Autor: Zuzanna Sobczak

Magister fizjoterapii AWF Kraków, trener personalny i terapeuta manualny IFOMPT w klubie IRONia w Bielsku-Białej, który specjalizuje się w indywidualnym podejściu do klienta oraz treningu z odważnikami kettlebells. Zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Kettlebells metodą hardstyle w 2014 roku oraz jako pierwsza kobieta w Polsce uzyskała wyróżnienie TopTeam, uzyskując 5 na 5 możliwych gwiazdek. Zawodnik i trener Crossfit level1. Certyfikowany ekspert oceny FMS. Publikowała swoje artykuły na łamach czasopism takich jak Magazyn Capoeira, Magazyn Bieganie oraz Fizjoterapia w Praktyce.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ból podeszwy stóp w sportach deskowych

Od kiedy do łask wróciły wszelkiego rodzaju deskorolki, nagminnie do gabinetów rehabilitacyjnych trafiają osoby z piekącymi bólami w obrębie podeszwy stopy po kilkunastu minutach jeżdżenia. Czym mogą być wywołane i jak sobie z nimi radzić?

Czytaj więcej

Najczęściej spotykane uszkodzenia kompleksu barkowego

Staw barkowy to z pewnością jeden z bardziej złożonych kompleksów stawowych w naszym ciele. Jego głównym zadaniem jest ustawianie przestrzenne ręki w czasie codziennych czynności. W sporcie natomiast jest pasem transmisyjnym siły idącej z kończyn dolnych czy tułowia w czasie specyficznych czynności sportowych. Skuteczność wykonywania tych czynności na jak najbardziej efektywnym poziomie zależy od mobilności i stabilności stawu ramiennego.

Czytaj więcej

Postępowanie rehabilitacyjne po rekonstrukcji ACL

Wiedza i świadomość biomechaniki kolana w ostatnich 50 latach przeszła pewnego rodzaju rewolucję. Urazy skrętne, w wyniku których dochodzi do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego w kolanie, to obecnie najczęściej występujące urazy sportowe.

Czytaj więcej

Sport amatorski i zawodowy a degeneracja stawów

W kontekście sportu najczęściej piszemy o jego dobrych stronach – skupiamy się na tym, jak pozytywnie wpływa na ludzki organizm, pracujemy nad tym, żeby optymalizować efekty treningowe, dobieramy suplementację oraz dietę w celu zmniejszania ryzyka wystąpienia urazów lub kontuzji. Mało jednak mówi się o fakcie, że to właśnie urazy sportowe należą do najczęstszych urazów i stanowią obecnie poważny problem zdrowia publicznego.

Czytaj więcej

Wieloodłamowe złamania – postępowanie fizjoterapeuty i trenera na przykładzie wypadku przy skoku spadochronowym

Skoki spadochronowe to sport ekstremalny, polegający na wyskoczeniu ze statku powietrznego na wysokości od 1200 do 4000 metrów przez osobę, która została wcześniej wyszkolona przez instruktora na ziemi. Możemy wyróżnić skoki tandemowe oraz przyspieszoną naukę swobodnego spadania (AFF), ale także metodę klasyczną.

Czytaj więcej

Uszkodzenia chrząstki – dieta, trening, rehabilitacja

Większość tkanek człowieka jest ukrwiona i dobrze unaczyniona. Wyjątek stanowią chrząstka stawowa i dysk międzykręgowy. Funkcje tych komórek adaptują się do środowiska ubogiego w tlen i dowóz substancji odżywczych, więc jeśli nie są bezpośrednio uszkodzone, uraz ma na nie niewielki wpływ, ale co za tym idzie – zdolność do naprawy jest bardzo ograniczona.

Czytaj więcej

Konflikt udowo-panewkowy

Problemy w obrębie biodra przestały być już dawno traktowane jako domena pacjentów po 60. roku życia. Coraz więcej osób w drugiej dekadzie życia uskarża się na bóle w obrębie stawu biodrowego. Przyczyną może być między innymi siedzący tryb życia, który prowadzi do przykurczy, naderwań, ale także zaburzenia równowagi mięśniowej dla tego stawu. Dolegli- wości bólowe w czasie aktywności fizycznych, pojawiające się coraz częściej bóle w końcowych zakresach ruchu lub po jej zakończeniu, mające bardziej charakter rozlany i tępy, mogą wskazywać właśnie na powstawanie konfliktu panewkowego.

Czytaj więcej

Alternatywne sposoby budowania bicepsa

Biceps to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny i kojarzony mięsień w naszym ciele. Kiedy ktoś prosi cię, żebyś „pokazał muły”, raczej nie ma na myśli kulszowo-goleniowych, ale właśnie mięśnie ramion, znane jako bicepsy. Jest to jedyny rodzaj ćwiczenia, znany i wymieniany przez zupełnego amatora, nasuwający bezpośrednie skojarzenie z treningiem na siłowni. Skąd bierze się taka zależność?

Czytaj więcej

Żylaki a trening

Żylaki są opisywane jako powiększone, sękate, wyraźnie uwypuklone żyły położone zaraz pod skórą. Teoretycznie mogą tworzyć się wszędzie, w tym na odbycie i przełyku, lecz najczęściej spotykane są na kończynach dolnych. W większości przypadków stanowią problem głównie kosmetyczny, a nie konkretną jednostkę chorobową, jednakże – jeśli powodują uczucie ciężkich nóg, ból czy dyskomfort – mogą prowadzić do poważniejszych problemów lub sygnalizować problemy związane z krążeniem krwi. Co możemy zrobić, aby im zapobiec? Jak postępować, kiedy już powstaną i – co ważniejsze – czy i jak trenować?

Czytaj więcej

Posturologia – czy kalibracja wzroku sprawi, że wyciśniesz więcej?

Przebodźcowanie. Termin, z którym pierwszy raz zderzyłam się przy okazji szkoleń z pinopresury i całodziennego stymulowania swojego ciała oraz ciała innych fizjoterapeutów, kilkugodzinnymi technikami nakłuwania, dźgania, pocierania. Przebodźcowanie to jednak coś, co towarzyszy wszystkim dziedzinom naszego życia. Codziennie jesteśmy wystawieni na tysiące informacji słuchowych, wzrokowych oraz sensorycznych. Nasz układ nerwowy jest nieustannie bombardowany bodźcami zewnętrznymi napływającymi przez niewielkie zakończenia nerwowe nazywane mechanoreceptorami, rozmieszczone w całym naszym ciele, które informują nasz mózg o położeniu naszego ciała, ruchu, jaki wykonujemy, jego szybkości, sposobie wykonywania i kontroli nad nim.

Czytaj więcej

Rola CORE w sporcie

Podobno dobrego kucharza nie poznaje się po tym, jak bardzo wymyślną potrawę stworzy, ale po tym, jak zaserwuje schabowego. Dzi- siaj mierzę się ze swoim „kotletem”. Z jednej strony wydaje się, że o stabilno- ści centralnej zostało powiedziane już wszystko. Z drugiej jednak – dziedzina w fizjoterapii i rehabilitacji obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się specjalizacja. Zawsze kiedy rozpoczynam zbieranie materiałów do kolejnego artykułu, okazuje się, że nieustannie natrafiam na ciekawostki czy nowości, które zaskakują mnie samą, dzięki czemu z przyjemnością podchodzę do analizy danego zagadnienia.

Czytaj więcej