Autor: Paweł Głuchowski

Od lat związany jest z aktywnym trybem życia. Pasję przełożył na pracę, której poświęca się w stu procentach. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako trener personalny, dietetyk, a od trzech lat jako szkoleniowiec i wykładowca w Akademii Mistrzostwa Sportowego, gdzie jest odpowiedzialny za prowadzenie szkoleń i seminariów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Uwarunkowania genetyczne do sportu

„Masz Gen!” to bardzo znane określenie, którego używa się w stosunku do osób osiągających dobre wyniki, czy to sportowców, czy osób trenujących rekreacyjnie, które robią znaczny progres. Czy rzeczywiście genetyka jest tak ważna w sporcie, a szczególnie w sportach siłowych i sylwetkowych? Czy znacząco wpływa na nasze predyspozycje i osiągane wyniki?

Czytaj więcej

Stres metaboliczny w wysiłku fizycznym

Wiemy już, że do rozwoju naszych mięśni potrzebne są określone warunki. Musimy spełnić pewne czynniki dające temu bodziec, czyli zapoczątkowujące cały system reakcji. Wiadomo także, że stres metaboliczny odgrywa ważną rolę w procesie odbudowy, a także później w nadbudowie tkanki mięśniowej [4]. Stres metaboliczny jest procesem fizjologicznym, który zachodzi podczas wysiłku w odpowiedzi na niski poziom energii, co prowadzi do wzrostu ilości metabolitów [mleczan, fosforan nieorganiczny (Pi) i jony wodoru (H +)], produkcję reaktywnych form tlenu, obrzęk komórek mięśniowych. Następstwem tego będą reakcje naszego organizmu mające prowadzić do stanu wyjściowego, czyli szeroko pojętej regeneracji.

Czytaj więcej

Dieta IIFYM

IIFYM to model żywienia oparty na liczeniu makroskładników oraz doborze elementów diety i produktów na podstawie jedynie tej wartości. Jak sama nazwa wskazuje – If It Fits Your Macros, czyli (w wolnym tłumaczeniu): jeśli pasuje do Twojego makro, to zmieścisz to w swojej diecie. Sam system żywieniowy ma obecnie rzesze zwolenników, ale zbiera również krytyczne recenzje. Czy jednak wiemy, o czym właściwie mówimy, używając pojęcia „makro w diecie”?

Czytaj więcej

Kreatyna

Kreatyna to suplement znany niemal każdej osobie trenującej. Niejednokrotnie absolutna podstawa suplementacyjna, jaką stosujemy. Można też śmiało stwierdzić, iż obecnie to najlepiej przebadana substancja wykorzystywana wśród sportowców. Jakkolwiek mimo dyskusji i różnych stanowisk dotyczących realnego działania suplementów, możemy stwierdzić bez wątpienia, że zarówno – praktyk, jak i teoretyk, jasno wskazuje i potwierdza istotę

Czytaj więcej

Rekompozycja ciała – fakty i mity

Bardzo często spotykam się z hasłem, które jest tematem dzisiejszego artykułu w kontekście poprawy stanu sylwetki. Niejednokrotnie jest uznawane za swoisty „chwyt reklamowy” trenerów, który obrazuje wyjątkową wiedzę, a także jakość pracy z podopiecznymi, co finalnie przekłada się na diametralną zmianę stanu jakości naszego ciała – rekompozycję, czyli w wolnym tłumaczeniu: „zmianę kompozycji”.

Czytaj więcej

Udana redukcja – co musisz wiedzieć?

Proces przeprowadzania redukcji tkanki tłuszczowej to skomplikowany temat, nie wystarczy wbrew pozorom jedynie jeść mniej i robić godziny treningu aerobowego, a w sytuacji zatrzymania progresu odjąć kolejne racje żywieniowe i proporcjonalnie dodać kolejne minuty aerobów lub następne jednostki treningowe.

Czytaj więcej

Udana redukcja – co musisz wiedzieć?

Samo pojęcie metabolizm, a konkretnie problemy metaboliczne, to najczęstszy problem, który warunkuje nieudaną redukcję. zanim więc skupimy się na konkretach dotyczących tego, jak dopasować dietę, by osiągnąć zamierzony cel, warto byłoby opisać samo pojęcie, które jest obecnie  zmorą wielu osób borykających się z nagłym nabieraniem masy ciała lub niemożliwością zgubienia nadmiaru tkanki tłuszczowej, czyli tzw. metabolic damage.

Czytaj więcej

Zakres powtórzeń w treningu siłowym a hipertrofia mięśniowa

Zakres powtórzeń w ćwiczeniach to element niejednokrotnie pomijany, zwłaszcza u osób  początkujących, które dobierają „z przypadku” ciężar, jakim wykonają trening, robiąc powtórzenia w myśl zasady: „ile się uda danym ciężarem”. A gdybym powiedział, że to jeden z NAJWAŻNIEJSZYCH elementów Twojego planu treningowego? Element, który warunkuje to, czy zmusisz swoje mięśnie do pracy, progresu i rozwoju. Oczywiście zasadność tego założenia jest wówczas sensowna, gdy właściwie podejdziemy do tematu i zrozumiemy jego specyfikę, co wyjaśnię w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej