Autor: Mikołaj Żegliński

Trener

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Białko w diecie sportowca – spożycie i rodzaje

Odpowiednie spożycie białka wydaje się niezwykle istotne dla wszelkiej maści sportowców. Szczególną rolę tego niezbędnego do życia makroskładnika w kontekście osiągnięć fizycznych odczuć można w sportach siłowych, sylwetkowych oraz siłowo-wytrzymałościowych. Optymalizacja podaży białka wiąże się przede wszystkim z optymalizacją działania całego aparatu ruchu ze szczególnym naciskiem na mięśnie szkieletowe.

Czytaj więcej

Full Body Workout – plusy i minusy jednego z najpopularniejszych systemów treningowych pod kątem kształtowania sylwetki

W celu pełnego zrozumienia tematu zalet i wad coraz popularniejszego ostatnio sys- temu „Full Body Workout” (trening całego ciała) należy w pierwszej kolejności za- głębić się w mechanizmy hipertrofii. Pod- stawowym czynnikiem wzrostu mięśni jest napięcie mechaniczne, czyli siły, która chce rozerwać materiał.

Czytaj więcej

Żywienie i forma fizyczna u osób starszych

Żywienie i trening u osób starszych, choć opierają się na podstawach dotyczących wszystkich dorosłych, zawierają pewne różnice mogące optymalizować tempo postępów. Samo starzenie się wpływa na szereg różnych procesów.

Czytaj więcej

Kompleksowe budowanie masy

Każda osoba uprawiająca zawodowo czy też hobbystycznie daną dyscyplinę sportową dąży do tego, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty dzięki przeprowadzanym jednostkom treningowym.

Czytaj więcej

Żywienie w okresie przedstartowym

Podstawową zasadą obowiązującą w żywieniu przedstartowym – zarówno w skali godzinowej, jak i dniowej – jest stawianie na to, co sprawdzało się najlepiej podczas treningów. Nie zaleca się eksperymentowania z nowymi dla nas pokarmami w krótkim okresie od rozpoczęcia wyścigu. Tyczy się to również przyjmowania suplementów, a także ich dawek. Jednym słowem – to, co będziemy jeść w protokole przygotowującym do startu, powinno być wybrane już dużo wcześniej.

Czytaj więcej

Żywienie w trakcie wysiłku fizycznego (dzień startu)

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego, dostosowanego do kilku kluczowych czynników żywienia w dniu startu, możemy zapobiegać zmniejszaniu się wydajności naszego organizmu. Szczególnie istotnym aspektem jest tutaj uszczuplanie się rezerw podstawowego paliwa wysiłkowego – glikogenu mięśniowego. Warto być jednak świadomym, że szczególnie podczas dłuższych zawodów narażeni jesteś- my na odwodnienie, zaburzenie gospo- darki wodno-elektrolitowej, mocne zakwaszenie komórek mięśniowych czy ubytek związków wysokonenergetycznych, np. ATP. Wszystko to doprowadzać będzie do powolnego obniżania wydajności wysiłkowej.

Czytaj więcej

Efektywne budowanie klatki piersiowej

W celu zrozumienia sensu konkretnych zaleceń w budowaniu danej partii mięśniowej należy zacząć od fundamentów, czyli zgłębienia procesów zachodzących w naszym organizmie, które to umożliwiają.

Czytaj więcej

Piperyna

Piperyna to substancja będąca organicznym alkaloidem piperydynowym, występującym przede wszystkim w owocach pieprzu czarnego, z którym jest głównie kojarzona. Znajdziemy ją także w pieprzu zielonym i białym, choć procentowo znacznie mniej niż w czarnym.

Czytaj więcej

Analiza badań - spożywanie glutenu przez sportowców

Gluten to mieszanina białek roślinnych – gluteiny i gliadyny. Jego źródłem są przede wszystkim różnego rodzaju zboża. Wielu sportowców zaprząta sobie głowę, zastanawiając się nad eliminacją tego składnika pokarmowego. Jak dowodzi większość badań naukowych – niepotrzebnie.

Czytaj więcej

Arginina – ergogeniczny aminokwas

Arginina, czyli kwas 2-amino-5-guanidynowalerianowy to jeden z kluczowych aminokwasów budujących białka. Jest względnie egzogenny, co oznacza, że organizm jest w stanie sam go syntetyzować. Jednak w pewnych warunkach fizjologicznych jego zapotrzebowanie wzrasta na tyle, że jego endogenna produkcja nie jest wystarczająca, więc należałoby dostarczyć go z zewnątrz, np. u dzieci, których organizmy stale się rozwijają, lub u chorych, których organizm wykazuje ponadprzeciętne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Co ciekawe, do tej grupy osób można włączyć także sportowców narażonych na duże przeciążenia związane z ponadprzeciętnym wysiłkiem fizycznym.

Czytaj więcej

TMG

TMG, czyli trimetyloglicyna, to plejotropowo działająca substancja, która może być bardzo przydatna pod względem poprawy wyników sportowych. Ale nie tylko. TMG jest czą- steczką będącą aminokwasem glicynowym z przyłączonymi trzema grupami metylowymi, często znajdziemy ją także pod nazwą ,,betaina bezwodna”. Potoczna nazwa ,,betaina” wzięła się od buraka (ang. beetroot), z którego po raz pierwszy została wyizolowana w XIX wieku.

Czytaj więcej