Autor: Daria Łukowska

Dietetyk, fizjoterapeuta darialukowska.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Pseudoalergia, czyli nietolerancja histaminy

Możliwe, że Ty bądź ktoś z Twoich znajomych zmaga się z problemem pojawiających się różnego rodzaju objawów nieznanego pochodzenia: z pokrzywką, czerwonymi plamami czy swędzeniem całego ciała. A może są to zaburzenia ze strony układu oddechowego – duszności, częste kichanie, cieknący katar. Objawy przypominają objawy alergii, ale testy alergiczne niczego nie potwierdzają. Zanim zrzucisz całą winę na psychosomatykę, sprawdź, czy to przypadkiem nie pseudoalergia, czyli nietolerancja histaminy (ang. histamine intolerance – HIT).

Czytaj więcej

Dieta roślinna w sporcie

„Ale skąd Ty bierzesz białko?” – to chyba jedno z naj- częściej zadawanych py- tań osobom, które są na dietach wegetariańskich i regularnie trenują. Diety roślinne są coraz bardziej popularne i znajdują wielu zwolenników, mimo to dalej wzbudzają kontrowersje. Wiele mitów dotyczących diet bezmięsnych jest bardzo mocno zakorzenionych w społeczeństwie.

Czytaj więcej

Wege posty okresowe

Posty (tzw. głodówki) od lat wywołują kontrowersje. Jednakże nie bez przyczyny już Hipokrates korzystał z postów jako naturalnej formy leczenia. I o ile kiedyś nikogo to nie dziwiło, o tyle teraz fakt niejedzenia przez chociażby pół dnia dla wielu wydaje się czymś przerażającym. A szkoda. Posty nie są „lekiem na całe zło”, ale z pewnością mogą więcej wyleczyć, niż pogorszyć stan.

Czytaj więcej