Wiosłowanie sztangi w opadzie tułowia

Trening

Podchwyt, nachwyt a wiosłowanie Pendley’a - różnice w prawidłowych wzorcach ruchowych i zzangażowanych grupach mięśniowych omówimy w tym artykule. Wiosłowanie sztangi w różnych formach chwytu to jedno z podstawowych ćwiczeń mających na celu rozwój mięśni grzbietu. Niestety, trzy czwarte adeptów sportów siłowych nie radzi sobie technicznie z prawidłowym wzorcem  ruchowym. Skąd taka sytuacja? Postaram się odnieść do patologii ruchów oraz do poprawnego wykonania trzech podstawowych wariantów tego ćwiczenia. Podchwytem, nachwytem, a wiosłowanie Pendlay’a – różnice w prawidłowych wzorcach ruchowych i zaangażowanych grupach mięśniowych.

Błędne wykonywanie treningu jest efektem wielu czynników, np.: brakiem odpowiedniej mobilności, siły czy choćby rozciągnięcia tylnej taśmy (m. kulszowo-goleniowe). Ten ostatni czynnik bardzo mocno potęguje zbyt lekkie pochylenie tułowia względem osi ziemi. Często mamy nieodparte wrażenie, obserwując ćwiczącego, że górna część ciała jest niemal w pozycji prostej. Oczywiście jest to błędna forma wykonania. Zapomnijmy o chorej ambicji i nie róbmy z siebie strongmanów, tylko popracujmy nad odpowiednią techniką przy małym lub maksymalnie umiarkowanym ciężarze. Gdy dojdziemy do perfekcji w samej pozycji, będziemy mogli systematycznie zwiększać ciężar, który jest odpowiednim bodźcem rozwojowym dla naszych mięśni. 

Rozpocznijmy więc od wariantów samego ćwiczenia. Wyróżniamy trzy podstawowe formy wiosłowania: 

  • wiosłowanie sztangi podchwytem w opadzie tułowia, 
  • wiosłowanie sztangi nachwytem w opadzie tułowia, 
  • wiosłowanie Pendlay’a. Często wariant drugi i trzeci są kojarzone ze sobą, co – moim zdaniem – jest błędnym określeniem, patrząc choćby na trajektorię i zaakcentowanie wszystkich trzech faz ruchu. Ćwiczenia zaprezentowane w artykule możemy oczywiście w odpowiedni sposób zeskalować. Jeśli dana osoba nie będzie w stanie wykonać prawidłowo ćwiczenia z różnych przyczyn, możemy zaproponować warianty alternatywne. 

Focze wiosło

Dla osób z problemami przy lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Ściąganie uchwytu typu „V” wyciągu dolnego lub analogiczne ćwiczenie do wiosłowania sztangą, ale przy wyciągu w pozycji siedzącej. Znacznie ułatwi to pracę osobom mniej zaawansowanym treningowo. Pamiętajmy jednak, żeby nie iść na skróty i starać się aktywować poniżej opisane schematy. Zacznijmy więc od wariantu pierwszego. Na samym końcu wyciągniemy wnioski i dobierzemy idealny repertuar pod preferencje ćwiczącego. 

Wiosłowanie sztangi podchwytem 

Jest najprostszą wersją wymienionych wyżej ćwiczeń (Zdj. 1–5), ponieważ oprócz aktywacji mięśni głównych, jakimi są mięśnie czworoboczne, a dokładnie część poprzeczna i zstępująca, dalej mięśnie najszersze grzbietu poprzez wydłużoną dźwignię ruchu, która automatycznie wymusza ich pracę, łokcie prowadzone wzdłuż tułowia do szeregu mięśni pomocniczych, takich jak mięsień dwugłowy ramienia. Jest to w głównej mierze ćwiczenie na dolny i środkowy odcinek mięśni grzbietu, który zdecydowanie poprawia gęstość tkanki mięśniowej. 

Jak prawidłowo wykonać ruch?

Ustaw stopy na szerokość kolców biodrowych. Nie barków! Pochyl się tułowiem do kąta maksymalnie 45°, a minimalnie 30° względem osi podłoża. Złap sztangę tak, aby szerokość chwytu umożliwiała  prowadzenie łokci jak najbliżej tułowia, to bardzo ważny element w pracy podchwytem. Im dłuższa trajektoria ruchu, tym efektywniejsza praca mięśni grzbietu. Jeśli Twoja fizjologia chwytu uniemożliwia  złapanie sztangi prostej, z racji zbyt mocno wygiętej kończyny górnej do zewnątrz (częsta przypadłość kobiet), weź gryf łamany. Przyciągnij sztangę do okolic pępka z wyraźnym zatrzymaniem izometrycznym przez około 2 s. Pamiętaj...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy

    Ramka: