Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i sprawność

20 października 2017

NR 8 (Luty 2017)

Wzorce ruchowe
a nadwrażliwości pokarmowe

Podstawowe wzorce ruchowe, takie jak chodzenie, przysiad, wykrok, ciągnięcie, odpychanie, unoszenie nad głowę czy rotacje, wymagają wykorzystania pracy wielu stawów oraz mięśni. Wzorce te są nam znane i niezbędne w ciągu całego naszego życia. Jednak co w przypadku, kiedy w trakcie ich wykonywania towarzyszy nam dyskomfort lub ból, co w konsekwencji bardzo często limituje poprawne wykonanie wielu ćwiczeń?

Czy znajomy jest moment, gdy podczas treningu – tylko z powodu zgagi, uczucia pełności w żołądku lub bólu brzucha (albo innych części ciała, o czym napiszę w dalszej części artykułu) – nie byłeś w stanie wykonać niektórych ćwiczeń albo trening przebiegał z większym trudem i dyskomfortem niż zazwyczaj? Sztandarowym przykładem wpływu nadwrażliwości pokarmowych na wzorce ruchowe jest prozaiczny przysiad, z którego zapewne musiałeś niejednokrotnie zrezygnować z tak banalnej przyczyny jak wzdęcia.

Dolegliwości dyspeptyczne przewodu pokarmowego spowodowane nadwrażliwością pokarmową mogą być różne. Zaczynając od odbijania, nudności, wspomnianej wcześniej zgagi lub uczucia przepełnienia w nadbrzuszu czy też bólu, poprzez biegunki lub zaparcia, na zespole jelita nadwrażliwego wcale nie kończąc. Idąc dalej w głąb organizmu, można odkryć, że ból oraz sztywność stawów również mogą wskazywać na występowanie nadwrażliwości pokarmowych. Nawracające kontuzje mimo poprawy techniki wykonywania ćwiczeń – brzmi znajomo? Niewykluczone, że podłożem wszystkich tych dolegliwości jest niewłaściwa, opóźniona reakcja organizmu na pokarm, a manifestować może się ona na wiele różnych sposobów i dotyczyć dowolnego miejsca w organizmie, przez które przepływa krew. Intensywność oraz mnogość występowania dolegliwości zależna jest od współistnienia i nakładania się mechanizmów alergicznych oraz niealergicznych nadwrażliwości pokarmowych. Efekt jest taki, że osoby cierpiące na nadwrażliwość pokarmową najczęściej o niej nie wiedzą, ponieważ objawy mogą być różne i zależne od tego, jaka część ciała została zaatakowana.

Nadwrażliwość pokarmowa może, lecz nie musi być spowodowana udziałem mechanizmów immunologicznych. Zależy to od tego, czy zmagamy się z alergią pokarmową, czy nietolerancją na pokarm. Nie każda niepożądana reakcja na pokarm jest nietolerancją, natomiast zarówno alergie, jak i nietolerancje pokarmowe zaliczamy do nadwrażliwości pokarmowych. Najczęściej u podłoża wszystkich powyższych problemów leży ograniczona sprawność układu pokarmowego, co powoduje „efekt domina”, a na schorzenia wymienione wyżej ma wpływ bezpośredni lub pośredni. Nadwrażliwości pokarmowe są najczęstszym następstwem problemów trawiennych. 

 

Klasyfikacja niepożądanych reakcji na pokarm według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologi Klinicznej (EAACI)

 

Po czym rozpoznasz, że Twój układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, a organizm nie radzi sobie z niewłaściwą dietą? 

Oprócz wymienionych na wstępie dolegliwości dyspeptycznych, gastrycznych oraz problemów ze stawami martwić powinny takie objawy jak: częste infekcje, zaburzenia koordynacji ruchowej, bóle oraz zawroty głowy, sztywność lub bóle mięśni, zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki, zmęczenie, brak regeneracji czy też bezsenność. Symptomów, które wskazywać mogą na obecność nadwrażliwości pokarmowych, jest zna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy