Autor: Kamil Koczwara

Magister inżynier budownictwa, którego zamiast budowania mostów i budynków pochłonęła inżynieria ludzkiego ciała. V-ce Mistrz Polski w Trójboju Siłowym oraz V-ce Mistrz Polski w wyciskaniu leżąc. Pasjonat sportów siłowych. Jego podopiecznymi są m.in. Mistrzyni Europy w Trójboju siłowym Kamila Kasperska, crossfierka Dobrosława Kucharzak czy top wyciskacz Marcin Karkula. Podopieczni mają talent – Kamil potrafi ocenić słabe punkty i po analizie zaproponować rozwiązania, które sprawią, że staną się jeszcze lepsi. Autor artykułów do Body Challenge czy na anglojęzycznych portalach Powerbody czy T-muscle. Poprzez analityczne podejście poparte badaniami, realizuje cele założone z klientami. Jego motto: "Nie ma jednej odpowiedniej techniki – ważne jest indywidualne podejście do każdego klienta".

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Martwy ciąg a ból pleców

Odwołując się do G. Dougilla, ból pleców jest uważany za poważny problem zdrowia publicznego, a rosnące koszty społeczno-ekonomiczne ze względu na utratę dni pracy, koszty leczenia i obniżoną jakość życia zostały uznane przez WHO za główną przyczynę ograniczenia aktywności fizycznej.

Czytaj więcej

Mostkowanie w wyciskaniu leżąc – jak zmaksymalizować przyrosty i minimalizować ryzyko kontuzji?

Wyciskanie leżąc to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Doczekało się nawet swojego święta – Międzynarodowego Dnia Klaty w każdy poniedziałek. W niektórych kręgach (zwykle tych najmniej związanych ze sportami siłowymi) urosło do rangi uniwersalnego sprawdzianu siły.

Czytaj więcej

Trening ekscentryczny

Ekscentryczne działanie mięśnia odnosi się do oporu wydłużania tego mięśnia. Występuje w większości ćwiczeń fizycznych oraz tych na maszynach. Jednakże musimy pamiętać, że koncentryczny potencjał wytrzymałości jest mniejszy niż potencjał ekscentryczny, a część zysku ruchu jest rzadko w pełni stymulowana. Innymi słowy, względna słabość pokonywanej części zapobiega całkowitemu przeciążeniu podczas wydatkowej części ćwiczenia.

Czytaj więcej

Programy Sheiko

91 – tyle medali zdobyli studenci/atleci/ /zawodnicy Borisa Sheiko na zawodach międzynarodowych, jeśli zliczymy wszystkie osiągnięcia w różnych klasach wiekowych (subjunior, junior, senior) oraz rozgraniczymy trójbój od wyciskania leżąc w federacji IPF. W latach 1991–2013 na samych Mistrzostwach Świata w trójboju siłowym zawodnicy zdobyli 22 złote medale, osiem srebrnych i jeden brązowy.

Czytaj więcej

Jak używać pasa do dźwigania ciężarów

Z punktu widzenia początkującego trójboisty/adepta sportów siłowych wybór ciężarowego pasa może wydawać się niezbyt łatwym wyborem. Czy materiał, z jakiego pas jest wykonany, powinien być skórzany, materiałowy czy może na rzepy? Czy wybrać gorset fitness na jedną czy na dwie dziury? Czy grubość pasa ma znaczenie? Czy zdecydować się na 10 czy na 13 mm? Jednolita grubość czy może węższy z przodu?

Czytaj więcej

Hiperlordoza w sportach sylwetkowych

Jeśli Twoja postawa ciała nie jest neutralna, a chcesz mieć wyrzeźbione pośladki, płaski brzuch i mocne mięśnie dwugłowe, to jakby porównać otyłego człowieka, który unika glutenu, aby stracić na wadze, a jednocześnie spożywa 5000 kcal dziennie. Będzie szczupły? Nie sądzę. Przestrzenna orientacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa determinuje ustawienie centralnej osi ludzkiego szkieletu. To z kolei jest ściśle związane z pozycją miednicy. Dzisiejszą plagą w sportach sylwetkowych jest przodopochylenie miednicy. To na tyle ważny aspekt, że w kategorii bikini fitness przodopochylenie miednicy uznano za wadę posturalną, obarczoną ujemnymi punktami, a co za tym idzie – zajmowaniem dalszych lokat na zawodach.

