Autor: Michał Karmowski

Trener, szkoleniowiec, polski kulturysta, były Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, wicemistrz Europy, V zawodnik świata oraz członek kadry narodowej w kulturystyce. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w kulturystyce w kategorii powyżej 100 kg. Uczestniczył również w Mistrzostwach Europy. Został powołany na członka kadry narodowej w kulturystyce. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Rugby Club Lechia Gdańsk.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Carb back-loading jako system diety dla początkujących

Współcześnie bardzo często zauważamy dążenie do znalezienia „świętego Graala” dietetyki. Problem w tym, że legendarny święty Graal nie istnieje – przynajmniej nie w dziedzinie żywienia. Nie istnieje uniwersalny system żywienia, który można zalecić każdemu, a więc złoty środek w kwestii żywienia  i suplementacji nie ma racji bytu. Możemy za to wyznaczyć złoty standard postępowania, który spaja najprostsze reguły i zasady fizjologiczne organizmu.

Czytaj więcej

Optymalizacja diety kulturystycznej

Kulturystyka jest niewątpliwie sportem, w którym żywienie stanowi jeden z głównych elementów decydujących o odniesieniu sukcesu. Nie bez przyczyny mówi się, że dieta to 70% sukcesu. Gdybyśmy chcieli użyć mądrości ludowej, powiedzielibyśmy, że „z pustego i Salomon nie naleje”. Zatem można  wysnuć wniosek, że ciężki trening mający dokonać podniesienia tempa przemiany materii czy mikrouszkodzeń masy mięśniowej to jedno, ale umiejętnie dobrane mikro- i makroskładniki żywieniowe to środek do celu, jakim jest zbudowanie silnie umięśnionej i odtłuszczonej sylwetki. Chociaż metodyka żywienia w tej dyscyplinie sportu różni się znacząco w świecie sportowców sylwetkowych, to bardzo często można zaobserwować wspólne, podstawowe błędy. Elementem,  który jest nagminnie zaniedbywany w tym obszarze, to z pewnością odpowiednio dobrana dietoterapia. Jak zatem zoptymalizować dietę kulturystyczną?

Czytaj więcej