Dołącz do czytelników
Brak wyników

Witaminy D3 i K2
najprostsze rozwiązanie na wiele ludzkich problemów

Artykuły z czasopisma | 10 października 2017 | NR 3
301

Ludzki organizm stanowi skomplikowaną strukturę, zbudowaną z wielu elementów, począwszy od neuronów, przez ścięgna, włókna mięśniowe aż po neurotransmitery czy procesy biochemiczne zachodzące przy udziale wielu ko-faktorów enzymatycznych, pierwiastkowych czy witaminowych. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie takiej skomplikowanej sieci bez udziału wielu elementów składowych. Wystarczy deficyt jednego składnika, a cała sieć zaczyna pracować gorzej. W ludzkim ciele, każdy pierwiastek, każda witamina jest jedyna w swoim rodzaju i nie zastąpimy jej niczym innym. Jednymi z najbardziej plejotropowych elementów układanki ludzkiego ciała są witaminy D3 i K2, które połączone przynoszą niewyobrażalne korzyści dla naszego organizmu.

D3 – holistyczna witamina

Cholekalcyferol, czyli witamina D3, syntetyzowana jest naturalnie z promieni słonecznych, po kontakcie ze skórą człowieka, gdzie naturalnie przechowywany 7-dehydrocholesterol (dokładniej w keratynocytach warstwy rozrodczej, znajdujących się w naskórku) pod wpływem promieni UV (UVB) o długości 295–315 nm, przekształca się w prewitaminę D, która pod wpływem energii cieplnej ulega izomeryzacji do formy aktywnej – czyli cholekalcyferolu. Promieniowanie UVB naturalnie występuje w godzinach 10–15, czyli kiedy większość z nas zamknięta jest w lokalach biurowych, siłowniach, gabinetach i „opala się” od ekranu monitora. Wiele osób błędnie myśli, że skoro organizm jest w stanie samoistnie syntetyzować witaminę D, to jej suplementacja mija się z celem – nic bardziej mylnego. Proces ten może zostać zaburzony przez wiele elementów zmiennych, jakimi są: pory roku, położenie geograficzne, pogoda, kolor skóry, poziom rozpadu ozonu, stosowanie kremów z filtrem, grubość tkanki tłuszczowej czy chociażby ubiór; i nie mówimy tutaj o zasłoniętych ramionach czy długim rękawie, ale o notorycznym stosowaniu okularów przeciwsłonecznych, gdzie najlepsza oraz największa część syntezy cholekalcyferolu zachodzi właśnie w oku.

Witamina D3, odkryta w 1921 roku przez McColluma, stosowana była jako czynnik przeciwkrzywiczy. W tej chwili po wpisaniu hasła witamina D3 w pubmedzie lub innej wyszukiwarce publikacji medycznych znajdziemy prawie 59 tysięcy wyników związanych z tą witaminą. Trudno o znalezienie innego tak holistycznego składnika mineralnego. Witamina D, dzięki swojemu plejotropowemu działaniu na ludzki organizm, doskonale znajduje zastosowanie w medycynie akademickiej, holistycznej czy chociażby sportowej.

 

Bad challenge

  • noszenie okularów w słoneczne dni
  • zakrywanie odzieniem dużej części ciała
  • używanie kremów z wysokim filtrem
  • przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach w godzinach 10–15
  • poleganie jedynie na syntezie skórnej witaminy D

 

Witamina D a układ immunologiczny

Choroby autoimmunologiczne, w których organizm zaczyna atakować swoje tkanki zamiast patogenów dostających się do jego wnętrza, wciąż pozostają jednymi z najtrudniejszych do rozwikłania problemów medycznych, wciąż trudno znaleźć lekarstwo, które mogłoby pomóc w walce z nimi. Co gorsza, dieta XXI wieku przepełniona jest składnikami negatywnie pobudzającymi działanie układu immunologicznego – gluten, lektyny czy chociażby białka mleczne zwiększają odpowiedź ze strony układu hormonalnego, doprowadzając do nasilenia stanów zapalnych. Tutaj z pomocą przychodzi nam witamina D, regulująca poziom limfocytów Th1 oraz Th17, których nadmiar towarzyszy wielu chorobom, autoimmunologicznym, np. Hashimoto. Uregulowanie poziomu Th1 względem Th2 to jeden z najważniejszych elementów prowadzących do ujarzmienia chorób autoimmunologicznych. Witamina D zmniejsza poziom cytokin zapalnych – (IL-1, IL-6, IL-8, IL-12, TNF, IL-17, IL-21), zmniejsza proliferację limfocytów T, zmniejsza poziom beta TGF, który może nasilać wzrost komórek nowotworowych oraz aktywować wirusa Epsteina-Barra, zmniejszać gęstość kostną czy pogarszać jakość snu. Co więcej, kalcytriol jest niezbędny do aktywacji limfocytów T, zwiększenia poziomu komórek NK oraz nasilać wydzielanie limfocytów CD8+ odpowiedzialnych za stabilizację połączenia limfocytów z komórką docelową.

Kalcytriol a depresja

Depresja jest jednym ze schorzeń, które można nazwać plagą XXI wieku. Wydaje się, że wszyscy dookoła cierpią na tę jednostkę chorobową. Oczywiście, fakt wielu patologii jelitowych oraz zaburzenia powstawania serotoniny w jelitach jest również jednym z bardzo istotnych aspektów. Następnym, często pomijanym aspektem, jest odwrotna korelacja między poziomem witaminy D a depresją. Pierwsze doniesienia na temat poziomu kalcytriolu a symptomami depresji pochodzą z 1979 roku. Badania, które ukazały się na łamach Acta Psychiatra Scandynavia jednoznacznie wykazały, że niższy poziom witami...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy