Dołącz do czytelników
Brak wyników

Odżywianie i suplementacja

9 marca 2018

NR 14 (Luty 2018)

Suplementy dla sportowców – kiedy mogą szkodzić?

0 104

Suplementowanie różnego rodzaju środków jest obecnie nieodzownym elementem diety większości sportowców. Również osoby mniej aktywne fizycznie często sięgają po różnego rodzaju suplementy bardziej oraz mniej potrzebne.

Sportowcy każdego dnia powinni dostarczać odpowiednią ilość makro- oraz mikroelementów, aby mogli w pełni efektywnie trenować przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia. Niestety, w związku z tym, że jedzenie w obecnych czasach jest mocno przetworzone, jednocześnie uboższe w cenne witaminy i składniki mineralne, często trzeba posiłkować się suplementacją w celu wyrównania niedoborów pokarmowych. W przypadku osób intensywnie trenujących suplementacja jest dodatkowym wsparciem wydolności, koncentracji i może służyć poprawie szybkości reakcji czy zwiększeniu poziomu energii na treningu. 

We współczesnym świecie sportu osoby aktywne suplementują się często, licząc na szybsze zbudowanie masy mięśniowej, spalenie tkanki tłuszczowej, poprawę wydolności czy lepszą regenerację po treningach. Często wiele pań czy panów trenujących amatorsko suplementuje odżywki dla sportowców lub multiwitaminy z dopiskiem „sport”. Czy jest to faktycznie niezbędne?

Oczywiście sportowcy i osoby aktywne fizycznie wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na mikroelementy, jednak wiele kompleksów witaminowych dostępnych na polskim rynku ma nieodpowiednie formy czy zbyt niskie dawki. Co więcej, w ich otoczce możemy znaleźć dużo sztucznych dodatków, które (w przeciwieństwie do suplementów o naturalnej otoczce) mogą obciążać wątrobę – ta, jak pewnie wiecie, nie jest magazynem toksyn w naszym organizmie, ale odpowiada za detoksyfikację szkodliwych substancji dostających się do naszego organizmu. 

Zanieczyszczone suplementy

Światowy rynek suplementów rozwija się w zastraszającym tempie. Okazuje się, że aż 2/3 wszystkich suplementów zużywają sportowcy. Coraz głośniej mówi się o problemie zanieczyszczenia suplementów sportowych środkami zakazanymi przez WADA (Światową Komisję Antydopingową). Z roku na rok mamy coraz dłuższą listę suplementów zakazanych dla sportowców z uwagi na dodatki środków dopingujących, które nie są wskazane na etykiecie produktu. Do tej pory problemem były głównie potocznie zwane ,,przedtrenigówki’’, w których stwierdzano efedrynę. Obecnie na liście WADA znajduje się długa lista suplementów witaminowych oraz ziołowych mogących poprawiać wydolność sportowca. 
Pierwsze badanie zanieczyszczeń suplementów zostało przeprowadzone w latach 2000–2001. Przebadano wówczas 634 suplementy z różnych krajów i od różnych dystrybutorów. Spośród wszystkich próbek 15% zawierało sterydy anaboliczne niewymienione na etykiecie, a 10% próbek odrzucono z uwagi na problem w oznaczeniu wiarygodnych wyników. 

 

wyniki badania

KRAJ

ilość
przebadanych
suplementów
ilość 
suplementów
z pozytywnym 
Wynikiem

liczba 
zanieczyszczonych 
suplementów (%)

Holand...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy