Drodzy Czytelnicy,
przed nami dwunasty numer Body Challenge, dwumiesięcznika dedykowanego poszukującym wiedzy sportowcom, trenerom, instruktorom, pasjonatom i zawodowcom. W październikowym wydaniu odpowiemy m.in. na następujące pytania:
Odżywka białkowa przynosi użytkownikowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić chociażby ochronę mięśni przed uszkodzeniami, przyśpieszoną regenerację powysiłkową oraz redukcję chorób sercowo – naczyniowych. Właściwie dobrana, będzie zatem nie tylko produktem pozytywnie wpływającym na poprawę wyników sportowych, ale również na poprawę kondycji zdrowotnej. Szczegółowy opis specyfiki odżywki białkowej znajdziecie w artykule Marka Fishera.
Hiperlordoza jest aspektem na tyle ważnym w kontekście sportów sylwetkowych, że w kategorii bikini fitness przodopochylenie miednicy uznano za wadę posturalną, obarczoną ujemnymi punktami. Jej redukcję można osiągnąć za pomocą prawidłowego oddychania, sekwencji napinania ciała oraz ustawiania miednicy w pozycji neutralnej. Więcej informacji na temat hiperlordozy w sportach sylwetkowych znajdziecie w artykule Kamila Koczwary.
Poziom testosteronu obniżają m.in. czynniki takie jak wiek, stres i alkohol. O jego niedoborze u mężczyzn świadczą m.in. redukcja masy mięśniowej, brak lub obniżone libido oraz problemy z erekcją. Zwiększenie jego poziomu można z kolei osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiednich ziół (np. Panax ginseng, cynamon i Tribulus). Szczegółową odpowiedź na pytanie jak zwiększyć poziom testosteronu znajdziecie w artykule Małgorzaty Ostrowskiej.
Booster NO wykazuje szereg pozytywnych działań: zwiększa przepustowość krwi do mięśni, co powoduje efekt ich pompowania, przyspiesza procesy regeneracyjne, a także zwiększa tempo produkcji ATP oraz regenerację fosfokreatyny, dzięki czemu podwyższa wydolność treningową. Szczegóły w artykule Jakuba Mauricza.
Persian Yoga to połączenie treningu kalistenicznego, treningu z wolnymi ciężarami, treningu wytrzymałościowego, mobility, stretchingu dynamicznego połączonego z elementami sportów walki. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku osób pragnących poprawić mobilność stawów, jak i zawodowych sportowców. Więcej informacji na temat tego starożytnego systemu znajdziecie w artykule Wojciecha Zimoląga.
Zapraszamy od lektury!