Autor: Justyna Krzysik

Trener przygotowania motorycznego, akrobatyk, gimnastyk, instruktor fitness

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Stanie na rękach – nauka, błędy i korzyści

Gimnastyka jest jedną z najstarszych dziedzin wychowania fizycznego oraz sportu. Ćwiczenia gimnastycz- ne znane były już w starożytności, a szczególnie wysoki poziom prezentowała Grecja. Istniały tam specjalne instytucje nazwane gimnazjonami, w których krzewiono kulturę fizyczną. W ciągu wieków stała się podstawowym narzędziem do rozwoju sprawności, piękna ludzkiej sylwetki oraz harmonii ciała i ducha.

Czytaj więcej

STRETCHING – rola, rodzaje i przeznaczenie – cz. 2

W ostatnim numerze czasopisma odpowiedziałam na pytania: kiedy stosować rozciąganie, jakie ćwiczenia są bardziej wskazane – statyczne czy dynamiczne oraz czy w ogóle rozciąganie jest wskazane. Czas przejść do praktyki!

Czytaj więcej

Stretching – rola, rodzaje i przeznaczenie – cz. 1

Stretching, czyli rozciąganie. Naturalny system ćwiczeń, który został zaczerpnięty m.in. z obserwacji zwierząt łownych. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, predyspozycje oraz uwarunkowania, dyspozycyjność i cel. Myślę, że nie podam Wam jednej dobrej odpowiedzi na wszystkie z pytań dotyczących tematu rozciągania. Najczęściej odpowiadam: TO ZALEŻY. I choć to nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, to jednak jest najbardziej trafna ze wszystkich. Musimy pamiętać, że trzeba brać pod uwagę uwarunkowania każdego człowieka jako jednostki. Nie stwierdzę w jednoznaczny sposób, że akurat moje spostrzeżenia i propozycje będą jedynymi właściwymi.

Czytaj więcej

Optymalizacja miejsca treningowego

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Niektórzy marzą o tym, aby chociaż na chwilę z niego wyjść i oderwać się od codzienności. Inni, chętnie by w tym domu pobyli. Inspiracją do napisania tego artykułu stał się kolejny podopieczny. Szukał sposobu na pogodzenie zdrowego, aktywnego trybu życia z prowadzeniem własnej firmy oraz wychowywaniem dzieci.

Czytaj więcej

Trening z użyciem gum oporowych. Efektywne nie musi być efektowne. Mała rzecz, a cieszy, czyli gumy oporowe w treningu

Social media, sklepy internetowe, oferty klubów fitness zalewają nas propozycjami treningów z wykorzystaniem „innowacyjnych” metod, sprzętów oraz technik. Każdy oferuje najlepsze efekty i realizacje celu. Jednak odniosłam wrażenie, że gumy oporowe stały się troszkę alternatywą pomiędzy katowaniem się cardio a strachem laika przed ciężarami, czyli treningiem siłowym. Czy aby na pewno w całości wykorzystujemy potencjał, jaki dają nam taśmy oporowe?

Czytaj więcej

Gimnastyka

Stale rosnąca popularność aktywności fizycznej w różnych formach może zarówno cieszyć, jak i być powodem do zmartwień (kontuzje, nieświadomość ćwiczących, błędna metodyka ćwiczeń, „pseudodoradcy” itp.). My jednak w poniższym tekście skupimy się na tych pozytywnych aspektach rozwijającej się mody na sport i zdrowy tryb życia.

Czytaj więcej

Ćwiczenia kształtujące kobiecą sylwetkę

Pracę z klientami zaczynam najczęściej od pracy z obciążeniem własnego ciała, aby je poznać, poczuć i zbudować fundament do dalszych treningów. Również tą drogą budujemy podstawową sprawność fizyczną, wydolność i kształtujemy główne zdolności motoryczne.

Czytaj więcej

Ćwiczenia akcesoryjne w budowaniu pośladków

Zacznijmy od drugiej strony. Serce. Nie lada wyzwaniem byłaby próba napisania imienia ukochanej stricte na tym organie ludzkim. Na całe szczęście, powstał jego symbol, który jest znany na całym świecie i powszechnie używany jako znak miłości. Ale, czy wiedzieliście, że początkowo wzorowany był on na kształcie... kobiecych pośladków?

Czytaj więcej

Dynamika w treningu

Nieodłączną częścią składową treningu sportowca jest trening z wykorzystaniem elementów plyometrii. Często podczas pracy z zawodowcami wplatam ćwiczenia o takim właśnie charakterze. Zatem warto odpowiedzieć na pytanie: czy i jaki jest sens tego typu ćwiczeń?

Czytaj więcej

Wpływ gimnastyki na rozwój zdolności motorycznych

Gimnastyka – wiedza o tej dyscyplinie w społeczeństwie jest nikła. Przeciętnemu Kowalskiemu kojarzy się co najwyżej z igrzyskami olimpijskimi i „jakimiś wygibasami”. Wiele osób, które dowiadują się, jakim sportem się zajmuję, są zdziwione i pytają: „Potrafisz zrobić szpagat?”, „A, to pewnie umiesz zrobić salto”. To wszystko? Warto się zastanowić, czy sporty gimnastyczne powinniśmy sprowadzać tylko do widowiskowych elementów i tym samym bagatelizować je. Warto obalić ten mit raz na zawsze.

Czytaj więcej