Autor: Emilia Ptak

Dietetyk ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Współzałożycielka Poradni MedFood. Jest szkoleniowcem dla wielu firm zewnętrznych. W MedFood prowadzi nie tylko pacjentów, ale również szereg autorskich szkoleń i webinariów. Pisze artykuły dla cenionych czasopism branżowych. Występuje na licznych wydarzeniach i konferencjach dietetycznych. Wielokrotnie brała udział w akcjach profilaktycznych promujących zdrowie, np. „Polko, bądź zdrowsza”. Na bieżąco bierze udział w szkoleniach, nieustannie poszerzając swoją wiedzę.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wpływ aktywności fizycznej na stan skóry

Umiarkowana aktywność fizyczna, czyli aktywność 0,5–1 godz. dziennie ze średnią intensywnością, jest rekomendowana przez wiele towarzystw lekarskich jako czynnik pozwalający umacniać i zachować zdrowie. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na nasz układ krążenia, układ nerwowy czy mięśniowo-szkieletowy, ale również na naszą skórę jako największy narząd.

Czytaj więcej

Dieta i suplementacja u sportowców z RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów, potocznie zwane RZS, jest przewlekłą układową chorobą tkanki łącznej o podłożu immunologicznym i nieznanej etiologii. Charakteryzuje się postępującym przewlekłym procesem zapalnym, obejmującym błony maziowe stawów.

Czytaj więcej

Problemy gastryczne u sportowców

Problemy żołądkowo-jelitowe są powszechnym problemem występującym u sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak maraton, triathlon, kolarstwo. Większość objawów jest łagodna i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia sportowca, jednak ma bardzo duży wpływ na komfort psychiczny i wyniki sportowca. Do najczęstszych problemów możemy zaliczyć zgagę, biegunki, wymioty, bóle brzucha, krwawe stolce. Bez wątpienia tego typu objawy mają znaczący wpływ na gorszy wynik zawodnika.

Czytaj więcej

Zaparcia i grzybica układu pokarmowego

Zarówno Candida, jak i zaparcia są coraz częstszymi problemami. Niestety, zaparcia najczęściej przypisywane są zespołowi jelita drażliwego, mało kto łączy zaparcia z Candida. Wiele osób nie do końca wie, czym tak naprawdę jest Candida, co prowadzi do jej przerostu i jak można ją zdiagnozować, co okazuje się jest bardzo ważne.

Czytaj więcej

Sposoby na utrzymanie formy zimą

Nachodzi zima. Czas, który jest sprawdzianem dla naszego układu odpornościowego. Okres zimowy wcale nie musi być porą ciągłych przeziębień, katarów czy zwolnień lekarskich. Dla nas specjalistów dobra forma zimą, jak i w każdym innym czasie, jest na wagę złota, ponieważ od niej zależą nasze wyniki w pracy. Dla naszych podopiecznych to również klucz dla zachowania regularności spotkań z nami oraz dla utrzymania poprawy podczas procesu wdrażania zmian. Dlatego warto znać rozwiązania, które zapewnią nam dobrą formę zimą.

Czytaj więcej

Jak sportowiec powinien przygotować się do badań krwi?

Badania laboratoryjne dostarczają 80% obiektywnych danych o stanie zdrowia pacjenta, a te w 70% wpływają na decyzje podejmowane przez lekarza. Największy wpływ na jakość uzyskiwanych wyników mamy my sami. W związku z tym do każdych badań powinniśmy odpowiednio się przygotować, aby minimalizować ryzyko uzyskania błędnych wyników. Szczególnie ważne jest to u sportowców.
 

Czytaj więcej

Dieta oraz suplementacja w niedoczynności tarczycy, spowodowanej przewlekłą redukcją

Tarczyca to niezwykle ważny organ w naszym organizmie, nazywana jest tzw. królową metabolizmu, ale to nie jedyna jej funkcja, chociaż dla wielu z nas najważniejsza. Każda komórka naszego ciała ma receptory dla hormonów tarczycy, stąd możemy sobie uzmysłowić, jak dużą rolę odgrywa ten narząd dla naszego zdrowia. Niedoczynność tarczycy, a w konsekwencji mniejsza ilość tyroksyny i trójjodotyroniny często prowadzi do podniesienia poziomu trójglicerydów, cholesterolu i powstania  kamieni żółciowych. Niebezpieczna jest również dla kobiet w ciąży z uwagi na wzrost ryzyka wystąpienia wad rozwojowych dziecka. Zbyt mała ilość hormonów tarczycowych może powodować problemy trawiennie w wyniku zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych oraz żółci. Ponadto, tarczyca wpływa na  wydzielanie neuroprzekaźników, hormonów płciowych, m.in. progesteronu,  czego efektem mogą być nieprzyjemne dolegliwości przed miesiączką u kobiet.

