu nowotworu. Kolejną istotną funkcją kwercetyny w wypadku chorób nowotworowych jest to, że promuje normalną transkrypcję genów. Jest to pierwszy krok w stronę ekspresji genu P53 – nazywanego również genem supresji nowotworu. Funkcją genów supresorowych, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona komórek przed przekształceniem się w komórki nowotworowe i formowaniem się nowotworów. Nieprawidłowości w genie P53 supresji nowotworu są numerem jeden typowych nieprawidłowości widocznych w zachorowaniach na raka u ludzi, co dowiedli już w 1998 roku Bray, Schorl oraz Hall. Podawanie kwercetyny u ludzi może prowadzić do zwiększenia transkrypcji genu supresji nowotworu P53 przez stymulowanie substancji o nazwie Nrf2. Pomaga ona w regulacji ekspresji genu, dzięki czemu P53 wytwarzany jest prawidłowo i przeprowadza swoje istotne działania w organizmie, które mają chronić organizm przed chorobą nowotworową.

Porównanie wchłanialności kurkuminy z dostępnych na rynku ekstraktów

Kwercetyna wykazuje ponadto doskonałe zdolności antyoksydacyjne. Co ciekawe, podczas gdy niskie stężenia tego flawonu oferują działanie przeciwutleniające, jej wysokie stężenia dają działania proutleniające. Te efekty utleniające mogą być korzystne, ich wpływ jest bowiem antynowotworowy, co oznacza, że hamują rozwój raka. Wysokie stężenie kwercetyny może prowadzić do jej utleniania do substancji zwanych o-chinonami. Związki te wykazały wpływ apoptozy (programowaną śmierć) komórek rakowych, są ściśle związane z tyrozynazą wchodzącą w reakcję z kwercetyną, aby wytworzyć o-chinony, które następnie wywierają swój antynowotworowy efekt na komórki czerniaka, co potwierdzili w 2016 roku Harris, Donovan, Branco, Limes oraz Burd.

Porównanie wchłanialności kurkuminy z dostępnych na rynku ekstraktów
Forma kurkuminy (składnik aktywny) Zawartośc kurkuminy (mg/g) Zawartość rozpuszczalnej kurkuminy (mg/g)
CursolTM
(BIOXTRACT)
21 6,233
Meriva®
(INDENA)
185 1,795
Longvida®
(VERDURE SCIENCES)
200 0,840
BCM-95®
(ARJUNA) NATURAL EXTRACTS
800 0,400
C3 Complex®
(SABINSA)
700 0,126

Kurkumina 

Kurkumina to polifenol o mnogim zastosowaniu. Wiele badań wykazuje jej skuteczność w walce z nadciśnieniem, stanami zapalnymi oraz nowotworami. Ten ostatni aspekt został mocno doceniony – zwłaszcza ostatnio – dz...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

  Ramka: