Autor: Julia Morawska

Psychodietetyk

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dieta oraz suplementacja kobiet w ciąży

W poprzednim numerze, w pierwszej części artykułu poruszyłam takie tematy, jak: przyrost masy ciała w ciąży, skutki, jakie niesie ze sobą nadmierne przybieranie tkanki tłuszczowej w trakcie ciąży oraz niedożywienie. Dodatkowo opisałam, czym jest koncepcja „programowania płodowego”, o czym trzeba wiedzieć i co sprawdzić, zanim podejmiesz aktywność fizyczną w ciąży oraz jaki rodzaj aktywności fizycznej w ciąży przebiegającej fizjologicznie jest bezpieczny, a jaki nie. W tej części przyjrzymy się kwestiom żywieniowym oraz suplementacyjnym w przebiegu ciąży.

Czytaj więcej

Wpływ cyklu menstruacyjnego na aspekty treningowe

Cykl menstruacyjny wraz z dojrzewaniem płciowym w sposób oczywisty wnosi wiele istotnych zmian w wyglądzie kobiecej sylwetki (w krótkim okresie zmienia się kształt ciała, zwiększa się poziom tkanki tłuszczowej, pojawiają się piersi, zmienia się kształt ud i bioder itd.) i aż do menopauzy parę razy w skali miesiąca zmienia naszą fizjologię, wprowadzając złożoność, której nigdy nie było i nie będzie u mężczyzn, gdyż u nich poziom hormonów płciowych w skali miesiąca jest względnie stały od dojrzewania płciowego aż do andropauzy.

Czytaj więcej

Zaburzenia snu. Część 2

Potrzeba le- czenia bezsenno- ści jest oczywista, jednak leczenie farmakologiczne jest poza zakresem kompetencji dietetyków oraz tego czasopisma, dlatego pominę temat podejścia farmakologicznego medycyny klinicznej do zaburzeń snu opisanych w I części artykułu. Dodatkowo warto wspomnieć, że terapia w leczeniu zaburzeń snu to najpierw stosowane techniki poznawcze oraz behawioralne, a dopiero później farmakologiczne, kiedy te pierwsze metody zawodzą.

Czytaj więcej

Zaburzenia snu. Część 1

Sen jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych, regulującą wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka oraz odgrywającą zasadnicze znaczenie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Zaburzenia snu, a zwłaszcza bezsenność, są poważnym stanem chorobowym upośledzającym funkcjonowanie człowieka na wielu obszarach życia: poznawczym, emocjonalnym/psychicznym, społecznym, biologicznym.

Czytaj więcej