Autor: Jacek Feldman

Jest dietetykiem sportowym, specjalistą od dietoterapii, szkoleniowcem oraz autorem artykułów dla czasopism branżowych. Przez dłuższy czas uprawiał czynnie sport, biorąc udział w zawodach amatorskich w kickboxingu. Ze względu na zamiłowanie do tego sportu, dąży do połączenia wiedzy z zakresu żywienia i sportów walki, by stworzyć idealną metodykę dietetyczną dla fighterów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Witamina B – królowa metabolizmu

Witamina B niewątpliwie jest jednym z kluczowych kofaktorów organizmu, który uczestniczy w ponad 100 (sie!) reakcjach biochemicznych. Jest koenzymem dla przemian wielu substancji – z czystym  sumieniem można ją nazwać „królową metabolizmu”.

Czytaj więcej

Zimna termo-geneza

Gdybym powiedział, że dzięki całkowicie darmowemu narzędziu, jakim jest ekspozycja na niską emperaturę, jesteśmy w stanie usprawnić pracę tarczycy, zwiększyć odporność na stres, wzmocnić układ immunologiczny, poprawić pracę mitochondriów oraz spalić tkankę tłuszczową. Co Wy na to? W artykule wyjaśnię, na czym polega moc „zimnej termogenezy”

Czytaj więcej

Suplementacja w sportach wytrzymałościowych

W artykule poruszam rozległą kwestię suplementacji w sportach wytrzymałościowych. Jak zapewne wiecie, Drodzy Czytelnicy, z poprzednich artykułów w „Body Challenge”, szlaki energetyczne dzielimy na trzy rodzaje. Szlak fosfogenowy, szlak beztlenowy oraz szlak tlenowy. W sportach wytrzymałościowych bardzo istotna będzie optymalizacja szlaku tlenowego. W tym celu trzeba maksymalnie usprawnić szlaki glikolizy tlenowej, beta-oksydacji kwasów tłuszczowych oraz funkcjonowanie mitochondriów, w których odbywają się kluczowe dla pozyskiwania energii procesy, takie jak cykl Krebsa i fosforylacja oksydacyjna. Do sportów wytrzymałościowych możemy zaliczyć bieg na dystansie 10 km, 20 km, maraton, triatlon, kolarstwo, długodystansowy bieg z przeszkodami, a także wiele innych dyscyplin.

Czytaj więcej

Koenzym Q10 – działanie, jakiego nie znacie

W dzisiejszych czasach nasz styl życia generuje wiele schorzeń metabolicznych. Zaburzenia cyklu dobowego, „śmieciowe” jedzenie, toksyny, infekcje – to tylko kilka z elementów wpływających na pogorszenie zdrowia metabolicznego.  Niestety choroby te związane są niemal zawsze z mitochondriopatią, czyli stanem, w którym nasze „fabryki energetyczne” nie funkcjonują prawidłowo. Podstawowym kofaktorem do procesów zachodzących w mitochondriach w celu produkcji energii jest koenzym Q10. Jakie funkcje pełni ten związek? Z pewnością jest ich więcej, niż można odnaleźć na popularnych stronach internetowych. 
Czy możemy go suplementować i jakie korzyści z tego tytułu możemy odnieść?

Czytaj więcej

Omega-3

Istnieje wiele mitów oraz nieścisłości w kwestii roli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w ludzkim organizmie. Niniejszy artykuł rozwieje wątpliwości, jaką funkcję pełnią PUFA i czy należy ich dużo spożywać. Na czym polega działanie przeciw- oraz prozapalne tych kwasów tłuszczowych? Jaki jest odpowiedni stosunek PUFA w diecie? W jaki sposób najbezpieczniej zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3? Jak je bezpiecznie suplementować? Jakie korzyści zdrowotne oraz wydolnościowe możemy uzyskać z ich dostarczania? Wszystko w artykule.

Czytaj więcej