Autor: Agnieszka Wianecka

Dietetyk, edukator żywieniowy

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wpływ spożywania serów żółtych na stan kości u sportowców

Żywienie w każdym wieku odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości, chroniąc przed osteoporozą zarówno poprzez bezpośredni udział w rozwoju i utrzymaniu masy kostnej, jak i poprzez utrzymanie prawidłowych odruchów posturalnych i masy tkanki miękkiej. Utrzymanie optymalnego odżywiania i ćwiczeń siłowych może zmniejszyć ryzyko osteoporozy aż o 50%.

Czytaj więcej

Endometrioza – bolesny problem współczesnych kobiet

Endometrioza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej trzonu macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem, głównie w miednicy mniejszej, na jajnikach, w otrzewnej, pęcherzu moczowym albo w jelitach. Często w kontekście endometriozy używa się stwierdzenia „wędrująca śluzówka macicy”. Dotyczy ok. 6–10% ogółu populacji kobiet, głównie w wieku rozrodczym, ale występuje również w wieku młodocianym i u kobiet po menopauzie.

Czytaj więcej

Cukrzyca a sport i żywienie

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Stan ten wynika z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Ze względu na przebieg i przyczynę choroby wyznaczamy cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciążową oraz inne specyficzne typy (np. jako następstwo sterydoterapii czy mutacji genetycznych).

Czytaj więcej

Sportowiec na diecie wegańskiej – zalecenia suplementacyjne

Diety roślinne zyskują coraz większą popularność. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraziło w 2009 roku stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie i są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania oraz dla sportowców [1].

Czytaj więcej

Żywienie w biegach survivalowych

Wszystkie zamieszczone zdjęcia są własnością Runmageddonu oraz zostały udostępnione za ich zgodą.  Każde ze zdjęć jest autorstwa Sandra Biegun XREPO.

Biegi survivalowe (inaczej biegi przez przeszkody lub biegi OCR – Obstacle Course Rarcing) zyskują coraz większą popularność wśród miłośników sportu na całym świecie. Najpopularniejsze zawody osiągają rozmiar festiwali i przyciągają rzesze fanów w różnych grupach wiekowych, w tym nawet całe rodziny. Swoją popularność zawdzięczają m.in. widowiskowym trasom i urozmaiconym przeszkodom oraz niepowtarzalnej atmosferze. Dla zawodników liczy się nie tylko dobra zabawa i taplanie się w błocie, ale również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i sprawności w ekstremalnych warunkach.

Czytaj więcej