Przed nami siódmy numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W grudniowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Wegetarianizm, czyli dieta roślinna, polega na wykluczeniu mięsa, ryb i owoców morza, a także unikaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. W jego skład wchodzi wiele różnych sposobów żywienia, takich jak aktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm i weganizm. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie dieta wegańska – ścisła dieta roślinna wykluczająca mięso oraz wszelkie produkty odzwierzęce – nabiał, jaja i miód. Należy wiedzieć, że dobrze zaplanowana dieta wegańska oraz inne rodzaje diet wegetariańskich są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania, również dla sportowców. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące diet roślinnych znajdziecie w artykule Ilony Otawskiej.
GVT, czyli German Volume Training, to plan treningowy spopularyzowany w latach 70. przez Rolfa Fesera. Jego skuteczność objawia się w całkowitym ciężarze podniesionym w czasie. Wykonanie treningu maksymalnej siły dla przysiadu czy wyciskania leżąc, przy wykorzystaniu ciężaru o wadze 150 kg, polega na wykonaniu 8 serii po 3 powtórzenia, co daje łącznie 3600 kg w ciągu całego treningu. PHAT (Power Hypertrophy Adaptive Training) uwzględnia zarówno dni ciężkiego dźwigania, jak i okresy z wysokimi powtórzeniami. Z hybrydowego planu treningowego korzystają m.in. Layne Norton oraz Stan Efferding. Szczegółowe opisy planów treningowych zapewniających hipertrofię w swoim artykule zawiera Kamil Koczwara.
Cynk pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Niestety, nie jest on magazynowany, dlatego należy dostarczać go poprzez odpowiednią dietę. Do najlepszych źródeł cynku zaliczyć można m.in. czerwone mięso, jaja i orzechy. Ma on wpływ m.in. na gospodarkę hormonalną i węglowodanową. Posiada także właściwości antyoksydacyjne. Prawidłowa suplementacja cynkiem pozwala m.in. na zmniejszenie niepożądanych reakcji immunologicznych w przypadku chorób autoimmunologicznych, redukcję stężenia produktów ubocznych stresu oksydacyjnego oraz zwiększenie liczby plemników u mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Szczegółowe informacje dotyczące suplementacji cynkiem oraz jej wpływu na zdrowie znajdziecie w artykule Małgorzaty Ostrowskiej.
Aby uniknąć chorób żołądkowo – jelitowych w czasie świąt, należy zadbać o odpowiednią suplementację. Warto sięgnąć m.in. po enzymy trawienne. Wpływają one na zmniejszanie niekorzystnych reakcji jelitowych oraz usprawniają sam proces trawienia. Preparat DPP Complex zawiera enzymy trawienne szczególnie przydatne podczas świątecznych biesiad. Na uwagę zasługują również suplementy kwasu masłowego. Pomagają one w uszczelnieniu bariery jelitowej, zwiększeniu syntezy kolonocytów oraz zmniejszaniu stanu zapalnego. Liście Damiana wykazują z kolei działanie żółciopędne i żółciotwórcze, co może okazać się przydatne podczas spożywania tłustych potraw. Liście Damiana zwiększają także poziom testosteronu, jednocześnie zmniejszając poziom prolaktyny. Więcej informacji w artykule Jakuba Mauricza.
Leptyna – inaczej hormon sytości – wytwarzana jest głównie w białej tkance tłuszczowej. Mamy tutaj do czynienia z paradoksem: najwyższy poziom leptyny odnotowujemy u osób otyłych. Odpowiada za to fakt, iż większy poziom tkanki tłuszczowej wywołuje leptynoodporność (aby jej uniknąć, warto stosować dietę Carb Fat Cycling). Leptyna jest uwalniana do krwiobiegu, dostaje się do mózgu i tam wysyła sygnał sytości. Hormon sytości posiada własny rytm dobowy – jego poziom zaczyna rosnąć nad ranem, by o północy osiągnąć szczyt, co powinno chronić nas przed nocnym podjadaniem. Więcej na temat zastosowania leptyny w praktyce przeczytacie w artykule Michała Undry.
Tadeusz Sowiński opisuje zapotrzebowanie na białko przy deficycie energetycznym w sportach sylwetkowych.
Mikrobiota jelitowa jako czynnik wpływający na formę sportowca omówiona została przez Patrycję Szachtę i Łukasza Sieńczewskiego.
Zapraszamy do lektury!