Czytaj więcej

Kiedy warto eliminować błonnik a kiedy go wprowadzać w diecie osoby aktywnej fizycznie?

O błonniku słyszał każdy. Ma nieskazitelną opinię. Uważa się go za remedium na otyłość, zaparcia, podwyższony poziom cukru we krwi i inne dolegliwości. Wspiera także florę bakteryjną. Błonnik to składnik, który nie może zostać strawiony przez organizm ludzki. Przez wielu specjalistów jest polecany na problemy jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego czy rak okrężnicy. Choć w obiegowej opinii urósł do rangi cudownego produktu, to badania niestety nie potwierdzają jego zbawiennej roli. Jednak to, na co musimy zwrócić uwagę to fakt, że błonnik błonnikowi nierówny. Należy przyjrzeć się bliżej różnym jego formom – każda z nich ma bowiem inne działanie. Najwięcej negatywnych aspektów wykazuje błonnik nierozpuszczalny, którego powinniśmy unikać szczególnie w diecie sportowca przed zawodami. Może on bowiem spowodować niemiłe dolegliwości podczas występu. Czy zatem powinniśmy patrzeć na temat błonnika bezkrytycznie? Przyjrzyjmy się mu dokładniej i odpowiedzmy na to pytanie.
 

Czytaj więcej

Hormony a redukcja tkanki tłuszczowej

Nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie – przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne – może prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za nadwagę uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.
 

Czytaj więcej

Hormony przyczyną niepowodzeń w dążeniu do idealnej sylwetki

Wiele kobiet, rozpoczynając starania o lepszą sylwetkę, przechodzi na dietę, zaczyna trenować więcej lub bardziej intensywnie, wyczekując jak najszybszych efektów. Po wielu tygodniach czy nawet miesiącach starań, po pierwszych spektakularnych zmianach następuje stagnacja. Nie dość, że tkanka tłuszczowa nie spada, to zaczyna jej być coraz więcej. Najczęściej wtedy zawzięte panie zmniejszają ilość spożywanych kalorii, zwiększają liczbę i intensywność treningów. Zamiast chudnąć, doprowadzają do gorszego samopoczucia, spadku nastroju, energii, a docelowo rezygnują ze starań w przekonaniu, że ich wysiłek nie przynosi efektów. Najczęściej problemy te wynikają z zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety. Istnieje szereg powodów, które wpływają na wydzielanie hormonów: dieta, środowisko, styl życia, aktywność fizyczna, stres, antykoncepcja hormonalna itd. Codzienność dostarczająca nam wielu stresów, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, doprowadza do znacznego rozregulowania naszego organizmu.

Czytaj więcej

Podstawowe badania krwi dla sportowca

W poprzednich numerach „BC” możecie znaleźć informacje na temat higieny badań oraz omówienie celowości wykonywania badań morfologii krwi, lipidogramu, gospodarki cukrowej, badania moczu, diagnostyki wątroby, nerek oraz testy przetrenowania organizmu sportowca. W przypadku zawodowych sportowców, jak również osób trenujących amatorsko warto przyjrzeć się pracy tarczycy, gospodarki hormonów płciowych oraz nadnerczy.

Czytaj więcej

Podstawowe badania krwi dla sportowca

W poprzednim numerze możecie znaleźć pierwszą część artykułu na temat podstawowych badań osób aktywnych fizycznie, a także informacje na temat higieny badań oraz omówienie celowości wykonywania badań morfologii krwi, lipidogramu i gospodarki cukrowej. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na badaniu moczu, diagnostyce wątroby, nerek oraz omówimy testy przetrenowania organizmu sportowca. Warto również przyjrzeć się pracy hormonów płciowych oraz nadnerczy. Te tematy zostały już omówione w poprzednich numerach „Body Challange”.

Czytaj więcej