Autor: Łukasz Sieńczewski

Absolwent dietetyki AWF w Poznaniu. W trakcie studiów prowadził badania z zakresu suplementacji w sporcie. Aktualnie specjalizuje się w tematyce diet eliminacyjno-rotacyjnych, zaburzeniach mikroflory jelit i celowanej probiotykoterapii oraz leczeniu żywieniowym i suplementacji u pacjentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, miażdżycą, celiakią. Na co dzień zajmuje się żywieniem oraz suplementacją w chorobach autoimmunologicznych. Posiada certyfikat organizacji IFAA poziom IV z zakresu żywienia i suplementacji w sporcie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zespół jelita nadwrażliwego i inne problemy gastryczne u sportowców – czy probiotyki i dieta mogą pomóc?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że regularnie podejmowana aktywność fizyczna jest jednym z gwarantów zachowania zdrowia i dobrej formy psychofizycznej. Niestety, sport w ujęciu wyczynowym bardzo często prowadzi do rozwoju dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego będących przede wszystkim wynikiem częstych intensywnych wysiłków fizycznych. W trakcie treningu dochodzi do aktywnego transportu krwi do mięśni, także mięśnia sercowego, gdyż są to obszary, które muszą być wówczas najintensywniej zaopatrywane w krew. Niestety, konsekwencją  tego jest niewystarczające (czasowe) niedokrwienie przewodu pokarmowego, co wiąże się ze zmniejszoną dostawą tlenu i składników odżywczych do jelita. Jednoczasowo zmniejszeniu ulega proces eliminacji toksyn z przewodu pokarmowego, co sprzyja nasilonej reakcji wolnorodnikowej i generuje rozwój stanu zapalnego.

Czytaj więcej

Zespół nieszczelnych jelit

Zwiększona przepuszczalność bariery jelita cienkiego, zwana także zespołem tzw. cieknącego/nieszczelnego jelita, jest uznawana coraz częściej za jedną z przyczyn większości chorób cywilizacyjnych. Jest to o tyle istotne, iż przez długi czas medycyna akademicka nie uznawała tej jednostki za potencjalną przyczynę pogorszenia stanu zdrowia, co skutkowało między innymi brakiem wiarygodnych metod umożliwiających jej zdiagnozowanie.

Czytaj więcej

Probiotyki i nietolerancje pokarmowe w sporcie wyczynowym

Zarówno wyniki badań naukowych, jak i obserwacje empiryczne wskazują na celowość stosowania odpowiednio dobranych probiotyków oraz diety eliminującej nietolerowane pokarmy u zawodników wysokiego wyczynu. Postępowanie takie wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji zawodnika, co przekłada się bezpośrednio na poprawę wyników osiąganych w sporcie zawodowym.
 

Czytaj więcej