Autor: Bartosz Florczak

Dietetyk

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kofeina i kawa w sporcie – wszystko o kawie i kofeinie jako ergogeniku

Kawa jako napar towarzyszy nam w życiu już ponad 1000 lat. W ciągu tego czasu poznaliśmy różne metody przygotowywania naparu. Ten, który jest nam dziś najbardziej znany, zaczął się pojawiać około 1500 roku.

Czytaj więcej

Żywienie w wyprawach wysokogórskich i aspekty z nim związane

Wyprawy wysokogórskie w naszym kraju stoją na bardzo wysokim poziomie. Każdy Polak zna nazwiska Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego czy Adama Bieleckiego – bohatera słynnej akcji na Nanga Parbat, gdzie razem z Denisem Urubko przeprowadzili słynną akcję ratunkową. Coraz więcej osób zakłada sobie za cel zdobywanie górskich szczytów, przeznaczając na to duże nakłady finansowe.

Czytaj więcej

Zapotrzebowanie energetyczne w triathlonie

Triathlon od dłuższego czasu staje się coraz bardziej popularny. Kolejne sukcesy, jakie odnoszą nasi reprezentanci, bardzo mocno popularyzują ten sport w Polsce. Nie można nie wspomnieć o ostatnich sukcesach, np. Roberta Karasia, który ponownie dokonał niemożliwego, został Mistrzem Świata 2019 i nowym rekordzistą świata na dystansie podwójnego Ironmana.

Czytaj więcej

Żywienie i suplementacja w biegach górskich ultra

Od kilku lat w naszym kraju bieganie zyskuje na popularności, coraz więcej osób podejmuje się tej aktywności fizycznej. Zaczynając od miejskich joggingów, przez proste biegi na 5 i 10 km, w miarę zaawansowania wiele osób ukończyło już swoje pierwsze półmaratony i maratony. W poniższym artykule jednak skupimy się na bieganiu, które dotyczy tras dłuższych od maratonu (42,195 km) odbywających się najczęściej na terenach wyżynnych i górskich.

Czytaj więcej

Herbata Pu-erh

W Polsce herbata jako napar jest napojem dość popularnym wśród społeczeństwa. Pijemy różne herbaty - zarówno gorszej jakości - torebkowe, jak i herbaty jakościowo dobre, kupowane „na wagę” w specjalistycznych sklepach. Najpopularniejsze rodzaje herbaty to czarna, zielona czy Earl Grey. W artykule skupimy się na herbacie Pu-erh, która swoim indywidualnym, ziemistym smakiem intryguje smakoszy herbat.

Czytaj więcej

Żywienie i suplementacja w triathlonie

W ostatnim czasie hasła Triathlon, Karaś, kosmos bardzo często przewijały się w rozmowach osób związanych z różnymi dyscyplinami sportu i w mediach, a sam triathlon stał się „modny”.

Czytaj więcej

SUPERFOODS + wszystko, co wiedzieć musimy

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwo nadal usilnie poszukuje „złotego” produktu, suplementu, magicznej tabletki, która pozwoli łatwiej zadbać o wszystkie obszary, które na co dzień ludzie zaniedbują. Wdrożenie takich podstaw, jak odpowiednia podaż energii, unikanie przetworzonych źródeł pożywienia, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, umiejętność relaksacji nadal jest dużym problemem i epidemią XXI wieku.

Czytaj więcej

Leptyna czyli dlaczego jesteśmy naturalnie sterowani

W ciągu ostatniego roku można było zaobserwować bardzo gwałtowne zainteresowanie leptyną. Pojawiło się kilka ciekawych prac przeglądowych, opisujących jej rolę w kontekście naszego zdrowia, prawidłowej masy ciała, a także aktywności hormonalnej organizmu. W artykule postaram się wyjaśnić czym jest sama leptyna, skąd o niej wiemy, jaką pełni funkcję w naszym organizmie i jaki wywiera na niego wpływ oraz czy i jak możemy wpływać na jej poziom.

Czytaj więcej