Autor: Konrad Topolski

Znany i ceniony trener personalny, pasjonat sportu, którego warsztat znajduje potwierdzenie w wieloletnim stażu pracy. Specjalista z powerliftingu, posiadający obszerną wiedzę merytoryczną.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Układ nerwowy w treningu

Twoje ciało funkcjonuje dzięki centralnemu układowi nerwowemu (CUN). W skrócie – składa się on z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów. Jest to ultraszybki sposób komunikacji kontrolujący każdy aspekt Twoich odczuć i ruchów ciała. CUN jest takim softwarem Twojego ciała, które stanowi dla niego podstawowe oprogramowanie i decyduje, jak ono funkcjonuje.

Czytaj więcej

Mechaniczne serie schodzone

Pisałem ostatnio o układzie nerwowym, jego roli i wykorzystaniu w treningu. Dzisiaj ugryzę nieco inny kawałek tortu i spojrzymy na możliwości rozwoju masy mięśniowej od strony pracy samych mięśni. Zanim zaczniecie, przeczytajcie artykuł Kamila à propos TUT. Czemu to takie ważne? Żeby zrozumieć jak poniższa metoda treningowa ma działać.

Czytaj więcej

Układ nerwowy w treningu siłowym

Wyobraź sobie, że jesteś na siłowni. Przeprowadzasz swój trening, wokół ludzie dźwigają ciężary… Pozornie wszyscy wykonują to w taki sam sposób, jednak w różnym tempie, w innym zakresie powtórzeń i z różnym przyspieszeniem. Choć każdy używa mięśni… no właśnie, czy używasz tylko mięśni? – w 99% odpowiedzi myślimy o mięśniach. Tymczasem chciałbym nieco przybliżyć problem i dać Wam do myślenia. Zanim zrobisz uginanie ze sztangą na biceps, dzieją się ciekawe rzeczy… To Twoja głowa odpowiada za ruch. Tak, mięśnie wykonują pracę, ale zanim to nastąpi, myślisz o tym, co chcesz zrobić, a Twój mózg wysyła sygnał do mięśni, aby to wykonały. Jaki wniosek? W skrócie – dźwigasz mózgiem.

Czytaj więcej

Trening obwodowy jako interwał w treningu wytrzymałościowym

Wytrzymałość – to jedna ze zdolności motorycznych, stanowiąca niezbędny element każdej aktywności ruchowej, uwarunkowana kilkunastoma zależnymi od siebie procesami fizjologicznymiv, mająca największy wpływ na układ krążenia, oddychania i aparat ruchu. Zdolność ta odgrywa istotną rolę w każdej dyscyplinie sportowej i można ją określić jako umiejętność organizmu do pozostawania aktywnym/wydolnym przez długi czas pracy, ale także jako zdolność do regeneracji, jej tempa oraz odporność na zmęczenie czy urazy. Termin stosowany zarówno w przypadku wysiłków tlenowych, jak i beztlenowych.

Czytaj więcej