Czytaj więcej

Odpowiedź hormonalna na trening siłowy wśród kobiet

Wysiłek stanowi duże wyzwanie dla organizmu ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię i wymagania fizjologiczne stawiane układowi nerwowemu, mięśniom, układowi sercowo-naczyniowemu, metabolicznemu i oddechowemu. Odpowiedzi ze strony wspomnianych wcześniej układów są nierozerwalnie związane z wielką ilością złożonych interakcji ze strony układu endokrynnego, zachodzących jednocześnie. Zwiększenie ciśnienia krwi, stymulacja syntezy białka, zwiększenie szybkości przemian metabolicznych organizmu, akcja hormonów tropowych regulujących  działanie podlegających im gruczołów wydzielania wewnętrznego, których aktywność zmienia się w trakcie wysiłku, zmiana profilu glikemicznego oraz przekierowanie znacznej ilości krwi z narządów wewnętrznych do miękkiego aparatu ruchu – wszystkie te procesy regulowane są na poziomie hormonalnym. Kobiecy organizm jest dużo bardziej  reaktywny na zmienne dotyczące żywienia i wysiłku fizycznego. Uwzględniając zmienne treningowe w sprzężeniu z określoną podażą energetyczną czerpaną z pożywienia, postaram się omówić w artykule odpowiedzi hormonalne i konsekwencje adaptacyjne, które zostały zaobserwowane w różnych badaniach.

Czytaj więcej

Dlaczego przez całe życie źle robiłeś przysiady?

Czy kolana powinny wychodzić poza linię palców w czasie wykonywania przysiadu ze sztangą? Zadaj to pytanie pięciu trenerom, a uzyskasz pięć różnych odpowiedzi. Wokół tego tematu dyskusje toczą się  od długiego czasu, a konflikty na tej płaszczyźnie wybuchały chyba na każdym sportowym forum i na każdej siłowni. Wątpliwości te wynikają głównie z podstawowego pytania, czy przysiady ze sztangą w ogóle są zdrowe? Czy nie prowadzą do kontuzji? 
Jak zwykle w tego typu sporach, Barbell Brothers stawia na naukę i wiedzę opartą na anatomii. Przyjrzymy się dwóm najbardziej kluczowym kwestiom technicznym tego ćwiczenia i wykażemy, które podejście jest prawidłowe – i dlaczego.

Czytaj więcej

Wyciskanie leżąc

Wyciskanie leżąc to chyba najpopularniejsze ćwiczenie na świecie. Doczekało się ono nawet swojego święta – międzynarodowego dnia klaty w każdy poniedziałek. W niektórych kręgach (zwykle tych najmniej związanych ze sportami siłowymi) urosło do rangi uniwersalnego sprawdzianu siły. Barbell Brothers zamiast pytać „How much do ya bench” – pyta „HOW do ya bench”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy – „Pokaż mi, jak wyciskasz, a ja powiem ci, jakim jesteś człowiekiem”.

Czytaj więcej

Cardio – demon czy anioł w sportach sylwetkowych?

Zbliża się lato, jest coraz cieplej, będziemy chodzić w szortach, T-shirtach, sukienkach i strojach kąpielowych. Chcemy, by nasza sylwetka, nad którą pracujemy w czasie treningów, zaostrzyła się, była wizytówką parametrów motorycznych, jakie sobą prezentujemy. Planujesz start w zawodach – na przykład sylwetkowych – więc ważne będzie odpowiednie obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, albo w zawodach trójbojowych, dwubojowych, w sportach walki, wszędzie tam, gdzie będziesz musiał/-a zmieścić się w wybranej kategorii wagowej. Czego zatem potrzebujesz?

Czytaj więcej

Trening a gospodarka hormonalna mężczyzn

Testosteron jest określany jako męski hormon płciowy. Występuje w różnym stężeniu u obu płci. Jest odpowiedzialny za wiele działań seksualnych, rozwój ciała, rozwój metaboliczny oraz behawioralny. W artykule poznamy czynniki wpływające na wzrost lub zmniejszenie jego stężenia.

Czytaj więcej

Problem zbyt wysokiego poziomu testosteronu u kobiet

Funkcjonujący w obiegowej opinii podział hormonów na męskie i żeńskie jest błędny. Według tych kryteriów wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie u kobiet miałby np. jedynie progesteron, a u mężczyzn – testosteron. Jest to jednak dalekie od prawdy. Bez względu na płeć, prawidłowe stężenie tych hormonów – zarówno u kobiet, jak  i u mężczyzn, ma koronne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele osób zastanawia, jaki wpływ ma poziom testosteronu na wyniki treningowe u kobiet. Wariantów jest wiele, jednak w poniższym artykule postaram się skupić na problemie zbyt wysokiego poziomu testosteronu u płci pięknej, a także formie radzenia sobie z tym problemem.

Czytaj więcej