Autor: Dawid Białowąs

Specjalista ds. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie, trener 2 klasy w judo, w którym posiada III Dan, były zawodnik judo, reprezentant AWFiS Gdańsk na matach świata, niebieski bas bjj, gospodarz bloga barbellkitchen.pl. Doświadczenie zawodowe zdobywał poprzez lata pracy w sporcie, studia magisterskie na AWFiS Gdańsk, podyplomowe studia z Żywienia i Wspomagania Dietetycznego w Sporcie w AWFiS Gdańsku oraz szkolenia organizowane przez Jakuba Mauricza, pracę z zawodnikami MMA.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Posty okresowe w dietach sportowców

Faktem jest, iż restrykcje kaloryczne, większe przerwy między posiłkami oraz omijanie zagrażających zdrowiu używek sprzyjają usprawnianiu mechanizmów pracy organizmu. Stosowanie postów tymczasowych poprawia wrażliwość insulinową, kontrolę cukru, lipidów, zmniejsza ryzyko chorób naczyniowych, usprawnia działanie szlaków metabolicznych, niszczy raka, pozwala zachować długie telomery, co przekłada się na dłuższe życie.

Czytaj więcej

Maski treningowe

Maski treningowe to obecnie bardzo popularny gadżet. Przypisuje się im pozytywny wpływ na formę sportową oraz przynajmniej „plus 10” do stylówki na siłowni. Z punktu widzenia fizjologii rzekoma imitacja treningu wysokogórskiego (hipoksji) jest wysoce dyskusyjna. Z drugiej strony, dzięki odpowiednio skonstruowanemu protokołowi, trening z takim obciążeniem może przynieść wiele korzyści.

Czytaj więcej

Buduj masę, spalaj tłuszcz

O ile w kontekście anabolizmu bardzo mocno koncentrujemy się na podaży białka i jego jakości (składzie aminokwasowym), o tyle przy dyskusji o redukcji najczęściej przewijają się różnego rodzaju strategie manipulowania węglowodanami. Jedną z bardzo popularnych teorii jest Carb Back-Loading (CBL). Strategia ta opiera się na restrykcjach węglowodanów celem uwrażliwienia receptorów insulinowych. W przeciwieństwie do Intermitent Fasting, który opisałem w artykule opublikowanym w poprzednim numerze, CBL nie obejmuje wielogodzinnych okien na dowolne cukry, a rezerwuje je wyłącznie na wieczór.

Czytaj więcej