Autor: Honorata Dziel

Na co dzień skupia się na indywidualnej pracy z pacjentami, prowadząc Wielkopolskie Centrum Terapii Naturalnych w Poznaniu. Specjalizuje się w diagnostyce według TCM oraz planowaniu indywidualnych programów powrotu do zdrowia wraz z profilaktyką prozdrowotną, wykorzystując fizjoterapię, akupunkturę oraz dietetykę. Na specjalne życzenie Uniwersytetu Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Yliviesce (Finlandia) prowadziła wykłady dla studentów oraz pracowników Uniwersytetu. Jest autorką cyklicznych artykułów do magazynów Trainer oraz Body Challenge. Pracuje z czołowymi polskimi sportowcami.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przyczyny występowania, zapobieganie oraz leczenie refluksu żołądkowego

Na co dzień pacjenci zgłasza- jący się do mnie na terapię charakteryzują się wieloma objawami, które należy połączyć w całość. Cha- rakterystyczne u wielu pacjentów są problemy z wypróżnieniami, wzdęcia, zgaga, ucisk w klatce piersiowej, nerwowość, bezsenność, rozregulowanie miesiączek, problem z zajściem w ciążę, zaburzenia hormonalne itd. Spora część z tych problemów znajduje wspólny mianownik w zaburzeniach funkcji układu pokarmowego.

Czytaj więcej

Krioterapia w sporcie

Nasze społeczeństwo coraz chętniej zwraca się ku naturze oraz  sięga po metody terapii stosowanych  od setek lat. Rośnie świadomość własnego ciała, a także umiejętność odczytywania sygnałów świadczących o konkretnych potrzebach organizmu. Jedną z nich  jest regeneracja organizmu jako całości – odnowa dla ciała i psychiki. 

Czytaj więcej

Brzuch mamy po narodzinach dziecka

Czas ciąży i początki macierzyństwa kojarzą się dla większości z nas z ogromnym szczęściem, jakim jest pojawienie się nowego życia. Najważniejsze jest dziecko i jego zdrowie. Kobiety wielokrotnie zapominają o sobie – ich potrzeby i kondycja pozostaje na drugim planie. Sama jestem matką, więc znam problem z własnego doświadczenia. Priorytet – dziecko, później dopiero matka. Wielokrotnie jednak opiekując się maleństwem, myślałam sobie: zdrowa i szczęśliwa matka – zdrowe dziecko. Jest to fakt i należy o tym pamiętać. Efekty były widoczne – spokojne, nienapinające się dziecko oraz zrelaksowana mama, która powinna mieć siły dla dziecka.

Czytaj więcej

Buty na obcasie

Każda kobieta lubi ładnie wyglądać – to nie ulega to wątpliwości. Mężczyźni, będąc wzrokowcami, również doceniają wszystkie podkreślone przez kobietę walory. Jednym z elementów ciała, które lubimy eksponować, są pośladki. Na rynku jest dostępnych wiele szkoleń, w czasie których prowadzący podpowiadają, jak dobrać ćwiczenia, aby miednica wyglądała korzystniej. Te panie, które mają problem z wypracowaniem gluteusów lub nie są zainteresowane wzmacnianiem mięśni, często muszą oszukiwać i zakładać buty unoszące piętę w górę. Są to zarówno szpilki, jak i buty na koturnie.  Nawet kobiety przygotowujące się do zawodów sylwetkowych na scenie ostatecznie muszą pokazać się w szpilkach.

Czytaj więcej

Fizjologia wybranych narządów wewnętrznych w praktyce – część 2

W poprzednim numerze „BC” mieliście okazję zapoznać się ze szczegółową budową i funkcją żołądka. Kolejnym ważnym dla funkcjonowania naszego organizmu narządem jest wątroba. Podobnie jak w poprzednim artykule, przybliżę koncepcję medycyny akademickiej i medycyny chińskiej.

Czytaj więcej

Cała prawda o wzmacnianiu mięśni brzucha

Faktycznym źródłem powstawania dolegliwości bólowych jest niewłaściwy wzorzec ruchu. Problem bólowy dotyka wiele osób aktywnych fizycznie, przez co potrafi skutecznie odebrać chęci do dalszego działania. Dlatego powinniśmy skupić się na poprawnej postawie przy wykonywaniu ćwiczeń, dzięki której zadbamy o nasz kręgosłup.

Czytaj więcej

Fizjologia wybranych narządów wewnętrznych w praktyce

Często elementem, na który nie zwracamy większej uwagi w naszym ciele, są trzewia. Dopiero zaczynamy sobie o nich przypominać w sytuacji, gdy pojawiają się problemy. Jest to często spowodowane brakiem świadomości własnego ciała, nieobserwowaniem siebie należycie i życiem w niezgodzie z cyklem dobowym, miesięcznym i rocznym. Niejednokrotnie pacjenci, zgłaszając się do terapeuty pracującego holistycznie, na pytania dotyczące trawienia, wypróżniania, oddawania moczu są zdziwieni i pojawia się konsternacja. Jaki wpływ może mieć moje zaparcie na ból biodra? A jaki wpływ na moją płodność i libido może mieć fakt, że śpię cztery godziny na dobę? Na całe szczęście aktualnie dostępna wiedza zna te zależności i powiązania – dzięki temu jesteśmy w stanie dużo bardziej pomóc sobie i swoim pacjentom. Jednak najważniejsza jest profilaktyka.

Czytaj więcej

Holistyczna ocena pacjenta

Punktem wyjściowym do rozpoczęcia jakiejkolwiek formy terapii pacjenta powinna być właściwa i wnikliwa diagnoza. Wiele elementów składa się na jej prawidłowy przebieg. W pierwszej kolejności powinniśmy mieć otwarte umysły i serca, żeby zrozumieć pacjenta na każdym poziomie jego dolegliwości. Nie powinniśmy na wstępie przyklejać „łatek” określających osobę, która zgłosiła się do nas po pomoc oraz diagnozować problemu po pojedynczym symptomie. Jeżeli potraktujemy człowieka, który chciałby z nami nawiązać kontakt i podjąć się współpracy jako „białą kartkę”, możemy wspólnie napisać ciekawy rozdział efektywnej i zaskakującej zmiany w ciele i w życiu pacjenta.

Czytaj więcej