Drodzy Czytelnicy,
przed nami piąty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W sierpniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Geneza terminu „kalistenika” sięga starożytnej greki. Pochodzi od słów kallos – piękno i sthenos – siła. Kalistenika to rodzaj treningu odznaczający się określonym rytmem i brakiem dodatkowego sprzętu. Do jego głównych celów należą zwiększenie siły i gibkości. Kalistenika korzysta m.in. z ćwiczeń takich jak mostek krótki i wspięcia na palce. Warto podkreślić, że z treningu z własnym ciężarem ciała korzystają przedstawiciele innych dyscyplin, m.in. Lü Xiaojun, mistrz świata i mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 77 kg. Więcej informacji na temat kalisteniki znajdziecie w najnowszym numerze.
Dieta ketogeniczna jest w stanie całkowicie zahamować objawy epilepsji lub przynajmniej pomóc osobie chorej w kontrolowaniu drgawek. Wiemy to już od czasów Hipokratesa i Galena, jednak dopiero w latach 30. ubiegłego wielu poznaliśmy przyczynę owej zależności. Okazało się, że podczas poszczenia i stosowania diety niskowęglowej w naszym ciele produkowane są ketony. Należy wspomnieć tutaj o zagadnieniu, jakim jest ketoza odżywcza. Zachodzi ona wówczas gdy poziom ketonów we krwi osiąga 0,5 mmol. Stan taki osiągamy dopiero po 48-72 godzinach głodówki. Jeden z mitów mówi o tym, ile węglowodanów dziennie można spożyć, by ketoza odżywcza nadal zachodziła. Tak naprawdę jedyną skuteczną metodą jej weryfikacji jest jednak mierzenie ilości ketonów. Więcej informacji na temat diety ketonicznej znajdziecie w sierpniowym wydaniu BC.
Produkty spalające tkankę tłuszczową możemy podzielić na dwie kategorie: substancje termogeniczne i lipidowe. Celem stosowania substancji termogenicznych jest zwiększenie wydzielania ciepła przez ciało, a co za tym idzie – pobudzenie zużycia tłuszczu. Substancje lipidowe aktywują z kolei procesy biochemiczne utylizujące tłuszcz, np. w cyklu Krebsa. Więcej na temat skutecznych metod spalania tkanki tłuszczowej przeczytacie w artykule Marka Fischera.
Najczęściej odczuwalnym miejscem bólowym jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W przypadku wystąpienia przypadłości z pomocą przychodzi rozciąganie dynamiczne. Pozwala ono na ustabilizowanie odcinka lędźwiowego. Przeciążenie stawów często dotyczy kolan. Jego przyczyną jest niewłaściwe ustawienie miednicy. Przeciążenie stawów w tym obszarze można zredukować poprzez stabilizację przy użyciu małych obciążeń. Szczegółowy opis wymienionych ćwiczeń znajdziecie w najnowszym numerze.
Stres metaboliczny jako jeden z czynników wywołujących hipertrofię opisał Konrad Topolski.
Kompleks barkowy i dedykowane mu techniki mobilizacyjne stanowią temat artykułu Zuzanny Sobczak.
Paweł Pawlak opisał intensywność treningu w kontekście jego periodyzacji, z kolei Kamil Koczwara przeanalizował błędy dietetyczne zawodników sylwetkowych.
Zapraszamy do lektury!