Dołącz do nas

Body Challenge

Autor Głuchowski Paweł

Udana redukcja – co musisz wiedzić? Cz. 1. Trening

Proces przeprowadzania redukcji tkanki tłuszczowej to skomplikowany temat, nie wystarczy wbrew pozorom jedynie jeść mniej i robić godziny treningu aerobowego, a w sytuacji zatrzymania progresu odjąć kolejne racje żywieniowe i proporcjonalnie dodać kolejne minuty aerobów lub następne jednostki treningowe.

Oczywiście zawsze znajdą się osoby, które powiedzą: „Ale ja tak robię i jest progres, redukcja postępuje”. Owszem, zgodzę się z tym, bo takie podejście pozwoli nam osiągnąć cel, gdyż jedząc w końcowej fazie skrajnie mało (często poniżej PPM – podstawowej przemiany materii) i robiąc odwrotnie proporcjonalnie skrajnie dużą liczbę treningów, waga musi spaść, a Ty finalnie schudniesz. Ale… No właśnie, pozostaje mały mankament, gdyż osiągnięcie w ten sposób sylwetki spowoduje nietrwały efekt (tzw. efekt jojo), a także bardzo drastycznie odbije się to na zdrowiu – nawet załamanie stanu zdrowia, co może przełożyć się na poważne problemy natury klinicznej, np.:

 • choroby tarczycy (głównie niedoczynność),
 • problemy natury prokreacji (zanik miesiączki),
 • problemy z libido (brak popędu seksualnego, niemożność prokreacji),
 • załamanie metaboliczne,
 • anemia.<...

  Artykuł dostępny tylko w prenumeracie PREMIUM

  Pozostało jeszcze 95% treści

 • Targi Healthy Lifestyle Show – Zacznij Zdrowy Styl Życia!

 • Przygotowanie do sezonu zimowego – budowa planu treningowego i dobór ćwiczeń

Podstawowy

Dieta dla aktywnej mamy, czyli jak wrócić do formy po ciąży

Zawsze smukła, wysportowana sylwetka, trzymanie diety całą ciążę, ćwiczenia i spacery. Świadoma praca nad własnym ciałem, by po ciąży móc chwalić się dobrą formą oraz smukłą sylwetką. Pojawia się dziecko, obowiązki, wstawanie w ...
Podstawowy

Przygotowanie motoryczne w treningu personalnym

Jesteśmy jak dotychczas pokoleniem z najlepszym dostępem do informacji, a zarazem najbardziej przestymulowanym, które bardzo mocno pracuje nad sprawnością fizyczną. Jest to modne i w trendach – a pośrednio wpływa także na to – jak dana osoba jest także postrzegana w społeczeństwie.