Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening

28 lutego 2019

NR 20 (Luty 2019)

Zalety używania gryfów specjalistycznych

0 160

Sztanga – prymitywne narzędzie, od lat wykorzystywane w treningu siłowym niezbędnym dla sportowców oraz amatorów pracujących nad tężyzną fizyczną lub wymarzoną sylwetką. Konstrukcja nie jest skomplikowana – metalowy drążek z dwoma ruchomymi końcami, które mogą się obracać wokół własnej osi, co powoduje, że nałożony ciężar nie będzie szkodził, przeciwdziałając kierunkowi siły wykonanej przez pracę kończyn.

Są sztangi i „sztangi” – jest Jakość i „jakość”

Zwykły prosty gryf jest niezbędny w każdej siłowni – prywatnej lub publicznej – i służy do wykonywania podstawowych ćwiczeń siłowych. Niestety, choć prosty, to bardzo wymagający – w przypadku ćwiczeń z użyciem prostego gryfu istnieją przeciwwskazania dla osób z różnymi kontuzjami. Ćwiczenia mogą powodować ból, dyskomfort lub – po prostu – nie będą efektywne. Na szczęście postęp w biomechanice umożliwił lepsze przystosowanie tego prostego narzędzia do potrzeb osób, które z jakiś przyczyn mają ograniczone możliwości korzystania z prostej sztangi.

Specjalistyczne sztangi zagościły na dobre również w naszych siłowniach – dziś w Polsce nareszcie dostępny jest sprzęt, który przed laty mogłem oglądać tylko w internecie. Teraz trzeba tylko edukować użytkowników jak z niego korzystać, by nie zrobić sobie krzywdy. Tym bardziej, że sprzęt nie tylko jest dostępny w polskich siłowniach – mamy w Polsce również producenta sprzętu siłowego i sprzętu fitness – gdyńską firmę Thorn Fit. Dzięki nawiązanej z nią współpracy mogłem wpływać na to, jak skonstruowane są niektóre jej produkty wypuszczane na rynek.

Wśród sztang specjalistycznych w ofercie Thorn Fit znajdziemy takie, jak np.:

 • sztanga trapezowa (trap bar),
 • sztanga z poprzecznymi uchwytami (football bar/multi grip bar),
 • sztanga imitująca kłodę stosowaną w zawodach strongman (log bar),
 • sztanga z dołączonymi poprzecznymi uchwytami (safety squat bar).

Każda z wymienionych sztang ma wiele zastosowań i niesie wiele korzyści dla osób z konkretnymi wymogami treningowymi.

Sztanga trapezowa (trap bar) (zdj. 1, 2)

Zdecydowanie inna niż tradycyjna – jest dziwnie duża, można się w niej zmieścić. Układ tej sztangi, jej kształt i rozkład sił, na jaki pozwala, czyni z niej jedno z najlepszych narzędzi dla osób z problemami z kręgosłupem.
 

Zdj.1
Zdj.2


Dlaczego? Ponieważ praktycznie niwelujemy tutaj nacisk osiowy!
Dzięki temu, że jesteśmy w środku tej małej konstrukcji, wszystkie siły rozłożone są po bokach ciała – w przeciwieństwie do tradycyjnej sztangi, która rozkłada ciężar przed nami (stąd nacisk na kręgosłup, bo on znajduje się z tyłu, a sztanga ciągnie nas do przodu). To jest ogromna zaleta, szczególnie gdy pracujemy ze sportowcami (którzy niekoniecznie mogą chodzić z zmęczonymi plecami i na sztywnych nogach, bo mają jeszcze jeden trening danego dnia), klientami, którzy mają problemy wynikające z zaniedbania czy starych urazów oraz dla każdego, kto chce skorzystać z uniwersalnego i bezpiecznego narzędzia.

Ćwiczenia

Martwe ciągi 
W zależności od tego, czy użyjemy górnego czy dolnego uchwytu, mamy tak naprawdę dwa ćwiczenia:

 • górny uchwyt daje nam opcję robienia ciągu z nieco podwyższonej pozycji (jakbyśmy zabierali sztangę z małego podestu), co przenosi większość nacisku na nogi, a dodatkowo sztanga rozkłada go na boki. Umożliwi to wykonanie ciągów z małej podstawki, bez wszystkich negatywnych efektów związanych ze stosowaniem prostej sztangi.
 • dolny uchwyt wymusza obniżenie bioder i tym samym pozycja początkowa bardzo mocno przypomina przysiad – dzięki temu wzmacniamy mięśnie czworogłowe oraz mięśnie pośladków i prostowników, a ryzyko kontuzji w sposób podobny do ciągów czy przysiadów z prostą sztangą jest minimalne. Układ jest szczególnie przydatny dla sportowców, gdyż wzmacnia mięśnie czworogłowe, niezbędne do hamowania i przyspieszania. 

Ćwiczenia na dolną połowę ciała:

 • skoki (stoimy wtedy wewnątrz sztangi i z obciążeniem lub bez wyskakujemy do góry), 
 • zakroki/przysiady bułgarskie (stojąc wewnątrz sztangi, wykonujemy zakrok lub w pozycji wykrocznej przysiad, przednia noga ma wymuszoną pionową pozycję przez ograniczenie wynikające z konstrukcji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Body Challenge"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Szybki wgląd do filmów instruktażowych oraz planów treningowych i dietetycznych
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy